• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kadın çiftçi yarışmacılar belirlendi
13 Ocak 2012 Cuma 16:42

Kadın çiftçi yarışmacılar belirlendi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Ereğli İlçe Müdürlüğü tarafından, ilçenin bazı köy ve beldelerinde tarımsal faaliyetler içerisinde önemli görevler üstlenen önder kadın çiftçiler bir araya getirildi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Ereğli İlçe Müdürlüğü tarafından, ilçenin bazı köy ve beldelerinde tarımsal faaliyetler içerisinde önemli görevler üstlenen önder kadın çiftçiler bir araya getirildi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca 8 yıldır, kadın çiftçilerin tarımsal konularda eğitim almaları, tarıma bakış açılarının geliştirilmesi, aralarında gerekli iletişimin sağlanması, tarım sektöründe kadın çiftçilerin bir adım önde olmaları amaçlanarak düzenlenen ''Kadın Çiftçiler Yarışıyor'' bilgi yarışmasına Ereğli'yi temsil edecek kadın çiftçileri belirlemek amacıyla İlçe Müdürlüğü'nde eğitim toplantısı düzenlendi. Toplantıya Kutören, Zengen, Yıldızlı, Gökçeyazı, Kuzukuyu, Çiller ve Belkaya'dan toplam 16 kadın çiftçi katıldı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan Özgüven, Ereğli'nin bitkisel ve hayvansal üretimde her geçen yıl atılım halinde olması dolayısıyla sektörde erkeklerin yanı sıra artık kadın çiftçilerinde etkin rol oynadığını belirterek, ''2011 yılında Bakanlığımız Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı bin 750 kadın çiftçimiz bulunmakta ve kadınlarımız her tarımsal faaliyette bizim için önem arz etmektedir. İlçe Müdürlüğü olarak bu önemi desteklemek için onları sık sık çeşitli tarımsal faaliyetlerde bir araya getirme gayretindeyiz'' dedi.
Köy ve beldelerdeki kadın çiftçilerin Avrupa Birliği projelerine, Konya Valiliği, İl Özel İdaresi ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının desteklemelerinden proje üreterek yararlanmalarını istediklerini dile getiren Özgüven, Ereğli kadın çiftçilerinin oluşturduğu bir ''Kadınlar Platformu'' oluşturarak kadın çiftçilerin sorunlarını tartışmak, bu sorunlara çözüm bulmak ve bu kadınlara yardımcı olabilecek unsurlarla irtibata geçebilmelerini sağlamaya çalıştıklarını vurguladı.
Bir araya gelerek mevcut sorunların daha akılcı yöntemler izlenerek çözülebileceğini söyleyen Özgüven, Ereğli'de bulunan kadın çiftçilerde eksik olan girişimci ruhu aşılamak için bu gibi faaliyetlerin devam etmesi gerektiğini kaydetti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA