• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kalkınma ajansları ile birlikte tabuları yıktık
27 Eylül 2012 Perşembe 14:30

'Kalkınma ajansları ile birlikte tabuları yıktık'

Kalkınma Bakanlığı'nın 2014-2018 yıllarını kapsayacak 10. Kalkınma Planı İstişare Toplantısı, Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) koordinasyonuyla başladı.
Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya'da bir otelde düzenlenen toplantıda, kalkınma ajanslarının Türkiye'ye yeni bir model sunduğunu, bu modelin ise alışılmış ve endişeyle karşılanılan modelin terk edilmesi anlayışı olduğunu belirtti.
     Doğan, insanların kendi beyin ve fikir üretim gücüne göre kaynak üretebildiği bir modele doğru gittiğini ifade ederek, ''Projenin bir anlamı varsa; buna kaynak verilen bir dünyaya doğru gidiyor'' dedi.
     Ancak kendilerinin, ''adamınız varsa kaynak bulabilirsiniz'' felsefesiyle yetiştirildiklerini aktaran Doğan, şunları kaydetti:
     ''Ajansların eski geleneği yıkan bir fonksiyonu var, sanıyorum bunu başarıyla da yürütüyorlar. Biz bugüne kadar merkezi yönetimin bizim için buyruklarıyla geleceğimizi kurguluyorduk. Bizim bir enerjimiz olduğuna bizim bir varlığımız olduğuna bir türlü inanmıyorduk yani bir türlü kendi ayaklarımızın üzerinde duramayan bir algılama vardı. Şimdi Kalkınma Ajansları sayesinde bu algılamayı da alaşağı ediyoruz. Yeni kalkınma planı döneminde yerel gücü daha anlamlı biçimde, merkezi idarenin kararlarına dahil etmeye çalışıyoruz.''
     Karaman Valisi Murat Koca ise yapılacak çalışmaların ancak toplumsal ve kurumsal olarak geniş bir destek bulması durumunda başarıya ulaşacağını söyledi.
     Ekonomideki zayıflığın toplumsal ve siyasal sıkıntıları da beraberinde getirdiğini dile getiren Koca, ''Eğer çocuklarımıza daha güçlü daha müreffeh bir ülke bırakmak arzusundaysak, bugün her zamankinden daha gayretli, daha çalışkan olmak ve geleceğimizi de daha iyi planlamak zorundayız. Kalkınma programları bu açıdan büyük önem taşıyor'' diye konuştu.
     Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Genel Sekreteri Ahmet Akman da Türkiye'nin odaklanacağı dönüşüm alanlarını, hedef ve stratejilerini ortaya koyacağı, 10. Kalkınma Planı İstişare Toplantısı'nın hazırlıklarının başlatıldığını belirtti.
     10. Kalkınma Planı'nın, Türkiye'nin kazançlı çıkması açısından önemli bir fırsat olduğunu vurgulayan Akman, ''Kalkınma Bakanlığı tarafından ajansımıza gönderilen resmi yazı ile 10. Kalkınma Planı'nın bölgedeki çalışmalarının koordinasyonu için MEVKA görevlendirilmiştir'' dedi.
    
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA