• Konya-3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kadın sığınma evinde depresyon testi
09 Mart 2009 Pazartesi 15:58

Kadın sığınma evinde depresyon testi

Konya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri, Şefkat Der'e bağlı Hayata Tutunma Evi'ni ziyaret etti.
Konya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri, Şefkat Der'e bağlı Hayata Tutunma Evi'ni ziyaret etti. Hastane doktorları, sığınma evinde kalan kadın ve çocukları sağlık muayenesinden geçirdi.
Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı doktorları, kadın sığınma evinde kalan kadın ve çocukları genel sağlık taramasından geçirdi. Hastalık şikayeti olanların da tedavisi için çalışma başlatıldı. Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selma Çivi, öğretim üyesi Doç. Dr. Ruhuşen Kutlu ile beraberindeki asistan ve hemşirelerden oluşan sağlık ekibi, sabah saatlerinde Selçuklu İlçesi'nde bulunan Hayata Tutunma Evi'ne geldi. Dernek yetkilileri tarafından karşılanan sağlık ekibi, evde kalan 29 kadın ve 14 çocuğu önce genel sağlık muayenesinden geçirdi. Doktorlar, kadınların tüm şikayetlerini dinleyerek ücretsiz şeker ve tansiyon ölçümü de yaptı. Sağlık ekibi, sığınmacı kadınların psikolojik sorunlarını tespit etmek amacıyla Depresyon Testi' uyguladı. Yapılan kontrollerin ardından sığınma evinde kalanlara sigara bağımlılığı anket ölçümleri de yapılarak, sigaranın zararları anlatıldı.
Sağlık taramasının sosyal sorumluluk anlayışı gereğince yapıldığını belirten, Prof. Dr. Selma Çivi, "Hayata Tutunma Evi'ni ziyaretimizde temel yaşam kuralları ile ilgili önemli sağlık sorunları saptadık. Psikolojik açıdan ağır sorunlar ve sigara içme davranışları dikkat çekici ölçüde fazla olduğunu tespit ettik. Saptadığımız sağlık sorunlarının takip ve tedavisi için bölgedeki sağlık ocağı ile temasa geçilerek destekleri de sağlandı. Ayrıca temel yaşam standartları yönünden bu kuruluşların maddi destek alması gerektiğini de gözlemledik." dedi.
 
(CİHAN)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA