• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kadınlar şiddeti hatırlattı
25 Kasım 2009 Çarşamba 16:33

Kadınlar şiddeti hatırlattı

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddet Günü nedeniyle Şefkat-Der üyeleri şiddeti simgelemek amacıyla kendilerine şiddet görmüş süsü verdi.
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddet Günü nedeniyle Şefkat-Der üyeleri şiddeti simgelemek amacıyla kendilerine şiddet görmüş süsü verdi.
Şefkat-Der'de düzenlenen toplantıda, Şefkat-Der Hayata Tutunma Evleri'nde kalan kadınlar kendilerine şiddet görmüş süsü vererek poz verdi. Üyelerden birisi kefen giyerek ölü taklidi yaparken, diğer bir kadın üye ise komaya girmiş bir kadını temsil etti. Kadına yönelik şiddette erkeklerin kullandığı aletlerin de sergilendiği protesto da masa üzerine konulan asit, kezzap, satır, oklava ve bıçak gibi aletler dikkat çekti.
25 Kasım kadına yönelik şiddetin ortadan kalkması için Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle böyle bir eylemi yapmayı uygun gördüklerini belirten Şefkat-Der Genel Başkanı Hayrettin Bulan, "Bugün burada Türkiye'deki kadınların şiddet görün yüzde 50'sini temsilen ölen kadınlarımızı, komaya giren ve dayak yiyen kadınlarımızı temsilen böyle bir eylem yapmaya karar verdik. Ayrıca kadınlarımıza şiddet uygulanırken erkekler tarafından kullanılan aletleri de sizlere göstermek istedik. Bunların arasında mutfak
eşyaları, ütü, bıçak, satır gibi aletler var. En kötüsü ise özellikle boşanmak isteyen kadınlara yönelik yüzlerine kezzap veya asit atma gibi durumlar yaşanabiliyor" dedi.
Kadına yönelik şiddetin adeta bir terör olayı haline geldiğini de ifade eden Hayrettin Bulan, "Adalet Bakanlığı'nın açıkladığı bilgilere göre, 24 Kasım 2009 tarihine kadar bu yıl içinde toplam bin 250 kadın öldürülmüştür. Yani Türkiye'de yaşanan terör olaylarından daha çok kadınlarımız şiddet ve töre nedeniyle öldürülmüştür. Bence bu Türkiye'deki en büyük terördür ve bir an önce yasal düzenlemeler yapılarak kadına şiddet gösteren ya da öldürenlerin en ağır cezayla cezalandırılmaları gerekiyor" şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA