• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kaloriferinizde cekvalf yoksa sağlığınız tehlikede
02 Nisan 2012 Pazartesi 10:50

Kaloriferinizde cekvalf yoksa sağlığınız tehlikede

Konyalı Mucit Adıgüzel Eraslan kalorifer sistemine su doldurulurken kalorifer sistemiyle su sistemi arasında bir cekvalf takılmamışsa sistemdeki isli, paslı, mikroplu, antifrizli, iğrenç su geri...
Konyalı Mucit Adıgüzel Eraslan kalorifer sistemine su doldurulurken kalorifer sistemiyle su sistemi arasında bir cekvalf takılmamışsa sistemdeki isli, paslı, mikroplu, antifrizli, iğrenç su geri gelerek içtiğimiz, yemek yaptığımız suya karışmaktadır, diyerek Sağlık Bakanlığını, Belediyeleri ve Vatandaşları sağlıklı yaşam için uyardı. Eraslan açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
 
“Kalorifer sistemimize su doldururken içtiğimiz, yemek yaptığımız sudan kalorifer sistemine bir boruyla veya bir hortumla su dolduruyoruz veya su takviyesi yapıyoruz.
Su takviyesi yapılırken kalorifer sistemiyle su sistemi arasında bir cekvalf yoksa (cekvalf takılmamışsa) su doldururken doldurduğumuz suyun basıncı dolduracağımız yerdeki suyun basıncından düşükse (yani az ise) kalorifer sistemindeki isli, paslı, mikroplu, antifrizli, iğrenç su geri gelerek içtiğimiz, yemek yaptığımız suya karışmaktadır.
İşin garip tarafı toplum olarak bu tehlikenin farkında bile değiliz. Farkında olmadan isli, paslı, mikroplu, antifrizli, iğrenç suyu hem içiyoruz hem de yemekte kullanıyoruz. Ondan sonra da niye hastalanıyoruz, niye bizim tahlillerimizde değişik değişik mikroplar çıkıyor diye kara kara düşünüyoruz.
Kalorifer sistemine su takviyesi yapacağımız yerde bir takılmış cekvalf  varsa su takviyesi yapacağımız anda su kesilmiş veya basıncı düşmüş olsa bile o anda kalorifer dolum vanasını açtığımız taktirde cekvalf  bir damla bile kalorifer tesisatın içindeki isli, paslı, mikroplu, antifrizli iğrenç suyu geri salmaz.
Kalorifer sistemine su takviyesi yapacağımız binada; dolum vanasının yanında cekvalf yoksa belediye şebekesinde su yoksa veya basınç düşükse hemen kalorifer sistemine su takviyesi yapmak için dolum vanasını açtığımız zaman kalorifer sisteminin içindeki isli, paslı, mikroplu, antifrizli iğrenç su oturduğumuz daireye binanın tamamına dağıldığı gibi binanın dışında belediye su şebekesine yani şehrin birçok yerine de dağılmaktadır.
Belediye su şebekesinden binaya girişte ana kesme açma vanası yanında bir cekvalf takılmış olsa binadan belediye şebeke suyuna bir damla bile su karışmaz dolayısıyla şehir, binanın mikrobundan zarar görmez.
Binadan daire girişine su sayacının önüne bir cekvalf takılırsa daireden binaya bir damla bile su karışmaz dolayısıyla dairenin mikrobundan bina zarar görmez.
Cekvalf gerekli yerlere takılırsa dairenin, binanın kalorifer sisteminin mikrobundan oturduğumuz daireyi, binayı şehri korumuş oluruz.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA