• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kan dökülmeyen bir toplum istiyoruz
18 Ocak 2013 Cuma 22:11

'Kan dökülmeyen bir toplum istiyoruz'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, terörün sona ermesine yönelik süreç çerçevesinde hız kazanan gelişmelere ilişkin ''Bu konuda kararlılığımız, gayretimiz vardır'' dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı devam ederken parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Sözlerinin başında, gazeteci Mehmet Ali Birand'ın vefatına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çelik, Birand'ın, ''aydın namusuna sahip insan'' olduğunu vurguladı.

Çelik, Birand'ın cenazesine hükümeti temsilen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, partiyi temsilen de kendisinin katılacağını bildirdi.

Diyarbakır'da, Paris'te öldürülen 3 kadın için düzenlenen cenaze merasimleriyle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Çelik, şöyle konuştu:

''Genel olarak sağduyunun hakim olması, herkesin hassasiyetle davranmış olması son derece sevindiricidir. Demek ki istendiği zaman olabiliyormuş. Biz orada bir olay çıkmamış olmasını, hiç kimsenin burnunun kanamamış olmasını, kamu mallarına bir zarar verilmemiş olmasını önemsiyoruz. Bunu önemle not ediyoruz. Orada devlet, polis üzerine düşeni yapmıştır. Vatandaş da orada sağduyusunu ortaya koymuştur. Bu da son derece memnuniyet vericidir. Demek ki istendiği zaman barışçı büyük toplantılar yapılabiliyor.''

Kimsenin kanının dökülmediği bir toplum istiyoruz

Terörün sona ermesine yönelik süreç çerçevesinde son dönemde hız kazanan gelişmelere de değinen Çelik, ''Bu konuda kararlılığımız vardır, gayretimiz vardır. Huzurun, kardeşlik ortamının her tarafa hakim olması; çoğulcu bir yapı içinde herkesin kendi farklılıklarını koruyarak ortak paydalarda yaşaması ve paylaşımcı bir toplum olmamız çok önemsediğimiz bir şeydir. Kimsenin kan dökmediği, kimsenin kanının dökülmediği bir toplum istiyoruz. Bu kan, bu gözyaşı dursun ve bununla ilgili çok önemli bir iklim yakaladığımızı düşünüyorum'' diye konuştu.

Hükümetin bunu çözmeyi istediğini ve uzun süredir çaba harcadığını vurgulayan Çelik, birilerinin bunu sabote etmeye çalışmamasını istedi. Çelik, ''Eğer bu mesele çözülürse, bunu şerefi, buna katkı sağlayan herkesin şerefi olacaktır. Eğer çözülmezse kayıp 75 milyonun, hepimizin olacaktır. Kimseyi, Türkiye'nin iyi yerde olmasını istemeyenleri sevindirmeyelim'' dedi.
 
Fransa'daki cinayetler

Açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan AK Parti Sözcüsü Çelik, Paris'te işlenen cinayetlerle ilgili Fransız makamlarının yürüttüğü soruşturmaya ilişkin henüz bu ülkeden resmi bir bilgi gelmediğini ifade etti.

Çelik, şunları söyledi:
''Türk hükümetine Fransız hükümetinden bildirilmiş henüz resmi bir bilgi yoktur. Zaman zaman Fransız polisine dayanarak medyamızda haberler çıkıyor. Bakıyorsunuz başka bir medya mensubu 'Türk medyasında böyle bir haber çıktı ama ben bunları duyunca hayret ediyorum' falan diyenler oluyor. Fransız makamları tarafından net, açık ve herkesin 'tamam işte budur' diyebileceği bilgiler gelmeden bu konuda söylediklerimiz ve söyleyebileceklerimiz sadece öngörülerimizden ve tahminlerimizden ibarettir. Dolayısıyla henüz böyle resmi, elimizde Fransız makamlarından Türk makamlarına, hükümete bildirilmiş resmi bir açıklama yok.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya'da trafik kazası: 5 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA