• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kaliteli buğday üretimine Borsadan destek
15 Ekim 2010 Cuma 17:26

Kaliteli buğday üretimine Borsa'dan destek

Buğday Yetiştiriciliğinde Kalite Projesinin teorik ve pratik uygulamaları Konya Ticaret Borsasında yapıldı.
Buğday Yetiştiriciliğinde Kalite Projesi’nin teorik ve pratik uygulamaları Konya Ticaret Borsası’nda yapıldı.
 
Proğramın teorik kısmına Konya Ticaret Borsası Başkanı M.Uğur Kaleli, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof.Dr. Hüseyin Öğüt, Prof.Dr.Kazım Çarman, Prof.Dr.Sait Gezgin, Prof.Dr.Selman Türker, Prof.Dr.Süleyman Soylu, Prof.Dr.Nizamettin Çiftçi, Doç.Dr.Levent Ünlü’nün yanı sıra çok sayıda tarım danışmanı ve çiftçi katıldı.
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan KonyaTicaret Borsası Başkanı Muhammet Uğur Kaleli ‘Buğday yetiştiriciliğinde kalite’ isimli projenin bir ihtiyaçtan doğduğunu belirterek,  proje ile buğday yetiştiriciliğinde kalite bilincinin oluşturulmasını hedeflediklerini dile getirdi. Kaleli ” Üyesi olmak için çalışmalarımızı yaptığımız AB ile en çetin müzakereler tarım alanında olmakta ve olacak. Tarımsal üretimde planlamanın yanı sıra, en önemli konulardan biri de ‘kalite’ dir. Kalite,  tarımsal rekabette her zaman karşımıza çıkan bir husus olmaktadır. Türkiye’nin kendi kendine yeter bir buğday üretiminin olmasına karşın, yapılan ithalatın tek nedeni olarak ‘kalite’yi söyleyebiliriz. Projemiz ile buğday yetiştiriciliğinde kalite bilincini üreticimize daha iyi anlatabileceğimizi düşünüyorum. Böylece buğday ithal ederek, başka ülkelerin başka havzaların çiftçilerini değil, ithale gidecek para ile kendi çiftçimizi desteklemek çabasındayız. Burada her kurumun üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmesinin yanında en büyük desteği, çiftçilerimizden görmek istiyoruz. Artık ne kadar ürettiğimiz değil, ne kadar kaliteli ürettiğimiz önemli olmuştur.” dedi.
 
Selçuk Üniversitesi öğretim üyelerinin kalite için yapılması gerekenleri anlattığı toplantıda, çiftçilerin sorularına da cevaplar verildi.
Proğramın teorik bölümünden sonra, tarladaki uygulamalarının anlatılacağı, Bahri Dağdaş Uluslar Arası Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde bulunan deneme sahasına geçilerek, çiftçilere teorik anlatımlar pratik olarak gösterildi.
 
Çiftçiler yoğun bir katılımla ilgi ile takip ettikleri proğram sonrasında, kendileri için önemli olan bu projeyi hayata geçirdikleri için, Konya Ticaret Borsası’na ve Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne teşekkürlerini ilettiler.
 
Kaliteli Üretim Yapan 2 Kişi Almanya’ya Gönderilecek
 
Yapılan eğitim çalışmaları sonucunda kaliteli üretim yapan bir üretici ile eğitim çalışmalarına katılan bir danışmanı eğitimin bir parçası olarak, Konya Ticaret Borsası tarafından Almanya’da yapılacak olan tarım fuarına gönderilecek. Böylece kaliteli üretim yapan üreticinin, dünyadaki gelişmeleri yakından tanıması sağlanacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA