• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kadınlar hala katlediliyor
21 Kasım 2012 Çarşamba 16:45

'Kadınlar hala katlediliyor'

Konya Şefkat-Der, kocasından şiddet gören kadınlar için Şiddete Karşı Kadın Kalkanı projesini başlattı. Proje kapsamında kadınlara silah, biber gazı kullanım dersi ve savunma sporları gibi...
Konya Şefkat-Der, kocasından şiddet gören kadınlar için “Şiddete Karşı Kadın Kalkanı” projesini başlattı. Proje kapsamında kadınlara silah, biber gazı kullanım dersi ve savunma sporları gibi dersler verilecek.
Şefka-Der Başkanı Hayrettin Bulan, 1 yıldır kadını şiddetten koruma yasasını beklediklerini 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde meclisten geçen yasanın şiddeti önleyemediğini iddia etti. Bulan, “Yasayı Cumhurbaşkanımız onayladı ama yasa geçtikten sonra görüyoruz ki kadın cinayetlerini hala önleyemiyoruz. Savcılığa, polise başvurulduğu halde kadınlar hala katlediliyor. Hala cinayetlere kurban gidiyor. Defalarca kurşunlanıyor. Kadın da sığındığı evdeki ailesi de öldürülüyor. Ve yetkililer o durumlarda polisi arayın diyor. Çağrı usulüyle koruma sistemi geliştirilmiş. Yani potansiyel katil kapıya dayandığı zaman siz polisi arayacakmışsınız. Ya da panik butonu çıkaracağız deniyor, panik butonuna basın polis gelir. Peki biz soruyoruz. Polis gelesiye kadar acaba kadının o anda ölmeyeceği, öldürülmeyeceği ne malum? İşte bütün bunları göz önüne alarak ve Şefkat-Der olarak da vermiş olduğumuz süreyi yetkililerin iyi değerlendirilmemesi dolayısıyla start vereceğimiz bir projemizi kamuoyuna duyuruyoruz” dedi. Proje kapsamın açılacak kursların ücretsiz olduğunu dile getiren Bulan, kadının idari, adli hak aramaları dahil olmak üzere Aikido ve Judo gibi savunma amaçlı dövüş sporlarını öğretmenin yanında biber gazını etkili şekilde kullanma, atış poligonlarında silah kullanma ve potansiyel katil ve şiddet uygulayıcılarının tuzaklarına karşı alınması gereken tedbirleri de öğreteceklerini ifade etti.
Şefkat-Der’e sığınan Ayşe rumuzlu bir kadın da kendilerini ve çocuklarını korumak için kurslara gideceklerini anlatarak, "Sadece aileler için değil en azından çocukları da koruma ihtiyacı hissediyoruz. Devlet uzaklaştırma verebilir. Babanın çocuğu görmemesi için bu kararı almış olabilir ama baba bir şekilde çocukları görmeye geldiği zaman şiddet gösterebiliyor. Biz bunları engellemek adına Aikido, Karate ve atış poligonlarında atış dersi alarak silahlanmaya gitmeyi düşünüyoruz. Ve biz gibi mağdur olan bütün kardeşlerimizi bu kurslara bekliyoruz” şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA