• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kadın çiftçi üretimin merkezindedir
27 Şubat 2013 Çarşamba 15:18

Kadın çiftçi üretimin merkezindedir

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 10ncusu düzenlenen kadın çiftçilere yönelik bilgi yarışması yapıldı. Konya'nın çeşitli ilçelerinden katılan 9 kadın çiftçi kıyasıya yarıştı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 10’ncusu düzenlenen kadın çiftçilere yönelik bilgi yarışması yapıldı. Konya'nın çeşitli ilçelerinden katılan 9 kadın çiftçi kıyasıya yarıştı. Yarışmanın sonunda Sarayönü ilçesinden katılan Aysel İnan sorulan 15 sorunun 12'sini doğru cevaplayarak birinci oldu
Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığının düzenlediği 'Kadın Çiftçiler Yarışıyor' organizasyonu, Konya Ticaret Borsası il binasında gerçekleştirildi. Kadın çiftçilerin tarımsal konularda performanslarını görmek, özgüvenlerini arttırmak ve girişimcilik ruhu aşılamak amacıyla organize edilen yarışmaya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyfettin Baydar, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Emin Botsalı, Ticaret Borsası Meclis Başkan Vekili Namık Köklüsoy, İl Genel Meclis Başkan Vekili Doğan Çiftkat, Gıda Kontrol Laboratuarı Müdürü Recep Özgül, Damızlık Koyun, Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Fettah Öztürk, Konya Şeker A.Ş. Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Yusuf İnanç, davetliler ve yarışmacı yakınları katıldı.
Konya'nın çeşitli ilçelerinden katılan 9 çiftçi ile gerçekleşen programda, yarışmacılara gıda, tarım ve hayvancılık ile ilgili 15 soru soruldu. Yarışmaya Sarayönü ilçesinden katılan Aysel İnan sorulan 15 sorunun 12'sini doğru cevaplayarak birinci oldu. Hüyük ilçesinden katılan Adife Nur Parlar ikinci, Akşehir ilçesinden Lütfiye Ordu ise üçüncü oldu. Yarışma sonunda katılımcılara ve derece alanlara çeşitli hediyeler verildi. Yarışmayı birincilikle tamamladığı için çok mutlu ve heyecanlı olduğunu belirten Aysel İnan, "Böyle organizasyonların artması kadınların verimliliği için çok önemli" dedi.
TARIMSAL KALKINMADA KADININ ROLÜ ARTMALI
Yarışma öncesinde konuşma yapan Ticaret Borsası Meclis Başkanı Namık Köklüsoy, "Kadınlarımızın sosyal ve ekonomik statülerinin yükseltilmesi, tarımsal kalkınmanın içindeki rollerinin arttırılması, kadın çiftçilerimizin eğitilmesi ve modelin üretim tekniklerinin çiftçi kadınlarımıza anlatılması önemlidir. Böylece, üretim ve verimde artış gibi konulardaki hedeflerimize daha rahat ulaşabiliriz." şeklinde konuştu.
KADIN ÇİFTÇİ ÜRETİMİN MERKEZİNDEDİR
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyfettin Baydar ise “Kadın çiftçi varlığıyla kutsal olan üretimin merkezindeki, omurgasındaki en önemli varlıktır. Burada, tarih kapatmış, tarihler açmış, tarihlere yön vermiş destansı bu insanların yarışıyor olmasından öte sadece onları minnetle hürmetle saygıyla ve muhabbetle anma programı olabilirdi. Ancak öyle bir programı burada yaparken de muhakkak ki bu etkinliği törensi bir havada ve sonuçta da bir komple etkinliğe dönüştürme hedefimiz var” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA