• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kalaycı Çağdaş bir Alperen
04 Ekim 2012 Perşembe 14:36

'Kalaycı Çağdaş bir Alperen'

Meram Belediyesi tarafından 'kardeş şehir' ilişkileri çerçevesinde Bosna - Hersek'in Hadzici ilçesine inşa edilen sağlık merkezi ve parkın açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.
Hadzici'de düzenlenen açılış törenine Ak Parti Konya Milletvekilleri Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, Prof. Dr. Cem Zorlu, Ayşe Türkmenoğlu, Ak Parti 23. Dönem Konya Milletvekilleri Hüsnü Tuna ve Ali Öztük ile TİKA Başkan Yardımcısı Harun Tuncer, Konya İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, Hadzici Belediye Başkanı Hamdo Eyuboviç, Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, Güneysu Belediye Başkanı Ahmet Minder, Konya İl Emniyet Müdürü Hüseyin Namal, Konya İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özer Çınar, Konya protokolünden davetliler, basın mensupları ve çok sayıda Bosnalı vatandaş katıldı.
Savaşın acı hatıralarının yeni binalarla daha hızlı silinebileceğini belirten Konya İl
Sağlık Müdürü Hasan Küçükkendirci, "Meram Belediyemiz ve Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) güzel bir sağlık merkezi yaparak fiziki şartları gerçekleştirdi. Biz de Konya İl Sağlık Müdürlüğü olarak tesisin içinin donatılması, doktor ve sağlık personeli gibi hizmetlere talibiz" dedi.
EYUBOVİÇ: GÖRÜLMEMİŞ BİR İŞBİRLİĞİ KURUYORUZ
Hadzici Belediye Başkanı Hamdo Eyuboviç ise, "Sağlık merkezinin yapımında başta Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu proje aslında yeni bir iş birliğinin başlangıcıdır. Daha önce iki kardeş belediye arasında görülmemiş bir iş birliği kuruyoruz" diye konuştu. Vatandaşlarının sağlık ocağını az ziyaret etmelerini istediğini de belirten Eyuboviç, ancak ihtiyaç olduğu zaman da bu tür yerlerin çok büyük önem arz ettiğini vurguladı.
KALAYCI BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN SELAMINI İLETTİ
Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı da konuşmasına başlarken kendisini dinleyen vatandaşlara Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun selamlarını iletti.
Başkan Kalaycı, "Dünyada nerede bir mazlum varsa, nerede bir ihtiyaç sahibi varsa, hangi halkın barışa ihtiyacı varsa, hiçbir şekilde din, dil, ırk gözetmeksizin o ülkeye her türlü yardımı yapabilmek için gayret eden Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ve dış işlerindeki diplomasisiyle sınırdaki ülkelerimizle, Balkanlarla, Orta Doğu ve dünyanın dört bir yanındaki ülkelerle ilişkilerimizi geliştirmek, dünya barışına katkıda bulunmak için üstün gayret sarf eden hemşehrimiz ve Dışişleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun selamlarını iletiyorum" dedi.
Bosna - Hersek'te tarihi bir güne tanıklık etmek için bulunduklarını dile getiren Kalaycı, "Fatih Sultan Mehmet Han'ın 1463 yılında buraları fethetmesinden itibaren 550 yıldır bu topraklarda han, hamam, cami, kervansaray ve birçok tarihi eserin yapılmasına vesile olan atalarımızı saygıyla, hürmetle anıyorum. Bununla birlikte, onların on binlerce yapmış olduğu eserin yanında, bizim yapmış olduğumuz küçücük, naçizane bu eseri kabul etmenizi istirham ediyorum" diye konuştu.
"AYRI DİLİ KONUŞSAK DA KALPTEN ANLAŞIYORUZ"
Hadzici'de bulunmaktan dolayı memnuniyetini dile getiren TİKA Başkan Yardımcısı Harun Tuncer de konuşmasında, Bosna-Hersek’in bir Türk'ün kendisini asla gurbette hissetmeyeceği, kendini evinde gibi güvende hissedeceği bir diyar olduğunu söyledi.
Saraybosna'da İstanbul'un ve Konya'nın ruhunun bulunduğunu vurgulayan Tuncer, Bosna-Hersek'i Anadolu'ya bağlayan görünmez ama derinden hissedilen bir bağın mevcut olduğunu kaydetti.
Milletvekilleri adına bir konuşma yapan Ak Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, Bosna'da savaş izlerinin hala silinemediğini gözlemlediğini belirterek, "Avrupa'nın ortasında yaşanan insanlık dramının bir benzeri şimdi Suriye'de yaşanıyor. Dünyanın neresinde bir Müslüman katliamı olsa buna sadece Müslümanlar tepki gösteriyor. Birleşmiş Milletler ve dünya gözünü, kulağını kapatıyor. Bizler acılardan ders alarak geleceğe iyi bakmalıyız. Çok çalışmalıyız ve ekonomimiz sağlam olmalı" şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından protokol mensupları sağlık merkezinin açılışını gerçekleştirdi.
Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı'nın gösterisi eşliğinde Hadzici şehir merkezinde yapılan kortej yürüyüşünden sonra Meram Belediyesi tarafından yaptırılan "Meram - Konya" parkının açılışı yapıldı.
Hadzici Belediye Başkanı Hamdo Eyuboviç, parkın yapımıyla ilgili süreç hakkında bilgi verdi: "Geçen yıl Ramazan ayında dostumuz Dr. Serdar Kalaycı'yı Konya'da ziyaret ettik. Meram Belediyesi tarafından Eğitim Fakültesi'ne yapılan parkta incelemelerde bulunduk. O parktaki havuzun Hadzici'ye de yapılması için başkandan söz aldık ve bugün duamız gerçekleşti.”
500 BİN EURO'YA MAL OLDU
Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı ise, "Atalarımız yaklaşık 550 yıl hüküm sürdükleri bu topraklarda binlerce eser bırakmıştır. Biz de Osmanlı torunu olarak ata yadigarımıza güzel hizmetler yapmaya gayret ediyoruz. Bizlere emanet edilen bu yerlere yaptığımız sağlık merkezi ve parkın belediyemize maliyeti yaklaşık 500 bin Euro’dur. Boşnak kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.
"KALAYCI ÇAĞDAŞ BİR ALPEREN"
Bu açılışların, Türk ve Boşnaklar arasındaki dostluğu ve kardeşliği daha da pekiştireceğini vurgulayan Rize Güneysu Belediye Başkanı Ahmet Minder, "Fatih Sultan Mehmet'in Bosna-Hersek'i fethinden önce alperenler buralarda manevi imarı gerçekleştirmişti ve fetih çok kolay olmuştu. Şimdi de Meram Belediye Başkanımız yaptığı hizmetlerle çağdaş bir alperen ve çağdaş bir derviş olduğunu gösterdi. Kendisini yürekten kutluyorum" şeklinde konuştu.
Ak Parti Konya Milletvekilleri adına konuşan Prof. Dr. İlhan Yerlikaya da, "Bazı insanlar 'neden buralara yatırım yapıyorsunuz' diye soruyorlar. Sebebi şu; Bilge devlet başkanınız Aliya İzzetbegoviç, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, 'Boşnakları önce Allah'a sonra size emanet ediyorum' demişti. Ayrıca bu topraklar Fatih Sultan Mehmet'in bize emanetidir. Onun için buralara geliyoruz" diye konuştu.
Konuşmalardan sonra protokol üyeleri Meram-Konya Parkı'nın açılışını gerçekleştirdiler. Başta çocuklar olmak üzere binlerce Boşnak, parka yoğun ilgi gösterdi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA