• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kaddafi neden kaybetti
24 Ekim 2011 Pazartesi 11:40

Kaddafi neden kaybetti

Kaddafi'nin otopsi sonuçlarına göre "kurşun yaraları" nedeniyle öldüğü açıklanırken, UGK "Kaddafi'yi kimin vurduğu belli değil
Kaddafi'nin otopsi sonuçlarına göre "kurşun yaraları" nedeniyle öldüğü açıklanırken, UGK "Kaddafi'yi kimin vurduğu belli değil" savunmasını yineledi. Sirte kuşatması boyunca Kaddafi'nin yanında bulunan yardımcısı ise devrik liderin son anlarını şöyle anlattı: İktidarı devretme konusunda oğullarına göre daha açıktı. 'Cesaretim bana kaybettirdi' diyordu. Konvoy 5 saat gecikince vurulduk
NATO uçaklarının saldırısını takiben isyancıların açtığı ateş sonucu ölen Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi ile ilgili otopsi sonuçları tamamlandı. Kaddafi'nin otopsisine katılan bir doktor, "Kurşun yarasından öldü. Bu apaçık" dedi, ancak devrik liderin başına aldığı yaradan mı öldüğünü açıklamadı. Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) Yürütme Kurulu Başkanı Mahmud Cibril ise, Kaddafi'nin ölümüne neden olan kurşunun, hangi tarafın silahından çıktığının bilinmediğini savundu. Bu arada yakalanan Kaddafi'nin üst düzey yardımcılarından Mansur Daho İbrahim, New York Times'a verdiği röportajda Sirte kuşatması boyunca Kaddafi'nin yanında yaşadıklarını anlattı. İbrahim, Kaddafi'ye ülkeyi terk etmesi gerektiğini söylediklerini ancak reddettiğini kaydetti.
YEMEKLERİNİ KENDİSİ YAPIYORDU
Kaddafi'nin kuzenlerinden olan İbrahim, Kaddafi'nin iktidarı devretme konusunda oğullarına göre daha açık olduğunu söyledi. Sirte'de Kaddafi'nin 3 korumasının ve aşçının yaralandığını anlatan Daho, ardından herkesin kendi yemeğini kendisinin pişirmeye başladığını belirtti. İbrahim, "Alacakları karar ayrılmak ya da ölmek olacaktı ve Kaddafi ayrılmaya karar verdi. Doğduğu evin yanındaki bir eve kaçmaya karar verdi" diye konuştu.
5 SAATLiK GECiKME 'ÖLDÜRDÜ'
Perşembe günü 40 aracın bulunduğu bir konvoyun hazırlandığını ve gece 03.00 gibi kentten ayrılma planlarını yapıldığını anlatan Daho, Kaddafi'ye bağlı askerlerin organizasyonsuzluğu yüzünden 08.00'e doğru yola çıkıldığını kaydetti. Toyota Land Cruiser içinde yola çıkan Kaddafi'nin yanında bir akrabası ve güvenlik şefinin bulunduğunu belirtti. İbrahim, NATO uçaklarının ve muhaliflerin kendilerini yola çıktıktan yarım saat sonra bulduklarını söyledi.

Mezarının yerini kimse bilmeyecek
UGK Başkanı Mustafa Abdülcelil, Kaddafi'nin cenazesinin kimsenin bilmeyeceği bir yere gömüleceğini bildirdi. Öldürülmeden önce çekilen amatör kamera görüntüleri, devrik liderin, kendisini yakalayan geçici hükümet güçlerince dövüldüğünü ve sürüklendiğini gösteriyordu. Diğer taraftan Kaddafi'nin ölüm tutanağında devrik liderin, başının sol tarafı ve göğsünün ortasından vurularak hayatını kaybettiğinin yazdığı görüldü.

SİRTE MUTASSIM'IN FİKRİYDİ
Kaddafi'nin destekçilerinin onu savaşçı olarak anlatmasına rağmen devrik liderin bir kurşun bile sıkmadığını ifade eden yardımcısı Daho İbrahim, her ne kadar kendisine karşı ayaklananları "fareler ve paralı askerler" olduğunu söylese de Kaddafi'nin ayaklananların Libya halkı olduğunu bildiğini dile getirdi. Daho İbrahim, "Ahlaki olarak vazgeçmemesi gerektiğini düşündüğünden dolayı teslim olamamasından veya kaçamamasından yakınıyordu. 'Cesaretim bana kaybettirdi' diyordu" ifadesini kullandı. Kaddafi Sirte'ye, Trablus'un düştüğü 21 Ağustos günü kaçmıştı. Küçük bir konvoyla Tarhuna ve Beni Velid üzerinden gelen Kaddafi'nin NATO'dan çok korktuğunu anlatan Daho İbrahim, Sirte'de kalma fikrinin ise oğlu Mutassım'a ait olduğunu söyledi.

SÜREKLi KUR'AN OKUYORDU
Kaddafi'nin sürekli 10 kişilik bir ekiple hareket ettiğini belirten Daho, Kaddafi'nin askerlerine komuta eden Mutassım'ın ise babasından ayrı hareket ettiğini dile getirdi. Kaddafi'nin Suriye televizyonuna açıklama yapmak için de kullandığı telefon dışında dünya ile bağlantısının kopuk olduğunu aktaran Daho, "Bir bilgisayarı yoktu, birçok durumda elektrik de yoktu" şeklinde konuştu. Daho İbrahim, Libya'daki çatışmayı Müslümanlarla Batı destekli isyancılar arasında gören Kaddafi'nin vaktini ise Kur'an okuyarak geçirdiğini anlattı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA