• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kalyoncu:Yanlış kazan tercihi israfa neden oluyor
03 Şubat 2011 Perşembe 11:30

Kalyoncu:'Yanlış kazan tercihi israfa neden oluyor'

Makine Mühendisleri Odası Konya Şubesi Başkanı Mete Kalyoncu, yanlış ve bilinçsiz kazan kullanımıyla enerji için harcanan miktarın bir kısmının israf edildiğini bildirdi.
Makine Mühendisleri Odası Konya Şubesi Başkanı Mete Kalyoncu, yanlış ve bilinçsiz kazan kullanımıyla enerji için harcanan miktarın bir kısmının israf edildiğini bildirdi. 
    
 Kalyoncu, yaptığı yazılı açıklamada, yanlış ve bilinçsiz kazan kullanımıyla enerji için harcanan miktarın bir kısmının israf edildiğini bununda havayı kirlettiğini belirtti. 
    
Isınma amacıyla kullanılan kazanların ekonomik, güvenli ve çevreyi koruyucu şekilde işletilmesi gerektiğini dile getiren Kalyoncu, açıklamasında şunları kaydetti:
     ''Yanlış ve bilinçsiz kazan kullanımıyla enerji için harcanan miktarın bir kısmı israf ediliyor. Bu enerji havayı ısıtmaya ve çevreyi kirletmeye harcanıyor. Gerek ateşçinin seçilmesi gerekse de kazanın istenilen şartlarda yakılmasının sağlanmasında apartman yöneticilerine büyük görevler düşmektedir. Her şeyden önce, kullanacağımız kazanın seçimine büyük özen gösterin verimi yüksek olan kazanla daha az yakılacak ve böylece hem paradan tasarruf sağlanacak hem de yaşadığımız çevre korunmuş olacaktır. Kazancı eğitilmiş yeterli bilgili deneyime sahip olmalıdır. Kazanın termostat ayarı günün değişen saatlerinde değişen dış hava sıcaklığına göre iyi ayarlanmalıdır. Kazan dairesinde kullanılmayan borular ayrılmalı ve gereksiz fazla boruların bağlantıları kesilmelidir. Kazanın bakımı için, teknik servis hizmeti varsa, kazan imalatçısıyla bakım sözleşmesi yapılmalıdır.''
     Üretilen enerjinin gereksiz yere kaybolmasını önlemek, tasarruf yapmak için kazanlara gerekli bakımların yapılmasının şart olduğunu ifade eden Kalyoncu, enerjiyi sorumsuzca kullanmanın ekonomiye büyük kayıplar verdiğini bildirdi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA