• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kadir Gecesinde neler yapılmalı?
15 Eylül 2009 Salı 10:43

Kadir Gecesi'nde neler yapılmalı?

Kur'an'da Kadir sûresinde 'bin aydan daha hayırlı' olduğu bildirilen Kadir Gecesi'nde dünyanın dört bir yanında eller dua için kalkacak, gözyaşları af ve mağfiret için akacak.
Kuran'ı Kerim'in indirilmeye başlandığı Hz. Muhammed'e elçilik görevinin verildiği gece olarak, her yıl Ramazan ayının 27'nci günü kutlanan Kadir Gecesi bugün kutlanıyor.

Başta cuma günü ve gecesi olmak üzere, Kadir Gecesi gibi gecelerde vefat edenlere Cenâb-ı Hak o vakitlerin hürmetine ayrı bir muameleye tabi tutacak­tır.

Bir mü'min ölmeden önce böyle bir gecede Cenâb-ı Hakk'ın affına ermişse haliyle bu nimetten faydalanacak ve kurtula­caktır.

Ayrıca gecede Kur'ân'a çok yer ayırmalı. Bol bol Kur'ân okumalı ve dinlemeli. Kendimizi Kur'ân'a muhatap etmeli. Kur'ân sanki ilk defa bize inmiş bir ruh hali içinde olmalı.

Kuran-ı Kerim bu gece indirilmişti

Kadir Gecesi, İslâm'da en kutsal ve faziletli gece olarak biliniyor. Kur'anı Kerim, mü'minlere bir müjde olarak verilen bu gecede nazil olmaya başlamıştı.

Camiler sabaha kadar açık

Diyanet İşleri Başkanlığı bu yıl, Kadir Gecesi’nde vatandaşların kolay ulaşabileceği ve halkın yoğunlukla ziyaret ettiği yurtçapındaki 2 bin 194 camiyi, ibadet etmek isteyenler için sabaha kadar açık tutacak.

İstanbul'da Sultan Ahmet, Eyüp Sultan, Fatih, Hırka-i Şerif, Süleymaniye, Beyazıt, Yıldız Hamidiye, Büyük Mecidiye, Sinan Paşa, Yuşa, Yakuplu Merkez, Bezm-i Alem Valide Sultan, Sümbül Efendi, Ayazma, Hoca Ali Rıza camilerinin aralarında bulunduğu 72 camide vatandaşlar sabaha kadar ibadet edebilecek.

TRT Amasya ve Bosna Hersek'ten canlı yayın yapacak

Prof. Dr. Vecdi Akyüz'ün sunduğu “Kadir Gecesi Özel” önemli konukları ağırlıyor. İlahiyatçı-yazar Fahrettin Yıldız, Prof. Dr. Ömer Çelik ve Dünya Kur'an Okuma Birincisi Selman Okumuş'un katılacağı programda, Kur'an'ı Kerim'in inmeye başladığı gece olan Kadir Gecesi'nin hususiyeti ele alınacak. Kur'an-ı Kerim'de 'bin aydan hayırlı gece' olarak vasıflandırılan Kadir Gecesi'nin Ramazan-ı Şerif ilişkisiyle birlikte, ibadet, tevbe, nefis ve af kavramları değerlendirilecek. TVNET / 21.00

TRT'de yayınlanacak olan Mevlid Programı, canlı olarak Amasya II. Beyazıt Camii ile Bosna Hersek Gorajde Kenti'ndeki 15 bin kişilik camiden dönüşümlü olarak yayınlanacak. TRT 1 / 21.30

Ahmet Özhan'ın sunduğu Kadir Gecesi Özel'de Türk İslam kültüründeki mübarek gün ve gecelere İslam kültürü açısından farklı bir yaklaşım getirilecek. ATV / 22.00

Kanal 7, İslam dünyasının en kutsal günlerinden biri olan Kadir Gecesi'ni, Ortaköy Büyük Mecidiye Camii'nden canlı olarak ekrana gelecek özel bir programla kutlayacak. KANAL 7 / 22.00

BARDAKOĞLU'NDAN MESAJ

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, yayınladığı Kadir Gecesi mesajında, "İbadetlerimizde ve ahlaki yaşantımızda istikrar ve istikametin önemli bir husus olduğunu bilmeli, her ayı Ramazan ve her gün ve geceyi Kadir Gecesi gibi yaşamaya gayret etmeli, dargınlık, kırgınlık, kin ve nefretin yerine sevgiyi, hoşgörüyü, dostluk ve kardeşliği hakim kılmalı, yetimlerin, kimsesizlerin, fakir ve muhtaçların yüzünü güldürmeli, onlara yardım elimizi uzatmalıyız" dedi.

Kadir Gecesi dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Bardakoğlu, bu gece insanlık için kurtuluş reçetesi olan Kur'an'ın indirilmeye başlandığı, esenliğin bütün dünyayı kuşattığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği bir kutlu gece olduğunu ifade etti. Kadir Gecesi'ni diğer bütün zaman dilimlerinden üstün kılan özelliğin, bütün insanlık için hidayet rehberi olan yüce kitabımız Kur'an'ı Kerim'in bu gecede indirilmeye başlanmış olması olduğunu kaydeden Bardakoğlu, "Varlık ve var oluş bilgisinin ders kitabı, bütün kainatın özeti ve Yüce Yaratan'ın bizlere uzattığı kurtuluş halkası olan Kur'an'la değer kazanan bu gecenin kıymetinin bilinmesi, ancak Kur'an'a gönülden yönelmek ve onun insanlığa sunmuş olduğu eşsiz mesajını okumak, anlamak ve yaşamakla mümkün olacaktır. Zira Kur'an anlaşılmak, fert ve toplum hayatına rehber olmak için gönderilmiştir.

Okumuş olduğumuz Kur'an'ı anlayarak hayatımıza yansıttığımızda Kur'an o zaman bizlere şifa ve rahmet olacaktır. Çünkü Kur'an sadece bilgi kaynağı değil, aynı zamanda tüm insanlığa bir fırsat olarak sunulan yol haritasıdır" dedi.

Fatiha'dan başlayıp Nas suresiyle tamamlanan bu hayat rehberinin insanları şirkten, zulümden ve her türlü nefsani sapmalardan sakındırdığını, Allah'a şeksiz iman ve tam bir teslimiyetin yolunu gösterdiğini, kutlu nebilerin hayatından kıssalarla bugünümüze ölümsüz örnekler taşıdığını belirten Bardakoğlu, şunları kaydetti:

"Ölümü ve ahireti sıkça hatırlatarak, hesabını verebileceğimiz bir hayatı yaşamanın uyarısını yapmaktadır. O, bizlere bir yandan namaz, oruç, zekat, hac ve dua gibi ibadetlerle Rabbimize yaklaşmanın; diğer yandan sabır, doğruluk, yardımlaşma, af, adalet ve merhamet gibi ahlaki erdemlerle donanarak örnek bir fert ve toplum olmanın bilincini aşılamaktadır. Onun insanlığın ufkunda yanan ışığı, her dönemde insanlığı aydınlatmaya devam edecek, taşımış olduğu değerler, getirmiş olduğu evrensel ilkeler her zaman taze ve yeni kalacak, yaptığı çağrı kıyamete kadar sürecektir.

Kur'an bu üstün özelliklerine bizzat kendisi tanıklık etmekte ve tüm insanlığa şöyle seslenmektedir: 'Ey insanlar! İşte size Rabbinizden bir öğüt, kalplere bir şifa ve inananlar için yol gösterici bir rehber ve rahmet (olan Kur'an) geldi (Yunus, 10/57)"

Mükafatların sınırsız olarak verildiği Kadir Gecesi'nin kendimize dönerek gaflet içinde geçirmiş olduğumuz günlerimizi sorgulama, unutarak ve bilmeyerek işlediğimiz hatalara tövbe etme ve af dileme, bir daha yapmama kararlılığımızı Yüce Yaratıcımızın sonsuz rahmet ve mağfiretini umarak yineleme, aramızdaki sevgi ve bağışlamanın hepimizi kucaklaması için bu yolda yeni adımlar atma zamanı olduğunu hatırlatan Bardakoğlu, "Bize manevi derinliğinde arınma ve bağışlanma fırsatı sunan bu mübarek gün ve geceler, yaşantımızda kalıcı değişiklikler meydana getirmediği müddetçe tam anlamıyla idrak edilmiş sayılamaz. Bu sebeple ibadetlerimizde ve ahlaki yaşantımızda istikrar ve istikametin önemli bir husus olduğunu bilmeli, her ayı Ramazan ve her gün ve geceyi Kadir Gecesi gibi yaşamaya gayret etmeli, dargınlık, kırgınlık, kin ve nefretin yerine sevgiyi, hoşgörüyü, dostluk ve kardeşliği hakim kılmalı, yetimlerin, kimsesizlerin, fakir ve muhtaçların yüzünü güldürmeli, onlara yardım elimizi uzatmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle vatandaşlarımızın, soydaş ve dindaşlarımızın Kadir Gecesi'ni tebrik ediyor, Yüce Mevlamızdan tuttuğumuz oruçları ve yaptığımız tüm ibadetlerimizi kabul etmesini, bu gecede yapılan dua ve yakarışların İslam aleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, toplumsal birlikteliğimizin güçlenmesine, insanlığın barış, huzur ve saadetine vesile olmasını niyaz ediyorum" dedi.

Emrullah Hatipoğlu: Bu gece tövbe gecesi

Vakit’ten Hüseyin Kulaoğlu'na konuşan Sultanahmet Camii'nin 32 yıllık imam-hatibi Emrullah Hatipoğlu; “Bin aydan daha hayırlı olduğu müjdelenen Kadir Gecesi'nde bol bol dua edip, tövbekar olalım” dedi.

Rahmet gecesi olan Kadir Gecesi'nin önemi ile ilgili görüştüğümüz Sultanahmet Camii'nin 32 yıllık imam-hatibi Emrullah Hatipoğlu, Kadir Gecesi'nde günahkar halden kurtulmak ve tertemiz olmak için bol bol tövbe edilmesi, Allah adının bolca zikredilmesi gerektiğini söyledi.

TEMİZLENMENİN YOLU TÖVBEDİR

Hatipoğlu; “Kirlenmiş, pasaklı adamı kimse sevmez, Allah da sevmez. Onun için temizlenmek lazım. Temizlenmenin yolu da tövbedir. Kişi, kötü işi bırakacak, samimi olacak, ‘Bir daha yapmam' diyecek, yaptıklarından pişmanlık duyacak. Pişmanlık duyduğu günahların etkisinden kurtulmak için af dileyecek ve kul hakkı varsa o hakları ödeyecek” dedi.

Sultanahmet Camii’nin 32 yıllık İmam-hatibi Emrullah Hatipoğlu, Kadir Gecesi’nde Müslümanlara rahmet fırsatını değerlendirerek, günahkar halden kurtulmak ve tertemiz olmak için bol bol tövbe etmesi çağrısında bulundu.

Kadir Gecesi'nde nasıl dua edilir?

Bugün Gazetesi Yazarı Mehmet Paksu, bugünkü köşe yazısında Kadir Gecesi 'nasıl dua edilmeli' konusunu ele aldı. Paksu, Kadir Gecesi'nin mahiyetini de anlatırken geceyi değerlendirmek için yapılması gerekenleri de kaleme aldı.

İŞTE PAKSU'NUN YAZISI:

Bu gecede nasıl duâ edileceğini Hazret-i Âişe (r.a.) Peygamberimiz'e soruyor:"Yâ Resulallah, Kadir Gecesi'ne rastlarsam nasıl duâ edeyim?"

Resulullah Aleyhissalâtü Vesselâm:

"Allâhümme inneke afüvvün kerîmün tühibbü'lafve fa'fü annî"

Yani:

"Allah'ım! Sen affedicisin, kerem sahibisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle, dersin' buyurdu."

Ayrıca gecede Kur'ân'a çok yer ayırmalı. Bol bol Kur'ân okumalı ve dinlemeli. Kendimizi Kur'ân'a muhatap etmeli. Kur'ân sanki ilk defa bize inmiş bir ruh hali içinde olmalı.

***

Kadir Gecesi neden bin aydan hayırlıdır?

"Bin ay" seksen üç sene dört aylık bir süredir. Geçmişteki salih kimselerin bir ömür boyu kazandıkları manevi mertebeyi bir gece içinde elde etme fırsatıdır.

Peygamberimiz Sahabilere İsrailoğulları'ndan dört kişinin seksen sene boyunca hiç günah işlemeden ibadet ettiklerini anlattı. Sahabiler bunu hayretle karşıladı.

Cebrail Aleyhisselâm geldi, "Yâ Muhammed, ümmetin o birkaç kişinin seksen sene ibadetinde hayrete düştüler. Allah sana ondan daha hayırlısını indirmiştir" diyerek Kadir Suresi'ni okudu ve "İşte bu senin ve ümmetinin hayran kalışından daha hayırlıdır" buyurdu.

Kadir gecesinin seher vakti

Prof. Dr. Mustafa Kara'nın kaleminden Kadir Gecesi'nin anlamı şöyle:

KANDİLLERİN EN NURLU OLANI


Allah Teala, Peygamber Efendimiz’in ruhi-deruni hayatından bir kesiti ihtiva eden Müzzemmil Suresi’nin ilk ayetlerinde şöyle buyuruyor:

“Ey örtülere bürünen peygamber, gece biraz ilerleyince namaz içim kalk. Gece yarısı biraz önce ya da sonra kalk ve ağır ağır, duyarak Kur’an oku. Biz sana sorumluluğu ağır bir mesaj tevdi edeceğiz ve gerçek şu ki vakti zihin daha zinde ve güçlü olur. Okuma daha da berraklaşır. Hâlbuki gündüzleri seni meşgul edecek yığınla iş var. Rabbinin adını an ve bütün varlığınla kendini ona ada.” Aynı surenin son ayeti ise şöyle başlamaktadır: “Ey Peygamber, Rabbin senin ve seninle birlikte olanların gecenin üçte ikisini yahut yarısını yahut üçte birini namaz için uyanık geçirdiğini bilir...”

Şüphesiz gecelerin en muhteşemi, Kadir Gecesi’dir. Kandillerin en nurlu olanı Kadir kandilidir. Çünkü insanı ve kâinatı aydınlatmak için gelen Kur’an-ı Kerim o gün dünyamızla tanıştı. İnsanoğluna doğruyu ve güzeli göstermek için nazil olan ilahi kitap son Peygamberle o gece buluştu. Kur’an bir nurdu, Hz. Peygamber parıldayan bir ışıktı. İşte Kadir Gecesi bu iki kandili bir araya getirdiği için “nurun alâ nur” oldu. Nur üstüne nur oldu.

Sevenlerin sevgisiyle bu gecenin karanlığı nura dönüşmekte, âşık ve maşuk aynı duyguları paylaşmaktadır. Leyla Mecnun kıssası yeni bir boyut kazanmaktadır. Leyla kelimesinin de gece anlamında olan “leyl” kelimesinden türemesi boşuna olmamaktadır. Bu mukaddes zaman diliminin aydınlığından istifade edebilmek için her şeyden önce uyanık olmak gerekir. Gönlümüzü bu geceye açmak gerekir, onu kucaklamaya hazır olmak gerekir.

Kadir Gecesi’nin bereketini hissedebilmek için bu gece nazil olan Hazreti Kur’an-ın rehberliğine başvurmak gerekir. Onun üzerinde düşünmek gerekir. Anlamı üzerinde yoğunlaşmak gerekir. Onun nuru ile gecenin nurunu birleştirmek gerekir. Onun ışığı ile mahyaların ışığını bütünleştirmek gerekir. Gönüllerimizi bu ışık cümbüşünü aksettirebilecek bir saflığa kavuşturmak gerekir. İçimizi, kin, kibir gibi karanlıklardan temizlememiz gerekir. Sevgi ve mahabbete yer vermemiz gerekir. Aksi halde bu ışıklı mevsimler gelir geçer, hiç haberimiz olmaz. Bu nur mevsimleri başlar biter ruhumuz duymaz.

HER GELENİ HIZIR BİL

Kur’an-ı Kerim bu gece indi. Bizi aydınlattı. Bu gece melekler de bizimle beraber. Bu gece meleklerle birlikte olacağız, onlarla beraber yaşayacağız. Şimdi Kadir Sure’sini tekrar bu şuur ile okuyabiliriz: “Biz bu ilâhi kelamı Kadir Gecesi’nde indirdik. Bilir misin nedir Kadir Gecesi. Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. O gece melekler Rablerinin izniyle ilâhi bir esin taşıyarak bölük bölük inerler. İnsanı her türlü kötülükten emin kılar bu gece. Ta şafak vaktine kadar...”

İçinde yaşadığımız kutsal zamanların değerini bilebiliyor muyuz, aziz dostlar!

Büyüklerimiz zamanın ve insanın kadru kıymetini bilmenin formülünü asırlar öncesinden bize bildirmişlerdi: “Her geceyi Kadir her geleni Hızır bil.”

KUR'AN-I RAMAZAN

Biz o (Kur’ân)nu Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail veya Ruh adındaki melek) o gece Rablerinin izniyle, her iş için inerler. O gece, tanyeri ağarıncaya kadar süren bir selâmettir.

(Kadir Suresi, 1-5)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA