• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kantin Çalışanlarının yüzde 73ü Eğitimsiz
21 Ocak 2013 Pazartesi 11:52

Kantin Çalışanlarının yüzde 73ü Eğitimsiz

Selçuk Üniversitesi tarafından yürütülen proje kapsamında yapılan anket çalışması kantin çalışanlarının yüzde 73ünün eğitimsiz olduğunu ortaya çıkardı.
Avrupa Birliği Bakanlığı Leonardo Da Vinci Programı Yenilik Transferi Projesi kapsamında Selçuk Üniversitesi Çumra Meslek Yüksekokulu tarafından yürütülen ve kısa adı ‘Safe-Rest’ olan ‘Restoran ve Okul Kantinlerinde Gıda Güvenliği Farkındalığı’ projesine ilişkin bilgi veren uzmanlar, 5 ildeki 268 işletme üzerinde yaptıkları anketlerde, restoran çalışanlarının yüzde 64’ünün, okul kantinlerinde çalışanların ise yüzde 73’ünün gıda güvenliği ve hijyen konusunda hiç bir eğitim almadıklarını belirledi.   
         Selçuk Üniversitesi tarafından ‘Neden daha güvenli gıdalar üretmeyelim/tüketmeliyim?’ sloganıyla 2010 yılında uygulanmaya başlayan proje ile restoran ve okul kantinlerinde toplum sağlığının korunması için tarladan ya da çiftlikten çatala kadar güvenilir gıdalar üretilip, tüketilmesi hedefleniyor. Türkiye, İspanya ve Romanya’nın ortaklığında yürütülen projenin kapanış toplantısı Selçuk Üniversitesi bünyesinde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Musa Özcan, Çumra Meslek Yüksekokulu Müdürü Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Fatih Er, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Yetkilisi Çiğdem Kurtar, proje yürütücüleri ve çok sayıda öğrencinin katılımlıyla gerçekleştirildi.
‘GIDA ZEHİRLENMELERİNİN NEDENİ HAZIR YİYECEKLER’
 İki yıldır yürütülen projeyi tamamladıklarını bundan sonraki süreçte ise projeyi yaygınlaştırma faaliyetlerine devam edeceklerini ifade eden Selçuk Üniversitesi Çumra Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi, Proje Yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Meryem Kara, “Bilindiği gibi güvenli olmayan gıdalar pek çok kanser, akut ya da kronik hastalıklara neden oluyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine bakıldığından her yıl 2.2 milyon insanın gıda kaynaklı hastalıklardan öldüğünü görüyoruz. Bunun 1.9 milyonunu ise çocuklar oluşturuyor. Yine Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre her yıl zehirlenme vakalarının yüzde 30’unun gıda kaynaklı olduğu ve bu gıda zehirlenmelerinin yüzde 70’inin restoranlarda hazırlanan hazır yiyeceklerden kaynaklandığı biliniyor.” dedi.
268 İŞLETMEDE 617 KİŞİYLE GÖRÜŞÜLDÜ
Restoran ve okul kantinlerinin halkın büyük bir kesimine hitap ettiğini ve özellikle çocukların büyük bir kısmının kantinlerden beslendiğini ifade eden Kara, “Öncelikle Türkiye’de İspanya’da ve Romanya’da bir veri tabanı oluşturduk ve bu doğrultuda anket yöntemiyle saha çalışması yaptık. Ankara, Denizli, Bolu, Konya ve Uşak olmak üzere beş ilde toplum 268 işletmede 617 kişiyle görüşmeler yaptık ve ilginç sonuçlara ulaştık. Restoran ve okul kantinlerinde çalışanlar genellikle tornacı, tezgahtar, tesisatçı, muhasebeci, işletmeci, garson, ev hanımı ve gıda teknikeri gibi çok çeşitli meslek gruplarından oluşmaktadır. Restoran ve okul kantinlerinde çalışanların büyük çoğunluğu ilkokul mezunu. Restoranlarda çalışanların yüzde 64’ü; okul kantinlerinde ise yüzde73’ü gıda güvenliği ve hijyen konusunda her hangi bir eğitim almamışlar. Ankete katılanların büyük çoğunluğunun bu konularda bilgisiz olduğu da tespit edilmiştir.” diye konuştu.
“RESTORANLAR ÜLKENİN VİTRİNİDİR”
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Yetkilisi Çiğdem Kurtar ise, “Bakanlık olarak Selçuk Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen bu projeden oldukça mutlu olduk. Her şeyden önce bizler restoranlara bu ülkenin vitrini olarak bakıyoruz. Çünkü ülkemizi ziyarete gelen bir turistlerin kısa süreli tatilinin önemli bir kısmını gıda zehirlenmesine bağlı olarak hastanelerde veya otel odalarında geçirmesini kimse istemez. Bu bizim için olabilecek en kötü şey.” dedi.             
         Projenin, son toplantı ile araştırma ve geliştirme kısmının tamamlandığı ve gıda güvenliği ve hijyen konusunda çok önemli veriler elde edildiği bildirilirken bundan sonraki aşamalarda özellikle gıda güvenliği ve hijyen konusunda yaygın eğitim sürecinin başlayacağı bildirildi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA