• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kanser tedavisi için Konyadan önemli buluş
11 Mart 2010 Perşembe 15:03

Kanser tedavisi için Konya'dan önemli buluş

Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde bir araştırma görevlisi, kanser tedavisi için önemli çalışma yaptı.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Fen Bilimleri Enstitüsünde bir araştırma görevlisi, kanser tanısı için biyopsiyle alınan dokuyu dondurup zar şeklinde kesmeyi sağlayan taşınması zor büyük patoloji cihazını ucuz ve portatif hale getirdi.
    

SÜ Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik Ana Bilim Dalı Başkanı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Işık ile SÜ Meram Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Cihat Avunduk'un danışmanlığında yüksek lisans yapan araştırma görevlisi Yavuz Ünal, tezinde tıbbi bir cihaz geliştirmeye karar verdi.
    

SÜ Bilimsel Araştırmalar Proje Koordinatörlüğünün desteğiyle yaklaşık 2 yıldır çalışmasını sürdüren Ünal, kanser tanısını hızlandıracak makineyle ilgili çalışmada başarıya ulaştı.
    
     -300-400 KİLOLUK CİHAZIN AĞIRLIĞINI 25-30 KİLOYA DÜŞÜRDÜ-
 
Kanser ve bazı hastalıkların tanısı için biyopsiyle alınan dokuyu zar şeklinde kesmeyi sağlayan taşınması zor, yaklaşık 300-400 kilogramağırlığındaki kriyostat adı verilen ithal cihaz, bu çalışma sonunda 25-30 kilogramağırlığa düşürülerek portatif hale getirildi.
    

Araştırma görevlisi Yavuz Ünal, bu cihazın bir buluş değil ancak kanser ve bazı hastalıklarla mücadele için önemli bir gelişme olduğunu ifade etti.
    

Ünal, şunları kaydetti:''Ürettiğimiz bu cihaz artık yaklaşık25 kilogramağırlığında yani kolayca taşınabiliyor. Ayrıca içine, dokuyu kesme özelliği de katarak mikrotomun yaptığı işi de aynı zamanda yapar hale getirdik. Patoloji cihazları yurt dışından geliyor ve şu an oldukça pahalı. Bizim maliyetimiz ithal cihazlarla kıyaslanamayacak oranda düşük. Bu cihazdan çok sayıda üretilip hastanelere verilmesi durumunda, biyopsiyle alınan ve araştırma için laboratuvarlara gönderilecek dokunun zar şeklinde kesilmesi işlemi çok daha hızlı yapılabilecek. Biyopsiyle alınan dokuyu dondurup zar şeklinde kesmeye yarayan bu makinenin seri üretimine kısa sürede başlanabilir.''
    

Bu ürünün özellikle kanserin teşhisinde önemli bir sorun olan zaman sorununu azaltacağını söyleyen Ünal, şöyle konuştu: ''Böylece kişinin kanser olup olmadığının veya kanserin tipinin öğrenilmesi için çok uzun zamanlar beklenmeyecek. Bugün bu cihazdan az miktarda olduğu için hastalar zaman kaybediyor. Bu uzayan zaman, sonuç bekleyen hasta için adeta kabusa dönüyor. Çok kısa sürede sonuç alınıp tedaviye başlanabilecek. Cihazın patentini aldık. Şu an bazı firmalarla cihazın seri üretimiyle ilgili görüşmeler yapıyoruz. Bu görüşmelerin en yakın zamanda olumlu sonuçlanmasını umuyoruz.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA