• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kalp krizine acil müdahale!
26 Ekim 2010 Salı 10:19

Kalp krizine acil müdahale!

BSK Konya Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Mehmet Şeker, kalp krizine anında müdahalenin hayat kurtardığına dikkat çekiyor.
Kalp krizi geçiren hastalara,  krizin başlangıcında özellikle ilk 6-12 saat içinde yapılan koroner anjiyografi ve bunun sonucuna göre tıkanan damarın balon ve/veya stentle açılması  hastanın yaşamını kurtarıyor.

Kardiyovasküler hastalıklar, tüm dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sıradaki yerini korumaya devam ediyor. Her yıl yaklaşık bir milyon kişi kalp krizi yakınmasıyla hastaneye başvuruyor; 500 bin kişi ise kalp krizi yüzünden yaşamını kaybediyor.

Kalp krizlerinin çoğu kalp kasına kan ve oksijen taşıyan atardamarlarda yani koroner arterlerde pıhtı oluşumu nedeniyle meydana gelir. Pıhtı, genelde damar yüzeyini daraltan aterosklerotik plağın yırtılması sonucu, kanın plağın altındaki doku ile temas etmesi nedeniyle oluşur. Sürekli olarak damar yüzeyiyle temas eden kan normal şartlarda pıhtılaşmaz. Ancak, yabancı bir yüzeye değdiğinde pıhtılaşır ve damarı tıkar. Koroner arterlerdeki pıhtılar kalp kasına kan ve oksijen akışını engeller, bu da o bölgedeki kalp hücrelerinin ölümüne sebep olur. Hasar gören kalp kası kasılma yeteneğini kaybeder ve kalbin geri kalan kısmı hasar gören bu bölümün işini de yapmak zorunda kalır.

Kalp krizinin en tipik belirtisi göğüs ağrısıdır. Kalp kasına kan akımının durmasından sonra 20 dakika içinde hücreler ölmeye başlar. Hücre ölümü yavaş yavaş 6-12 saat içinde tamamlanır. Bu süre içinde damarlara yapılacak  bir girişim, damarların açılarak kalbe kan gitmesine neden olur. Böylelikle hücre ölümü durdurulabilir.

HÜCRE ÖLÜMÜ 20 DAKİKADA BAŞLIYOR
 
Kalp krizi sırasında ağrı başladıktan sonra ilk 20 dakikadan itibaren hücre ölümünün başladığını ifade eden Dr. Mehmet Şeker, “Eğer hemen müdahale edilemezse, ilk saatlerde o dokunun önemli bir kısmını kaybediyorsunuz. 6. saate geldiğiniz zaman kaybettiğiniz canlı doku miktarı yaklaşık yüzde 90’ın üzerine çıkıyor. Dolayısıyla ağrının başlangıcı ile damarın açılması arasında geçen süre çok kritik bir süre. Önemli olan bu sürede en kısa zamanda müdahale etmek. Dolayısıyla hastanın ağrısı başladıktan sonra eğer daha önce kalp problemi olduğu bilinen bir hastada 20 dakikayı geçen bir ağrı olduğunda mutlaka bir hekime başvurması bir kalp elektrokardiyografisi (EKG) çektirmesini tavsiye ediyoruz” diye konuşuyor.
 
Hastanın şikayetleri ve EKG sonucu ile kalp krizi teşhisinin kolaylıkla yapılabildiğini ifade eden Dr.Şeker , şüpheli durumlarda laboratuvar tetkiklerine başvurulduğunu söylüyor .

Ağrı 20 dakikadan fazla sürüyorsa acil girişim yapılabilecek bir merkeze gidin
 
Herhangi bir göğüs ağrısı durumunda, acil müdahale yapılabilecek sağlık kurumlarının tercih edilerek hastaneye başvurulması gerektiğine dikkat çeken Dr.Şeker,  daha önce kalp problemi olduğu bilinen bir hastada 20 dakikayı geçen bir ağrı olduğunda mutlaka bir hekime başvurması bir elektro çektirmesini öneriyor.  İlaç tedavisine göre acil girişim her zaman çok daha yüksek başarı sağlıyor. Bu nedenle BSK Konya Hastanesi Kardiyoloji uzmanı Dr. Mehmet Şeker,  hastanın acil olarak başvurduğu hastanenin mutlaka acil anjiyografi ve balon ya da stent uygulayabilecek merkez olmasına dikkat etmesi gerektiğini söylüyor. Eğer hasta bu işlemin yapılamayacağı bir merkezde görülmüş olsa bile 90 dakika içinde damarının açılabileceği tam donanımlı bir merkeze  ulaştırılması hayati önem taşır.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da otomobil aydınlatma direğine çarptı: 1 ölü, 1 yaralı
  • Konya'da terör operasyonu! 8 PKK'lı gözaltında...
  • Davutoğlu’ndan Konyaspor’a tebrik
  • Hançerli, Yaşlılara Saygı Haftasını kutladı
  • Özaltun: "Toplu Doğalgaz verme töreni için yoldayız"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA