• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kamuya borçlar yeniden yapılandırılmalı
08 Kasım 2010 Pazartesi 13:58

Kamuya borçlar yeniden yapılandırılmalı

Hüseyin Üzülmez, kamu alacaklarına ilişkin borçların yeniden yapılandırılmasının reel sektörü rahatlatıcı bir uygulama olduğunu söyledi.
Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüseyin Üzülmez hükümetin kamu alacaklarına ilişkin borçların yeniden yapılandırılmasını reel sektör olarak desteklediklerini ve olumlu bulduklarını söyledi. Vergisini zamanında ödeyerek, devlete olan yükümlülüklerini yerine getirenlerin de indirimle ödüllendirilmesi gerektiğinin altını çizen  Üzülmez, “2009 krizi sonrasında Türkiye’nin hızla toparlanma sürecine girmesi ve ekonomik rakamların istenilen seviyeye gelmesi krizin yaralarının sarılması açısından ortam oluşturmuştur. İçinde bulunduğumuz dönemde kriz sonrasında yüksek büyümeyi sürdürmek için gerekli yapısal tedbirleri almak gerekmektedir. Bu açıdan gündeme gelen kamu alacaklarına ilişkin borçların yeniden yapılandırılması olumlu bir gelişmedir. Hedeflenen daha yüksek büyüme rakamları kamu-özel sektör birlikteliğiyle sağlanacaktır. Son dönemde yüksek gecikme faizlerinin makul oranlara indirilmesiyle rahatlayan özel sektöre, vergi ve prim borçlarının yeniden yapılandırılmasına yönelik uygulama olumlu yansıyacaktır.  6. Sanayi ve Ticaret Şurası’nda TOBB yönetimi olarak dile getirdiğimiz şekilde hükümetten af kapsamının genişletilmesini bekliyoruz. Şirketlerin odalara olan borçları ile stok affı ve matrah artırımının da af kapsamına eklenmesi uygulama alanını artıracağından beklenenin üzerinde verim sağlayacaktır. Ayrıca vergi yükümlülüklerini zamanında yerine getiren mükellefleri ödüllendirmek bakımından ilave teşvik ve prim indirimi sağlanmasının uygun olacağı görüşü içersindeyiz. ” şeklinde konuştu.

Türkiye ekonomisinin son dönemde önemli bir mesafe kat ettiğini vurgulayan Üzülmez, “Son açıklanan büyüme rakamları, ihracat rakamlarının beklenenin üzerinde artışı, işsiz sayısındaki gerileme ülke ekonomisinde görülen iyileşmenin göstergeleridir. Kriz döneminde hükümetimiz tarafından uygulanan tedbirler ekonomimize olumlu katkı sağlamıştır. Reel sektörün beklentisi üzerine, üretimin ve ihracatın devamı yönünde yapılan çalışmalar krizin etkilerini daha kısa sürede atlatmamıza yardımcı olmuştur. Bugün ekonomimizde görülen toparlanma, büyüme ve ihracat rakamlarında hedeflerin daha yukarı seviyelere gelmesi tüccar ve sanayicimizi gelecek açısından umutlandırmaktadır. Ülkemizin cumhuriyetin 100. yılında dünyanın en büyük ilk on ekonomisi arasına girme hedefine ulaşması için atılan olumlu adımlar, refah düzeyimizi artırmakta, ülkemizi kalkındırmaktadır. Bu açıdan da üretimi artırmaya yönelik kamu alacaklarına ilişkin affı desteklediğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.” dedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Suğla Tarım Meslek Lisesine belediye araç hibe etti
  • Şehidin cenazesi Konya'ya getirildi
  • Özaltun: "Rabbim birliğimizi daim etsin"
  • Hançerli: "Milletimizin başı sağolsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA