• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kanser örgütünün başına Konyalı profesör
12 Eylül 2012 Çarşamba 15:08

Kanser örgütünün başına Konyalı profesör

Aslen Konya Ilgınlı olan Türk Kanser Araştırmaları ve Savaş Kurumu Derneği önceki dönem başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, Uluslar arası Kanser Örgütünün (UICC) gelecek dönem başkanlığına seçildi.
Aslen Konya Ilgınlı olan Türk Kanser Araştırmaları ve Savaş Kurumu Derneği önceki dönem başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, Uluslar arası Kanser Örgütünün (UICC) gelecek dönem başkanlığına seçildi.
Konuyla alakalı açıklama yapan Türk Kanser Araştırmaları ve Savaş Kurumu Derneği Konya Şube Başkanı Dr. Eyüp Çetin, Konyalı Prof. Dr. Tezer Kutluk’un dünyanın kanserle savaş konusunda en eski ve en büyük sivil toplum kurumlarından birisi olan UICC’nin başkanlığına seçilmesinin şehrimiz için büyük bir onur olduğunu belirtti.
Türk Kanser Araştırmaları ve Savaş Kurumu Derneği olarak Konya’ya büyük önem verdiklerini belirten Dr. Çetin, ‘ Konya, ülkemizde kanserle savaş konusunda öncü illerden biri olmuştur. Konya’da derneğimizin girişimleri ve belediyelerimiz, iş adamlarımız, hayırsever vatandaşlarımız ile Mevlana Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle kurulan Umut Evleri, Türkiye’de bir ilk olmuştur. Bu evlerimizde Konya’nın civar ilçelerinden ve köylerinden gelen kanserli hastalarımız, Konya’nın merkezindeki hastenelerde tedavi olurken ücretsiz barınmakta, aynı zamanda ücretsiz şekilde hastanelere servislerle taşınmaktadırlar. Böylesine nadide ve büyük bir hizmeti Konya’ya kazandırmamızda büyük emeği geçen derneğimizin bir önceki dönem başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk’un dünyanın kanserle savaş alanında en önemli örgütünün başına geçmiş olmasının Türkiye ve Konyamızdaki kanserle savaş konusundaki etkinlikleri de artıracağı inancındayım.’ Diye konuştu.
UICC hakkında bilgi veren Dr. Çetin, “ Konyalı Prof. Dr. Kutluk’un gelecek dönem başkanlığına seçildiği UICC tüm dünyada kanser konusundaki gelişmeleri takip eden ve bu konudaki politikalara damgasını vuran bir kuruluştur. UICC’nin kanser konusunda bilgilendirme, politikaları belirleme, bu konuda lobi çalışmaları yapma, kanserder korunmayı teşvik etme gibi çok önemli etkinlikleri vardır. Ayrıca uluslar arası alanda Dünya Sağlık Örgütü de dahil bir çok kuruluşla güç birliği yapmaktadır.’ Dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA