• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kaddafi PKKya sahip çıktı
09 Mart 2011 Çarşamba 12:38

Kaddafi PKK'ya sahip çıktı

"Hepimiz Osmanlıyız, Türk işçilerine kapımız açık" diyen Libya Lideri Muammer Kaddafi, Türk ordusunun kürtlerle savaştığını iddia ederek PKK'ya destek çıktı

"Hepimiz Osmanlıyız, Türk işçilerine kapımız açık" diyen Libya Lideri Muammer Kaddafi, Türk ordusunun kürtlerle savaştığını iddia ederek PKK'ya destek çıktı. Kaddafi Erbakan'ın ziyareti sırasında da benzer sözleri dile getirmişti.

 

Trablus'da TRT Türk'e konuşan Kaddafi, Libya'da yaşanan olaylardan El Kaide ve Usame Bin Ladin'i sorumlu tuttu. Kaddafi, isyan olaylarının arkasında El Kaide olduğunu, özellikle yabancı basının da yanlış haberler geçerek bu durumun yaşanmasında etkili olduğunu savundu. Kaddafi, "Dünya basını olayların gerçek yüzünü doğrulatmadan, kurallara uymadan yanlı haberler geçiyor." iddiasında bulundu.

Kaddafi, El Kaide'nin Libya'yı ele geçirmeye çalıştığını, bunu başardığı takdirde, Somali gibi ülkelerden getireceği insanlarla Kuzef Afrika'yı elde geçirmeyi hedeflediğini savundu. Kaddafi, El Kaide'nin bunu yapması halinde Akdeniz ve dünyanın güvenliğinin ortadan kalkacağını belirterek, "Dünya bunu görmeli, ABD ve Avrupa bunu görmeli. El Kaide'ye geçit vermemek için savaşıyoruz. El Kaide bunu yaparsa bundan herkes zarar görür. Haklı olduğumuzu herkes görecek." diye konuştu.

"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları ve Libya'dan Türk işçilerinin tahliyesini nasıl değerlendirdiği" şeklindeki soru üzerine Kaddafi, "Türkiye ile çok önemli tarihi dostluklarımız var. Türkiye ile dostane ve mükemmel ilişkilerimiz var. Öncelikle hepimiz Osmanlıyız. Vizeler kaldırıldı. Çok önemli anlaşmalar yapıldı. Burada Türk firmaları öncelikli konumda. Libya'dan tahliyeleri yanlış buluyorum. Yabancı kaynakların geçtiği haberlerin etkisiyle bu açıklamalar yapılıyor. Bunu çok yadırgamıyorum. Herkes gerçeği görecek. Türk işçilerinin geri dönüşü için kapılarımız açık." çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletlerin yaptırım kararını da değerlendiren Kaddafi, BM'nin, Libya'nın iç meselelerine karışamayacağını öne sürdü. Kaddafi, ABD ve NATO'nun Libya hava sahasını kapatmasına da karşı çıkarak, "Bunu yaparsanız El Kaide'nin Libya'yı ele geçirmesinin önünü açarsınız." uyarısında bulundu.

Türkiye'nin terör örgütü PKK'nın mücadelesini 'Kürtlerin hak arayışı' şeklinde yorumlayan Kaddafi, "Senelerdir Türk Ordusu Kürtlerle savaşıyor. Neden Türkiye'nin hava sahasını kapatmıyor?" diye sordu.

Kaddafi, El Cezire'de yayınlanan "Anlaşma olursa Kaddafi görevi bırakacak." haberine de tepki göstererek, "Libya'yı zaten halk yönetiyor. Ne görevi bırakması. Benim yetkim yok ki, kim neyi bırakacak?" diye konuştu.

Kaddafi, Libya'da yaşananların diğer ülkelerde yaşananlardan farklı olduğunu savunarak, "Tunus ve Mısır'da halk devlet başkanlarına karşı ayaklandı. Yunanistan, İtalya ve İran'da halk hükümetleri protesto ediyor. Libya'da durum ise farklı... Burada olayları El Kaide çıkartıyor." şeklinde konuştu.

Kaddafi, Libya'nın büyük bir kesiminde sükunetin hasıl olduğunu ve olayların sona erdiğini öne sürerek, "Libya'nın büyük bir bölümü güvenlidir." dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA