• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kaçak sigara içenler dikkat!
14 Kasım 2011 Pazartesi 18:01

Kaçak sigara içenler dikkat!

ldığınız her kaçak sigara paketi Barzani ve PKK'ya gittiğini biliyormusunuz ...
Sigara içerken bir kez daha düşünün!

Vatanseverlik sadece bayrak asıp, yürümek, kahrolsun PKK demekle olmuyor.

Yaktığınız aldığınız her kaçak sigara kurşun olup askere saplanıyor!!

Her sigara paketi Mehmetçiğimize kurşun olarak dönüyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı raporuna göre, Türkiye'ye yasadışı yollarla giren 'kaçak ya da sahte' sigaranın yıllık kazanç büyüklüğü 2,5 milyar doları bulurken, bunun önemli kısmının terör örgütlerine aktarıldığı ifade edildi.

KOM Daire Başkanlığı, Gümrük Müsteşarlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü ve Adana Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden alınan ve derlenen bilgiye göre, yasadışı sigara ticareti nedeniyle her yıl tüm dünyada yaklaşık 30 milyar dolar vergi kaybı yaşanıyor.

KOM Daire Başkanlığı'nın raporlarında, "Türkiye'de gerçekleştirilen yasadışı sigara ticaretinin rakamsal kazanç büyüklüğünün yaklaşık 2,5 milyar dolara ulaştığı, kaçakçılık faaliyetinin terör örgütleri ve organize suç gruplarına finansman kaynağı oluşturduğu" belirtiliyor.
Geçen yıl tütün, tütün mamulleri yakalanmasında 1 milyon 650 bin paketle Van, şehirler arasında birinci sırada yer alırken, bunu 752 bin paketle Hatay, 744 bin paketle Mersin, 597 bin paketle Şırnak, 535 bin paketle Gaziantep takip ediyor. Raporlarda, yurtiçinde tüketilen 'Altı paket sigaradan birinin' kaçak ve sahte olduğu, bu miktarın parasal karşılığının toplam vergi gelirlerine oranlanması durumunda ise yüzde 10 seviyesine denk düştüğü kaydediliyor.

Yurda nasıl giriyor?

Tek Gıda-İş Sendikası Güney Anadolu Bölge Şube Başkanı Gürsel Diliçıkık denizaşırı ve Avrupa ülkelerine ihraç ediliyormuş gibi yurtdışına çıkarılan Türk tütününün, Irak'ın kuzeyinde talaş ve kuru otlarla karıştırılarak sigara yapımına hazır hale getirildiğini öne sürdü.

Diliçıkık, sigaraların Irak'ın kuzeyinde sınır bölgesine yakın yerlerde TIR kasalarında oluşturulan çok sayıdaki seyyar fabrika ile Dohuk ve Erbil'de bulunduğu tespit edilen iki fabrikada, Samsun, Maltepe, Tekel 2000 ve Tekel 2001 marka sigara rulolarına paketlendiğini söyledi. Gürsel Diliçıkık'a göre tezgâhlarda satılan kaçak sigaraları özellikle, sigara içici grubunun en alt tabakasını oluşturan 10-12 yaşındaki çocuklar tercih ediyor."
Irak'ın kuzeyinden Türkiye'ye uzanan ve terör örgütüne destek sağlayan kaçakçılığa da dikkati çeken Diliçıkık, bu konuda şu bilgileri verdi:

Kaçakçılardan PKK'ya yüzde 10 pay

Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ise, geçen yıllarda çok tercih edilen bir yöntemin de, ihraç ve ithal malları taşıyan gemilerin özellikle Mersin, Hatay ve Adana kıyılarında, açık bir noktada bekletilerek, sigaraların balıkçı tekneleri vasıtasıyla kıyıya taşınması olduğunu belirttiler. Yetkililer, Irak'ın kuzeyindeki alan Dohuk ve Süleymaniye'nin sigaraların üretildiği merkezlerin başında geldiğini anlatırken, bunların Irak'a sevkıyat yapan araçlarla ve yasadışı yöntemlerle Türkiye'ye sokulduğu raporlarda vurgulanıyor.

Raporlarda terör örgütü PKK'nın iki yöntemde de devreye girerek kamyoncuların 'zula' diye tabir ettikleri yerlere gizleyerek getirdiği sigaralardan hem de katır sırtında taşınarak yapılan kaçakçılığı yöneterek, "sigaranın satış değerinin yüzde 10'unu haraç olarak aldığı" kaydediliyor.
Ayrıca kaçak yöntemlerle Türkiye'ye getirilen sigaraların, son dönemlerde yaygın olarak artık mahalle sakinlerince de bilinçsiz şekilde, ufak da olsa bir kazanç elde etme düşüncesiyle piyasaya sürüldüğü tespit edildi. Kaçakçılıkla mücadele kapsamında gerçekleştirilen operasyonlarda, aralarında emekliler ve ev kadınlarının da bulunduğu 'sokak satıcısı' tabir edilen kişilerin, evlerinin pencerelerine bile koydukları, sadece birkaç sigara paketi bulunan tezgâhlarda satış yaptıkları belirlendi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA