• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kalkınmaya MEVKA’dan 20 milyon liralık destek
05 Kasım 2010 Cuma 14:44

Kalkınmaya MEVKA’dan 20 milyon liralık destek

Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA), 2010 yılı mali destek programı kapsamında, 15 Milyon TLsi iktisadi kalkınma ve 5 Milyon TLsi de sosyal kalkınma olmak üzere toplam 20 milyon TL proje desteği sağlayacak.
Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA), 2010 yılı mali destek programı kapsamında, 15 Milyon TL’si iktisadi kalkınma ve 5 Milyon TL’si de sosyal kalkınma olmak üzere toplam 20 milyon TL proje desteği sağlayacak. Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman, 2010 yılı mali destek programlarının Konya – Karaman 2010-2013 Bölge Planı ile uyumlu olarak hazırlandığını, toplam 20 Milyon TL’lik desteğin bölge kalkınmasına önemli bir ivme kazandıracağını söyledi.Programın açılış konuşmasını yapan Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman, 2009 yılında mali destek programları kapsamında desteklenen toplam 58 proje sayesinde bölgede 3 bin 388 hektar alanın kapalı sistemle sulanacağını, bin 627 dekar mera ıslahı yapılacağını, 530 bin fidanın erozyonla mücadele için toprakla buluşturulacağını, bölgede 7 adet süt sağım ve toplama merkezleri kurulacağını ifade etti.

Yine bu projeler sayesinde üç ilçenin 61 köyünün katı atıklarının toplanması ve transferi gerçekleştirileceğini dile getiren Akman, içinde kadınların, gençlerin ve engellilerin de bulunduğu toplam 5 bin 186 kişinin, organik tarımdan sulama tekniklerine, kiraz yetiştiriciliğinden hayvancılığa, çoban eğitiminden erozyona, taş işlemeciliğinden kaliteli buğday yetiştiriciliğine kadar 21 farklı konuda eğitileceğini söyledi.
 


Mali destek programlarının ulusal kalkınma plan ve programları ile uyumlu olarak hazırlandığını kaydeden Ahmet Akman, bu kapsamda hazırlanan 2010-2013 yılları arasında bölgenin yol haritası olma özelliği taşıyan Konya Karaman Bölge Planı hakkında da bilgi verdi.

Planın bölgenin öncelik alanlarını belirleyen bir strateji dokümanı olduğunu vurgulayan Akman, “kamu kesimi, özel kesim, sivil toplum kuruluşları ve üniversiteler, odalar ve borsalar gibi bölgemizin tüm paydaşları tarafından katılımcı bir yöntemle hazırlanan bölge planı, devlet planlama teşkilatı tarafından 1 ay önce onaylanarak yürürlüğe girdi” dedi.

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ise rekabetçiliğin sadece bölge ve Türkiye için değil dünya açısından da önemli hale geldiğini kaydetti. Bölgelerin gelişmesi için doğal kaynaklara yakın olması, güçlü beşeri sermayesinin bulunması ve üretilen mal ve hizmetin pazarlanması için yeterli imkanların bulunması gerektiğini söyleyen Vali Doğan, Konya’nın gerek tarım ve hayvancılık, gerek turizm ve sanayi potansiyelleri ile bu şartları taşıdığını ifade etti. Bugüne kadar ne yapılması gerektiği ile ilgili ciddi bir verinin olmadığını da hatırlatan Vali Doğan, ancak hazırlanan bölge planı sayesinde artık önemli bir dokümana sahip olduklarını ifade etti. Vali Doğan, kamu kesimi, sivil toplum kuruluşları ve özel kesimi bir araya getiren bu dokümantasyon sayesinde bölgenin daha da gelişeceğini belirtti.

Programın sonunda iktisadi ve sosyal kalkınma mali destek programları hakkında MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman ve kalkınma uzmanları tarafından katılımcılara bilgi verildi.

Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı’na başvurular 29 Kasım’da, İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı’na başvurular ise 30 Kasım’da sona erecek.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Osman Nuri Topbaş Konyalı Gençlerle Buluştu
  • Konya’da “Türkiye’nin Dünyaya Uzanan Eli Konferansı”
  • Altunyaldız: "Şehitlerimizin ruhu şad olsun"
  • Usta: "Çanakkale şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz"
  • Davutoğlu: "Rabbim onlardan razı olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA