• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kandile git sen
29 Aralık 2015 Salı 07:17

Kandil'e git sen

HDP görüşmesinin iptal edilmesini değerlendiren Başbakan Davutoğlu, “Saygısızlık ifade eden açıklamalardan sonra onları muhatap almam doğru değil. Dışarıda akıl hocalarıyla masaya otursunlar” dedi. Davutoğlu, HDP’li Önder’e de sert yanıt verdi: Gitsinler çaylarını kimle içecekse içsinler, isterse Kandil’e gitsin çayını içsin bu film senaristi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sırbistan'a yaptığı resmi ziyareti öncesi İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Davutoğlu özetle şunları söyledi:

(HDP) Randevu talebinden sonra hakaretamiz şekilde birkaç gün sonra kendilerini ziyaret edecek bir misafire saygısızlık ifade eden açıklamalardan sonra onları muhatap almam doğru değildir. Hem teröre destek verecekler hem kendileriyle özgür, demokratik bir Türkiye inşası için anayasa konuşmaya gelecek olan Başbakana şart koşacaklar.

BUNLARDAN HESAP SORUN

Dün, benim randevu talebini reddetmem sonrasında DTK diye hangi zemine oturduğu belli olmayan bir yapının açıklamalarını da gördünüz. Hani Türkiye toplumunun bir parçası olacaklardı. 7 Haziran öncesinde, bu samimiyetsiz beyanlara inanan ve bu partiye oy veren vatandaşlarıma sesleniyorum, hesap sorun bunlardan.

BİRLİĞİMİZİ TARTIŞMAM

Anayasayı herkesle tartışırım ama Türkiye'nin bütünlüğünü, birliğini kimseyle tartışmam. Herkesle barış içinde nasıl bir gelecek inşa edeceğimizi konuşurum ama hendek ve barikatla mücadele edenlerin haklı mücadelelerini tartışmam. Her şeyi konuşurum ama o hendek ve barikatları kaldırmak için canlarını ortaya koyan, oradaki çocukların okula gidebilmesi için kanını döken Mehmetçiğin kanını kimseyle tartışmam.

ÇAYINI GİTSİN KANDİL'DE İÇSİN

(HDP'li Sırrı Süreyya Önder) 'Yok çay içecekmişiz de kaçak çaymış da...' Gitsinler çaylarını kimle içecekse içsinler, isterse Kandil'e gitsin çayını içsin bu film senaristi. Türkiye ve etrafımız ateş çemberinde olacak. Beyefendi kaçak çaydan bahsedecek. Ben de o masaya oturacağım öyle mi? TBMM'de oturan herkes bu milleti temsil etmenin ciddiyetini taşıyacak. Ya samimi ve ciddi olurlar ve bütün kapılarımız açık olur ya samimiyetten uzak durup, ciddiyeti unuturlar, o zaman da onlara hadlerini bildiririz.

PİYON İSE ONA GÖRE MUAMELE

HDP siyasi parti ise siyasi parti gibi davranacak. Yok terör örgütünün sözcüsü ise Türkiye'yi bir takım oyunların içine düşürecek tarzda bir piyon ise o zaman da ona göre muamele ediyor. Benimle masaya oturacaklarsa önce siyasal düzen içinde işlev gören ciddi bir siyasi parti olduklarını ispat etsinler. 2011 seçimleri sonrasında da bunları yaşadık. Ülke yeni bir anayasa hazırlığı içindeyken ne yaptı bu HDP? PKK o zaman Silvan'da saldırdı, terörü başlattı tekrar... HDP sessiz kaldı.

TEKRAR HAREKETE GEÇTİLER

O zaman da yine böyle özerklik tartışması başlattılar. Her seçim sonrasında millet yeni bir ufka yönelirken, bunlar terörü ve Türkiye'nin birliğini, bütünlüğünü tartışmaya açıyorlar. Baktılar ki bunların dışarıdaki akıl hocaları, Türkiye 4 yıllık bir istikrar döneminde ve bu dönemde de demokratik bir anayasaya yönelebilecek bir zemine sahip. Bu zemini yok etmek için tekrar harekete geçtiler. Kimler adına konuşuyorlarsa, gitsinler onlarla masaya otursunlar.

PYD, Fırat'ın batısına geçmedi

Davutoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç ile başbaşa görüşmesinin ardından basın toplantısında konuştu. Davutoğlu, bir soru üzerine Suriye'nin Teşrin bölgesinde yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi. Davutoğlu, şöyle konuştu: “Türkiye'ye hasmane tutum içinde olan hiçbir unsurun, Fırat'ın batısına geçmesine olumlu bakmayacağımızı da PYD bağlamında da bunu dile getirdik, koalisyon ortaklarında da bunu vurguladık. Şu anda bütün o kuşak üzerinde, Halep'in kuzeyinde, Teşrin'den de Cerablus'a kadar olan alanda dinamik bir durum mevcuttur. Şu ana kadar bize intikal eden bilgiler de geçen unsurların kesinlikle PYD unsurları olmadığı yönünde. Daha çok Arap ve o bölgede koalisyonla birlikte hareket eden gruplar. Bir kez daha ifade ediyorum, bu konudaki kararlılığımız da bütün taraflara açık bir şekilde dile getirilmiştir.”

Doğru olan başkanlık

Davutoğlu, muhalefet partileri ile yeni anayasa konusunda yapacağı görüşmeler ve izlenecek yöntemin sorulması üzerine, “Önümüzde ciddi bir siyasi istikrar dönemi var. Sayın Kılıçdaroğlu ve sayın Bahçeli'yle yöntem etrafında hiçbir önyargı taşımayan bir istişarede bulunacağız. İçerik bağlamında önemli olan anayasanın ruhudur. Şeklinden önce anayasın ruhu üzerinde mutabık kalmak lazım. Özgürlükçü, insan odaklı, vatandaşı esas alan, devletin vatandaşı tanımladığı değil, vatandaşın devleti tanımladığı, insan onuruna dayalı bir anayasa çerçevesini kendileri ile paylaşacağım” dedi. Davutoğlu, “Zihnimde çok açık ve net bir tablo var ama bu net tablo tartışılmaz değil. Bizim için doğru olan başkanlık sistemidir. Bunu tartışırken kimsenin konjonktürel bakmasını tavsiye etmem” diye konuştu.

İki ülke arasında İşbirliği Konseyi

Başbakan Davutoğlu, Türkiye ile Sırbistan arasında Yüksek Düzeyli İşbirliği konseyi kurulmasına karar verdiklerini açıkladı. Türkiye-Sırbistan İş Forumu'nun kapanış yemeğinde konuşan Davutoğlu şunları kaydetti:“Bu şu demek, Türkiye'nin yakın komşularıyla geliştirdiği mekanizma olarak iki başbakanın eş başkanlığında 9-10 civarında bakanın katıldığı ortak hükümetler arası toplantı yapılması demek. Bugün aldığımız kararla önemli bakanların katılacağı böyle bir mekanizmayı başlatıyoruz. ” 

yenişafak

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA