• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kamuda başörtüsü yasağı çözülecek mi?
09 Temmuz 2012 Pazartesi 11:13

Kamuda başörtüsü yasağı çözülecek mi?

AK Parti Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na, din ve vicdan özgürlüğü önerisini yazılı sundu: Cemaatler din eğitimi verebilecek. Din hürriyeti hiç bir şekilde sınırlanamayacak. Böylece kamuda başörtüsü...

AK Parti, Anayasa'nın "din ve vicdan hürriyeti ve eğitim hakkı"na ilişkin maddelerde istediği değişiklikleri partilerin Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyelerine sundu. AK Parti, mevcut Anayasa'ya göre din eğitimi, özel kurumların din eğitimi yapması ve kamuda başörtüsü yasağını çözecek teklifler getirdi. Buna göre, din eğitimi devletin gözetimi altında yapılmak zorunda olmayacak.

Cemaatler din eğitimi verebilecek

Cemaatler de din eğitimi verebilecek. Dini törenleri istedikleri gibi yapabilecek. Din hürriyeti hiç bir şekilde sınırlanamayacak. Böylece kamuda başörtüsü sorunu çözülecek. AK Parti'nin teklifi şöyle:

Madde 14:

-Herkes din vicdan ve inanç hürriyetine sahiptir. Bu hak tek başına veya topluca açık veya kapalı olarak ibadet eğitim öğretim uygulama ve tören yapmak suretiyle dinini veya inancını yaşama açıklama din ve inancını değiştirebilme hürriyetini de içerir.

Men edilemez ve zorlanamaz

-Kimse ibadete dini uygulama ve törenlere katılmaya, dini inanç ve düşüncelerini açıklamaya zorlanamaz.

Ya da bunları yapmaktan men edilemez. Dini inanç, düşünce kanaatlerinden ve inancının gereklerini yerine getirmekten ya da getirmemekten dolayı kınanamaz, suçlanamaz ve farklı bir uygulamaya tabi tutulamaz.

-Devlet, eğitim ve öğretim alanındaki görevlerini yerine getirirken, eğitim ve öğretimin ana ve babanın dini ve felsefi inançlarına göre yapılmasını isteme hakkına riayet eder. Din kültürü ve ahlak öğretimi ilk ve orta öğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır. Din eğitimi ve öğretimi kişilerin kendisinin küçüklerini ise kanuni temsilcilerinin isteğine bağlıdır.

Kimse eğitimden mahrum edilemez

Madde 16:

-Kimse eğitim öğrenim hak ve hürriyetinden mahrum bırakılamaz.

-Temel eğitim bütün vatandaşlar için zorunludur ve devlet okullarında parasızdır.

Devletin denetim ve gözetimi kalkıyor

Anayasa'da bu maddelerin mevcut hali ise şöyle: VI. Din ve vicdan hürriyeti

MADDE 24- ... 14'üncü madde hükümlerine aykırı olmamak şartıyla ibadet, dinî ayin ve törenler serbesttir... Din ve ahlak eğitim ve öğretimi Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır.

II. Eğitim ve öğrenim hakkı ve ödevi

MADDE 42- ...Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve inkılapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır... Eğitim ve öğretim hürriyeti, Anayasaya sadakat borcunu ortadan kaldırmaz... Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez...

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA