• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kaçak sigaraları devlet satsın!
02 Ağustos 2012 Perşembe 10:02

Kaçak sigaraları devlet satsın!

Kaçak Sigara Zirvesi'nde, depolardaki kaçak sigaralardan uygun olanlarının satılması önerisi çıktı. Bunun için hukuki altyapının adresi ise, sigara düşmanlığıyla bilinen Başbakan Erdoğan.

Ekonomiye yıllık 3 milyar lira zarar veren kaçak sigara kaçakçılığıyla ilgili İstanbul ve Ankara'da zirveler yapıldı.

İstanbul'daki toplantıda hazırlanan eylem planı, depolardaki kaçak sigaralardan uygun olanların satılmasını da öngörüyor.

Mali polisin depolarını ağzına kadar dolduran kaçak sigaralarla ilgili bu öneri için, sigara düşmanlığıyla bilinen Başbakan Erdoğan hükümetinin hukuki altyapıyı hazırlaması gerekiyor.

Akşam gazetesinden Devrim Tosunoğlu'nun haberinde, İstanbul'da Vali Hüseyin Avni Mutlu başkanlığında yapılan, Ergenekon'un eski savcısı İstanbul Kaçakçılık ve Narkotikten sorumlu Başsavcı Vekili Zekeriya Öz, Mali polis, TAPDK yetkilileri ve Gelir İdaresi katıldığı toplantıda alınan eylem planı yer aldı:

TERÖR BAĞLANTISINA TAKİP
PKK, sigara kaçakçılığından büyük rant elde ediyor, yakalanan bir çok kaçakçının örgüt bağlantısı var. Bu nedenle örgütsel suçlarda ceza artırılmalı.

ÖZEL SAVCILIK KURULSUN
İhtisas mahkemesinin kurulması ve mali suçlar başlığı altında toplanabilecek bu konuları soruşturmakla yetkilendirilmiş 'Mali Suç Soruşturma Savcılığı' ihdas edilmesi istendi.

BANDROLLENEREK SATILSIN
Mali polisin depoları ağzına kadar kaçak sigara dolu. Kaçak yakalanan sigaralardan uygun olanların ekonomiye kazandırılması açısından bandrollenip satışının yapılmasının hukuken sağlanmalı. Ekonomiye katkı sağlayıcı bu uygulama, depolarda çürümeye terk edilen sigaraların kullanılması bakımından önem taşıyor.

YAKALANAN ÇAYCILIK YAPSIN
Uzmanlar, yakalanan kaçak sigara satıcılarının kamu kurumlarında hizmetli olarak çalıştırılmasını önerdi. Satıcıların sokak temizliği, çaycılık gibi işlerde görevlendirilmesinin caydırıcı olacağına dikkat çekildi.

MAL VARLIKLARINA EL KONULSUN
Bazı büyük şehirlerde bulunan iş hanlarında 3. şahısların üzerine açılan dükkanlarda denetimlerin artırılması gerekiyor. Kaçakçılıktan işlem yapılan bu işyerlerinin ruhsatlarının iptal edilmeli. Sigara kaçakçılığından yakalananların mal varlıklarına el konulmalı.

BARONLAR SİGARAYA DÖNDÜ
Kapalı mekanlarda sigara yasağının uygulanmaya başlamasıyla birlikte yıllık sigara satışı yaklaşık 5 milyar paketten 4 milyar pakete düştü. Düşüşün nedenlerini araştıran KOM Daire Başkanlığı ilginç bir veriye ulaştı.

Buna göre son 3 yılda yapılan operasyonlarda kaçak sigara yakalamalarının artması bir gerçeği gözler önüne serdi. KOM ve Maliye uzmanları yıllık 3 milyar TL zararın sigara kaçakçılığından kaynaklandığını tespit etti. Cezaların az olması sebebiyle sigara kaçakçılığının hızla yayıldığı hatta uyuşturucu baronların sigara kaçakçılığına yöneldiği tespit edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA