• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kaddafi: Şeriat gelecek ülke bölünecek
21 Şubat 2011 Pazartesi 03:50

Kaddafi: Şeriat gelecek ülke bölünecek

Kaddafi'nin suskunluğuunu bozarken oğlu Seyfulislam açıklama yaptı. Kaddafi hiç kimseyi öldürmediklerini ve paralı asker getirmediklerini iddia etti.
Libya diktatörü Kaddafi suskunluğunu korurken oğlu Seyfulislam Kaddafi açıklama yaptı. Tedirkin ve korku içinde olduğu gözlenen Kaddafi zihnini toparlayamadığı için kesik kesit konuştu ve ilginç iddilarda bulundu.

SEYFULİSLAM KADDAFİ'NİN KONUŞMASININ TAM METNİ

"Bugün sizinle yazılı bir metin olmadan, fasih arapça olmadan Libya lehçesiyle sizinle konuşmak istiyorum.

Bu olaylar nasıl başladı, hepimiz biliyoruz bölgede depremler oluyor, değişim depremleri, herkes özgürlük ve demokrasi istiyor. Buna da facebook devrimi diyorlar. Bugün size ancak gerçekleri açıklayacağım. Burada dış güçlerin parmağı var, burada kendi yandaşlarını kullanıyorlar. 17 Şubat'ta İtalya konsolosluğu önünde meydana gelen ölümlerden sonra bazı kimseler bunu kullanmak istediler. Orada acemi polislerin suçu da vardı.

Tabi Binngazi’de şiddet olayları oldu, protestocuların üzerine ateş açıldı, göstericiler emniyet merkezlerini basmaya çalışırken güvenlik güçleri ateş açtı. Ölümler oldu. Beyda’da 14, Bingazi’de 84’de kişi öldü. Tabi bazı kanallar bu rakamları abartmaya çalıştı. Emniyet güçlerinin tabi burada hatalı tutumları vardır. Ama beni üzen burada Libyalıların ölmesidir. Ülkede meydana gelen olayları üç grup organize ediyor. Birinci grup bazı partiler, sendikala ve meslek örgütleri. Diğer bir grupta İslamcılardır. Bunlar İslami bir emirlik kurmak isteyen kişilerdir. Hatta bazı kentlerde emirliklerini ilan ettiler.  Üçüncü grup ise madde bağımlıları, serseriler, meşhur olmak isteyenler,

Burada Libya’ya karşı bir komplo var. Burada Afrika’dan, dışardan gelen Araplar ve yabancı işçiler bazı işadamları zenginler tarafından parayla tutuldu, ülkeyi yakıp yıkmaları için. Bazıları Beyda’da, Derne’de İslami emirliklerini ilan ettiler. Arap kanalları da belli kişilerle irtibata geçerek konuyla ilgili ilgisiz kişileri ekranlara çıkardılar. Ülkedeki olayları ve ölü sayısını abarttılar. Tabi bir de cezaevlerini  boşaltıp buradaki mahkumları dışarı çıkardılar. Bazı kimseler çaylarını kahvelerini içip ülkeyi yönetmek istediler. Burada çok tehlikeli bir durum var. Burada şunu size söylüyeyim biz Tunus ve Mısır değiliz. Libyayı bölmek istiyorlar. Altmış yıl öncesi gibi. Libya Mısır ve Tunus değil. Libya kabilelerden oluşuyor. Kabileler birbiriyle savaşırsa iç savaş çıkar, önceden olduğu gibi. Peki biz bölünürsek petrolu nasıl paylaşırız. Bu petrolu kim üretip kim ihraç ediyor. Alt yapımızın, okullarımızın, hayatımınız kaynağını oluşturan petrol haydutların eline geçerse ne yaparız. Eski fakir parasız günlerimize döneriz. O zaman Libya’yadan göç etmemiz lazım. 

Bugün Bingazi’de ve Beyda’da ordunun silahları sivillerin eline geçmiş, tanklar ağır slahlar askeri araçlar. İç savaşa girersek 40 yıl geri gideriz. Okul, iş yeri, hastane kalmaz. Rejim düşerse tüm yabancı yatırımlar ülkeden kaçar.

Bugün kabileler ve aşiretler arasında iç savaş çıkarsa yüzbinlerce insan ölür. Bugün 84 ölüye ağlıyoruz ama o zaman yüzbinlerce ölüye ağlarız.  Bu durum devam ederse o zaman kan gövdeyi götürür.

Öyleyse en kısa zamanda daha demokrat, daha özgürlükçü bir Libya oluşturmak için görüşmeye hazırız. Tüm eski kanunları, cezaları kaldırmaya hazırız. Yeni bir basın kanunu, yeni bir sendika, yeni bir seçim kanunu, yeni bir anayasa için görüşmeye hazırız. Yeni idare sisteminde, sınırlı yetkili merkezi bir yönetim altında, her şehir, her ilçe, her mahalle kendi yöneticisini seçebilecektir.  Aksi takdirde bugün bazı kentlerde cereyan eden kaos ve anarşi ülkenin her tarafına yayılacak. Biribirine kız alıp veren aileler, kabileler birbirine düşman olacaktır. Ya ulusal bir diyalog ya da silahı seçeceğiz.  Eğer islami bir emirlik oluşturulursa ABD, AB ve batı buna izin vermez. Afganistan’da, Somali’de başka yerlerde izin vermedikleri gibi. Batı Libya’dan terör, yasadışı göç ve uyuşturucu ihracına izin vermez.

Biz işin içinde Araplar ve Afarikalılardan oluşan, uyuşturucu kullanan paralı kişilerden oluşan hücreler tespit ettik. Bunlara Libyayı yakıp yıkma görevi verilmiş.  Burada ülke dışında yaşayan Libyalılara seslenmek istiyorum.

Muammer el-Kaddafi,  Zeynelabidin Bin Ali ve Hüsnü Mübarek değildir, halk önderidir.

Libya Ordusu ayaktadır, ülkeye güvenliği geri getirecek gücü vardır.

Bizler İtalyanlara ve Türklere karşı savaştık, özgürlüğümüzü elde etmek için, o zaman ne petrol vardı, ne gaz.

Biz Libya’yı, haydutlara, çetelere ve uyuşturucu kullanıcılarına bırakmayız.

Trablus’ta onbinler Muammer Kaddafi’ye destek için yürüyorlar.

Muammer el-Kaddafi, Libya’dadır, mücadeleyi yönetiyor. Son adam kalıncaya kadar savaşırız."

EL CEZİRE'DEN YALANYAN GÖRÜNTÜLER

Seyfulislam Kaddafi'nin açıklamasını canlı yayınlayan El Cezire televizyonu ise konuşma sırasında Seyfulislam Kaddafi'nin açıklamalarını yalanlayan görüntüleri ekrana getirdi.

Çaresizlik içinde ve ağlamaklı gözüken Seyfulislam Kaddafi "gösteriler durursa 24 saat içinde özgürlük ve demokrasi vaat ediyorum" dedi.

İNGİLİZ SUNDAY TIMES'E KONUŞMUŞTU

Babanın ardından iktidara gelmesi beklenen Seyfülislam Kaddafi, önceki günde İngiliz Sunday Times gazetesine verdiği röportajda, “askeri rejimlerin, kralların, soytarı prenslerin zamanının geçtiğini” ve ülkesinin artık birbüyük lidere” ihtiyaç duymadığını söylemişti.

Oğul Kaddafi, “İnsanlar kendi liderlerini seçmekte özgür olmalı. Gelecek, demokrasinin. Libya için başka yol yok” dedi. Kaddafi ayrıca, ülkesinin Batı ile daha “liberal” ilişkiler kurmaması halinde “ciddi sorunlarla karşılacağını” da belirtti.

Libya’yı turizm geliriyle zenginleştirmek istediğini söyleyen Seyfülislam Kaddafi, “Libya’yı Afrika’nın Viyana’sı yapmak istiyorum” diye konuştu. Kaddafi, lüks oteller inşa etmeye başladıklarını ve turistlere alkollü içki satışına izin verilmesi için görüşmelerin yapıldığını ifade etmişti.
timeturk
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA