• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kaçak yapılar yıkılıyor!
08 Haziran 2011 Çarşamba 13:04

Kaçak yapılar yıkılıyor!

Meram Belediyesi, ilçede kaçak inşaatlara göz açtırmıyor. 1 hafta içerisinde 20ye yakın kaçak yapı yıkıldı.

Yapımına ruhsat alınmadan başlanan yapılar, arazide görevli Yapı Kontrol Müdürlüğü’ne bağlı inşaat kontrol ekiplerince denetlenerek hemen yıkılıyor.

Antalya Çevre Yolu’nun güneyinde bulunan Yaylapınar Uhut, Yaylapınar Süleymaniye, Yaylapınar Kaş, Harmancık, Hasanköy, Karahüyük ve K.Aybahçe mahallelerinde tespit edilen 20 kaçak yapı yoğun güvenlik önlemleri alınarak yıkıldı.

İmar Kanunu’na göre ruhsatsız, proje ve eklerine aykırı(kaçak inşaat) yapılar önce Yapı Tatil Zabtı tanzim edilerek mühürlenmekte ve daha sonra inşaat metrekaresine 100 TL civarında olmak üzere idari para cezası uygulanmaktadır. İdari para cezası uygulanan yapı sahibi hakkında, Cumhuriyet Savcılığına, kaçak inşaat yapması nedeni ile Türk Ceza Kanunu’nun 184. maddesine göre 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması için suç duyurusunda bulunulmaktadır. Cumhuriyet Savcılığı, kaçak yapı ile ilgili dava açmakta ve yapı sahibi hakkında, mahkemece hapis cezası verilmektedir.

Kaçak inşaat sahibine; zabıt tanzim edildikten sonra, yapıyı ruhsatlandırması gerektiği, ruhsatlandıramaması halinde ise yıkması için bir ay süre verilmektedir. Sürenin bitiminde ruhsatlandırılamayan binalar için, Belediye Encümeni tarafından karar alınıp yıkılmakta ve yıkım ücreti yapı sahibinden tahsil edilmektedir.

Yapı Kontrol Müdürlüğü; imar planına uygun olarak oluşan veya oluşacak imar parsellerinde, ruhsatlı, plan ve projeye uygun, göze hoş gelen, insanlarımızı ferahlatacak yapıların oluşmasına engel olacak, çevre ve görüntü kirliliğine neden olan inşai faaliyetlerin yapılmasını önlemeyi hedeflemektedir. Halkımızın ruhsatsız veya ruhsat, proje ve eklerine aykırı yapı yapmaktan kaçınmaları gerektiği, zaten ruhsatlı binaların yapılmasına Meram Belediyesi’nce her türlü desteğin verildiği bildirildi.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA