• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kaddafi için yolu sonu
26 Şubat 2011 Cumartesi 09:23

Kaddafi için yolu sonu

Kaddafi'nin Bingazi'yi teslim alması için gönderdiği oğlu Seyfülarap, isyancıların saflarına katıldı
Libya’da isyanın 12’nci gününde Kaddafi en büyük darbeyi yedi. Ülkenin doğusunda isyancıların hakimiyetine giren Bingazi’yi teslim alması için gönderdiği en küçük oğlu Seyfülarap, isyan saflarına katıldığını açıkladı. “Babam ya intihar edecek ya da sürgüne gidecek” dedi

Libya lideri Muammer Kaddafi, ülkesinde yaşanan isyan dalgasından El Kaide’yi sorumlu tutsa da sayıları artık milyonlarla ifade edilen kendi vatandaşları Kaddafi’yi devirmek konusunda ne kadar kararlı olduklarını dün de göstermeye devam etti. Ülkenin doğusundaki tüm kentlerin isyancıların kontrolüne geçmesinin ardından bu kentlerde görev yapan polis ve ordu kuvvetleri de resmen direnişe katıldıklarını açıkladı. Kaddafi’nin son savaşını vermeye hazırlandığı ve kum torbalarından yapılı siperlerle donattığı Trablus’un batısında Bab El Aziziye bölgesinde nükleer bombaya bile dayanıklı bir sığınakta olduğu sanılıyor.

Hamis birliği koruyacak

Oğlu Hamis tarafından kontrol edilen 10 bin kişilik özel birlik Trablus sokaklarında kuş uçurtmazken Kaddafi’nin küçük oğlu ise babasına sırtını çevirdi. Hayatını Viyana’da sürdüren Libya liderinin küçük oğlu Seyfülarap, Kaddafi’nin talimatıyla Libya’ya döndü. Baba Kaddafi, oğluna yanına bir birlik alarak isyancıların eline geçen Bingazi kentini teslim alma emri verdi. Seyfülarap adamlarıyla yola çıktı ancak kente vardığında yanındakilerle ve cephaneleriyle birlikte isyan saflarına katıldıklarını açıkladı. Seyfülarap, “Babamın artık iktidarda kalması mümkün değil. Ya intihar edecek ya da Latin Amerika ülkelerinden birine sığınacak” diye konuştu.

Maaşlara %150 zam

TV’den yaptığı çağrılarda “Beni seven Libyalılar’a sesleniyorum. Sokaklara çıkın ve o haplanmış terörist fareleri yakalayın” çağrıları karşılık bulmayan Libya lideri son hamlesini de dün yaptı ve “para” kartını oynadı. Kaddafi, ülkede maaşların artırıldığını, 105 dolar seviyesinde olan asgari ücretin de yüzde 150 artırıldığını ve yaklaşık 250 dolara çıkarıldığını açıkladı. Kaddafi bununla da kalmadı 6.4 milyon kişinin yaşadığı ülkede her ailenin 400 dolarlık yardım alacağını açıkladı. Buna gerekçe olarak “artan gıda fiyatlarını” gösterdi.

Askeri plan hazırlanıyor

Öte yandan yaşananları “rezillik” olarak nitelendiren ve Kaddafi’nin hesap vereceğini açıklayan ABD Başkanı Barack Obama; Fransa lideri Sarkozy, İngiltere Başbakanı Cameron ve İtalya lideri Berlusconi ile yürüttüğü telefon diplomasisi sonucunda Libya diktatörünün koltuğundan indirilmesi için bu 3 liderle uzlaşma sağladı. BM Güvenlik Konseyi’nin acil toplanarak Libya’ya yaptırım uygulanması ve Libya hava sahasının uçuşa kapalı bölge (No-fly zone) ilan edilmesi konusunu masaya yatırması kararlaştırıldı. ABD Genelkurmay Başkanı Mike Mullen da “Başkan Obama’ya bir askeri operasyon planı sunacağım” dedi.

%29

Gallup anketine göre Libyalı gençlerin yüzde 29’u işsiz. Yüzde 93’ü durumlarının çok kötü
olduğunu düşünüyor.

Kaddafi Hanedanı

* Hanibal Kaddafi: Deniz ticaretini koordine ediyor.

* Seyfülislam Kaddafi: Rejimin modern yüzü. Zaman zaman babasına yaptığı reform çağrılarıyla gündeme gelmişti. Kaddafi Derneği’nin başında. Kalkınma yatırımlarını koordine ediyor.

* Muhammed Kaddafi: İlk eşinden. İletişim dairesinin başında. Posta, telekom ve cep telefonu operatörleri ona bağlı.

* Ayşe Kaddafi: Libya’yı uluslararası arenada ağabeyi Seyfülislam ile birlikte temsil ediyor. Turizm ve inşaat işleri ondan soruluyor.

* Hamis Kaddafi: 10 bin kişilik özel komandolara komutanlık ediyor.

* Mutaassım Kaddafi: Babasından aldığı 1.2 milyar dolarla kendi özel birliğini kurdu. Seyfülislam’la kanlı bıçaklı.

* Said Kaddafi: Libya Futbol Federasyonu Başkanı. Bir dönem İtalya’da da futbol oynadı. Juventus’un ortağı. Libya’daki serbest bölgeler de ondan soruluyor.

* Seyfülarab Kaddafi: Hayatını Viyana’da sürdürüyordu. Almanya’nın Münih kentindeki bir striptiz barda çıkardığı olay nedeniyle diplomatik kriz yaşanmıştı.

İstifacı elçiler iktidarı alacak

Kaddafi sonrası Libya konusunda senaryolar şekillenmeye başlarken ülkede sağlam bir muhalefet olmaması ilk aşamada akıllara Kaddafi’nin 15’i aşkın ülkede istifa eden elçileri ve görevi bırakan Adalet ile İçişleri Bakanı geldi. Bu isimlerin bir siyasi hareket içinde birleşerek iktidarı teslim alması planlanıyor.

İngiltere rüşvetle vatandaşlarını aldı

İngiliz hükümetinin İngiliz vatandaşlarını Libya’dan çıkartmak için başkent Trablus Havaalanı’ndaki yetkililere rüşvet verdiği iddia edildi. SKY News televizyonu ve Times gazetesinin haberine göre, üst düzey bir hükümet yetkilisinin İngiliz vatandaşlarının bu ülkeden ayrılmalarını sağlamak için Libyalı yetkililere rüşvet verdiği öne sürüldü. İngiliz dışişleri bakanlığı yetkilileri rüşvet iddialarını yalanlayarak, “Trablus Havaalanı’ndaki yetkililer, uçakların inişi ve kalkışı gibi konularda tüm ülkelere ücret uyguluyorlar. Buna rüşvet denemez” dedi.

Sarayları yağmalandı

Libya’da ülkenin doğusunda mutlak hakimiyet kazanan Kaddafi karşıtları, kendi komitelerini kurarak normal yaşama dönmeye çalışıyor. Şehri ele geçirdiklerinde ilk iş olarak hükümet binaları ve polis merkezlerini ateşe veren göstericiler, Tunus’taki eylemlerde olduğu gibi ikinci iş olarak da Muammer Kaddafi’nin bu kentlerdeki saraylarına saldırdı. Bingazi’deki Kaddafi ailesine ait saray tamamen yağmalandı. Göstericiler daha sonra binayı ateşe verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da “Türkiye’nin Dünyaya Uzanan Eli Konferansı”
  • Osman Nuri Topbaş Konyalı Gençlerle Buluştu
  • Öztürk'ten Hisarcıklıoğlu'na anlamlı hediye
  • Genç çift, alacak kavgasında dövüldü
  • Konya’da benzinlik yazıhanesinde çıkan yangın korkuttu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA