• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kağıt reçete devri sona eriyor!
29 Mart 2010 Pazartesi 10:16

Kağıt reçete devri sona eriyor!

Elde reçeteyle eczane eczane dolaşmaya son.
İŞKUR, SGK il müdürleri ve Afyonkarahisarlı işadamlarıyla bir araya gelen Bakan Ömer Dinçer, karekod uygulamasıyla temelleri atılan yeni sistemle ilgili vatandaşa müjde verdi. Bakan Dinçer, kayıt dışılığın başka sektörler kadar olmasa da ilaç sektöründe de olduğunu dile getirdi. Dinçer şunları söyledi:
 
1-1.5 YILLIK SÜREÇ
 
"Yurtdışından kayıt olmadan ithalatlar yapılabilmekte veya kaçak ilaçlar getirilebilmekteydi. Hem bunlar hastalarımızın sağlığını tehlikeye atan sonuçlar doğurabiliyordu hem de birtakım kayıplara sebebiyet veriyordu. Bunların önünü bütünüyle kesmiş olacağız ve böylece bu alanda belki de 1- 1.5 yıl sonra 'i-reçete' uygulamasına geçme imkanımız olacak." Bu uygulamaya geçildikten sonra reçetelerin tarihe karışacağını aktaran Dinçer, "Doktor muayene için gelen hastanın reçetesini kendi bilgisayarına yazdığında o kişi kimlik numarası ile eczaneye gidecek, ilacını hiçbir kağıt olmaksızın eczaneden alacak" dedi.
 
TEK TUŞLA GÖNDERİLECEK
 
Bakan Ömer Dinçer, eczacının reçeteyle ilgili tüm bilgileri bir tuşla SGK'ya göndereceğini de sözlerine ekledi. Dinçer şöyle devam etti: "Biz de onları toplayacağız, kontrolüne gerek kalmayacak. Efendim burada kayıt dışılık var mı ya da yanlış uygulama var mı demeye gerek kalmayacak. Çünkü reçeteyi uygularken her şey kontrol edilecek ve o zaman da biz eczanelerimizin ücretlerini mümkün olduğu kadar çabuk bir dönemde inceleme fırsatı bulacağız ve denetim masraflarından da kurtulacağız."
 
Karekod için 15 Mayıs’a kadar süre
 
Bakan Ömer Dinçer, SGK'nın 15 Mayıs'tan itibaren karekodsuz ilaç satan eczanelerin parasını ödemeyeceğini açıkladı. Türkiye'de üretilen veya resmi olarak ithal edilen her ilacın kutusuna bir kimlik numarası verileceğini belirten Dinçer, bu numaranın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda kaydı olacağını vurguladı. Dinçer, “İlaç üretildiği anda bir kutuya işlenecek, bir de bizim kütüğe işlenecek. İlaç deposuna aktarıldığında ilaç deposu karekodu okutacak ve bizim kütükte kayıtlı olup olmadığına bakacak. Eğer bizim kütükte kayıtlı değilse onu satamayacak"dedi.
 
SEKTÖR KAYIT ALTINDA
 
Eczanenin ilacı alırken kontrol edeceğini ve sadece bakanlıkta kaydı bulunan ilacı rafına koyabileceğini bildiren Dinçer, "Mayıs 15'ten itibaren karekodsuz ilaçların parasını ödemeyeceğiz" dedi. Böylece Türkiye'de ilaç sektörünü bütünüyle kayıt altına alacaklarını belirten Ömer Dinçer, "Daha rasyonel bir zemine oturtacağız ve bu zeminin üzerinden bu sektörle ilgili öngörülebilen sonuç almayı, daha nitelikli kararlar almayı umuyoruz" diye konuştu.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA