• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kaddafi masum halkı bombalıyor
06 Mart 2011 Pazar 21:34

Kaddafi masum halkı bombalıyor

Libya diktatörü Muammer Kaddafi'ye bağlı güçler, isyan kuvvetlerinin denetimde olan üç kenti geri almak için bugün harekete geçti.

Libya diktatörü Muammer Kaddafi'ye bağlı güçler, isyan kuvvetlerinin denetimde olan üç kenti geri almak için bugün harekete geçti.

Tank, top, uçak ve helikopter destekli birliklerin bugün sabah saatlerinden itibaren isyancıların kontrolünde olan Zaviye, Misrata ve Ras Lanuf'a saldırdığı, kentlerdeki direnişin sürdüğü bildiriliyor. İsyancılar, Kaddafi güçlerine ait iki uçağı bugün düşürdü. Birçok tankı tahrip eden isyancılar, Kaddafi'ye bağlı birçok paralı askeri de esir aldı.

Zaviye ve Misrata kentleri, Kaddafi'nin kalesi olarak tabir edilen başkent Trablus'un hemen doğusunda ve batısında yer alıyor ve başkente yapılacak olası bir çıkarma için isyan kuvvetleri açısından önemli birer mevzi niteliği taşıyor.

Ülkenin doğusunda yer alan Ras Lanuf'un ise, petrol rafinerilerine ev sahipliği yapmasının yanı sıra, Kaddafi'nin kontrolündeki Sirte kentine giden yollar üzerinde bulunmasıyla stratejik konuma sahip olduğu belirtiliyor.

Çatışmaların sürdüğü kentlerde Kaddafi'ye bağlı güçlerin büyük bir direnişle karşılaştığı kaydediliyor ve buralardaki çarpışmaların savaşın kaderini tayin edeceği yönünde yorumlar yapılıyor.

İSYANCILARIN DİRENİŞİ SÜRÜYOR

Kaddafi cephesinden bugünkü çarpışmalara ilişkin "zafer" açıklamaları yapılsa da, kentlerde bulunan görgü tanıkları ve basın mensuplarından, her üç kentte de direnişin sürdüğü ve kentlerin hala isyan kuvvetlerinin elinde olduğu yönünde haberler geliyor.

Kaddafi yanlılarının, rejimin "zafer" açıklamaları doğrultusunda başkentte kutlama gösterileri düzenlediği de gelen haberler arasında. Kutlamalara katılanların Yeşil Meydan'da toplandığı ve sık sık havaya ateş açtığı bildiriliyor.

ZAVİYE BİR KEZ DAHA DİRENİŞİN ADRESİ

Kaddafi'ye bağlı güçlerin dün tank, zırhlı araç ve ağır silahlarla donatılmış birliklerle gerçekleştirdiği iki saldırıyı da dişe dişe bir mücadeleyle geri püskürten Zaviye'de bugün yine direniş var.

Başkentin 50 km batısında bulunan ve Kaddafi'ye bağlı güçler tarafından günlerdir etrafı sarılı durumda olan kentin, bugün büyük bir çarpışmaya daha sahne olduğu bildiriliyor.

Kentteki isyancıların sözcüsü Yusuf Şagan, Reuters'e telefonla verdiği bilgide kentteki son durumla ilgili şunları kaydetti: "Bu sabah, dünkülerden daha büyük çaplı bir saldırıyla karşılaştık. Çarpışma bir buçuk saat sürdü. İki isyancı yaşamını yitirdi, çok sayıda da yaralımız var. Ama kentin kontrolü hala bizim elimizde. Durum şu anda sakin."

MİSRATA YOĞUN BOMBARDIMAN ALTINDA

Şiddetli çarpışmaların yaşandığı diğer bir kent başkentin 200 km doğusunda bulunan Misrata. Kente yapılan saldırıyı Kaddafi'nin oğullarından Kamis'in komutası altındaki birliklerin gerçekleştirdiği bildiriliyor.

Görgü tanıkları, kentin batı girişinde çok şiddetli çatışmaların yaşandığını, Kaddafi'ye bağlı güçlerin tank ve toplarla gördükleri her yeri bombaladıklarını aktarıyor. Bir görgü tanığının şu sözleri kentteki direnişi anlatıyor: "Devrimciler, kent merkezine ulaşmalarını engellemek için ellerinden gelen her şeyi yaptılar."

AP haber ajansı, kent sakinlerinin tanıklıklarına dayandırdığı haberinde Misrata'nın sabah saatlerinden itibaren yoğun bir şekilde topçu atışına tutulduğunu bildirdi. İsyancıların saldırılara uçaksavarlarla, roketlerle ve el bombalarıyla karşı koyduğu ifade ediliyor.

Şu saatler itibarıyla Kaddafi yanlısı güçlerin saldırılarının azaldığı haberleri geliyor.

RAS LANUF'TA ŞİDDETLİ ÇARPIŞMALAR

İsyancıların elindeki önemli kentlerden Ras Lanuf da büyük bir direnişe sahne oluyor.

AP haber ajansı, helikopterlerden isyan kuvvetlerine ateş açıldığını, savaş uçaklarının kentte bulunan askeri bir üsse hava saldırısında bulunduğunu bildiriyor. Kara birliklerinin ise roket ve toplarla isyancıların mevzilendikleri üsleri vurduğu söyleniyor.

Hastane yetkilileri, iki kişinin öldüğünü, 22 kişinin ise yaralandığı aktardı. Yaralananlar arasında Fransız bir gazeteci de bulunuyor. Doktorlar yaralılardan dördünün durumunun ağır olduğunu ve yaşama şanslarının çok az olduğunu bildiriyor. Kentteki isyancıların bir helikopteri düşürdüğü de gelen bilgiler arasında.

BİN CAVAD'DA SİVİLLER HEDEFLER BOMBALANIYOR

Üç kentte direniş sürerken Ras Lanuf'un hemen batısında yer alan ve isyancıların ileri cephe olarak üslendiği Bin Cavad'ın düştüğü ve bölgedeki isyan kuvvetlerinin Ras Lanuf'a geri çekildiği haberleri geliyor.

Reuters haber ajansı, Ras Lanuf'a çekilen bir savaşçının tanık olduğu olaylar sorulduğunda soruya "Ölüm" diye cevap verdiğini aktarıyor. Bin Cavad'da yaşanan çarpışmalarda ise çok sayıda kişinin öldüğü bildiriliyor. Görgü tanıkları, sivillerin yaşadığı binaların bombalandığı yönünde bilgi veriyor.

İNGİLİZ ÖZEL BİRLİKLERİ NEZARET ALTINDA

Öte yandan altısının özel birlik mensubu olduğu bildirilen sekiz İngiliz, Libya'nın Bingazi kentinde isyancılarca nezaret altına alındı. Haber İngiliz Sunday Times gazetesince duyurulmuştu. İngiltere Savunma Bakanı Liam Fox küçük bir diplomatik heyetin Bingazi'de bulunduğunu ve kendileriyle temasta olduklarını söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA