• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kadın cinayetleri ne kadar arttı?
05 Mart 2011 Cumartesi 15:59

Kadın cinayetleri ne kadar arttı?

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Sürekli Mesleki Gelişim Etkinlikleri çerçevesinde
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Sürekli Mesleki Gelişim Etkinlikleri çerçevesinde, Türkiye'de işlenen kadın cinayetleri, Balcalı Hastanesi Hipokrat Konferans Salonu'nda düzenlenen konferansla masaya yatırıldı.

Moderatörlüğünü Prof. Dr. Fazilet Aksu'nun yaptığı konferansa Ankara Tabip Odası Kadın Komisyonu Üyesi Dr. Müge Yetener konuşmacı olarak katıldı. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Behnan Alper, Akademisyenler ve Sağlık çalışanlarının katıldığı konferansta konuşan Ankara Tabip Odası Kadın Komisyonu Üyesi Dr. Müge Yetener, Türkiye'de Kadın cinayetlerinin yüzde bin 400 arttığını ve günde ortalama 5 kadının cinayete kurban gittiğini söyledi. Yetener, "Bu cinayeti işleyenlerin çoğunlukla es,baba, kardeş veya sevgilidirler. Kadınlara yönelik cinayetler katliam boyutlarına ulaşmışken bu konuda alınan önlemler ve yaptırımlar son derece yetersiz. Katiller yargıdan haksız tahrik indirimi alarak çok az cezalarla kurtuluyorlar ve öldürmek için cesaret buluyorlar" diye konuştu.

Yetener konuşmasına devamla; "Bilinmelidir ki kadın cinayetleri ve tecavüz münferit değil, sistematiktir. Neden, eğitimsizlik, sapıklık veya kültürel değil, erkek egemenliğidir. Kadına yönelik şiddet, kadınların emeklerini ve bedenlerini baskı altına almak ve denetlemenin en doğrudan aracıdır. Kadınların emeklerini ve bedenlerini denetlemeye yönelik egemenlik mekanizması medya ve yargının desteği ile güçlenmekte, kadınların yaşamlarına kastetmektedir" dedi. Kadın sığınma evlerinin yetersiz olduğunu, kadın cinayetlerinin kadın emeğinin değersizleştirmesi ile paralellik gösterdiğini belirten Yetener, toplumsal değer yargılarının kadını hep erkekten değersiz gördüğünü ve bu nedenle kadın cinayetlerinin aslında politik olduğunu, hükümetin kadın cinayetlerine sessiz kaldığını, kadın hekimler olarak kadına yönelik şiddetin aynı zamanda bir sağlık sorunu olduğunu belirtti.

Yetener, meslektaşlarını, tecavüz mağdurlarının muayenelerinde destekleyici bir yaklaşımla mağdurların kendine güvenini kazanmasına yardımcı olmaya davet ederken, şiddet olgularında adli rapor düzenlemenin ve doğru yönlendirmenin önemine vurgu yaptı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA