• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kabakcı yapılan çalışmaları değerlendirdi
04 Haziran 2012 Pazartesi 11:52

Kabakcı yapılan çalışmaları değerlendirdi

Ak Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı, gündeme ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

Ak Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı, gündeme ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Yaptığı açıklamada Konya'da yapılan ve yapılacak olan yatırımları ve hizmetleri değerlendiren Mustafa Kabakcı, şunları söyledi:


Bilindiği üzere zaman zaman basınımızla bir araya gelerek son dönemde Konya’ ya yapılan hizmetler ve son gelişmeler hakkında halkımızı siz değerli basın mensupları aracılığı ile bilgilendirmeye gayret sarf ediyoruz.  Bugünde sizlere aşağıdaki bilgileri sunmak istiyoruz.
Konya Türkiye ile büyüyor gelişiyor. Her geçen gün yatırımlar artıyor, üretim artıyor milli gelirimiz yükseliyor. 2023 hedefine doğru hızlı ve emin bir şekilde ilerliyoruz. Dün dünyanın en önde gelen uluslar arası  gıda ve dondurma firmalarından biri 100 milyon dolarlık bir yatırımının temellerini Konya attı. Bu yatırımla birlikte 2013 yılında 300 kişilik bir istihdamla faaliyete geçerek  üretime başlayacak . Burada dikkatinizi çekmek istediğim bir konu var; Bu firmanın CEO’su , “Anadolu’daki dönüşüme destek vermek adına, gündemimizdeki çok önemli bir yatırımı buraya yönlendirdik.” Dedi.
 Bu açıklamayı: makina imalatının Konya'ya gelmesi için bir işaret fişeği olarak yorumluyor, Güney Marmara'ya sıkışmış olan makina yatırımlarının Anadolu'ya dolayısıyla Konya'ya yöneldiğinin müjdesi olarak önemsiyorum.

Neden Konya? : Çünkü

1- Konya Hammadde tedarikinde kolaylık açısından,
2- Ekonomik gelişimde gösterdiği atılım açısından,
3- Lojistik avantajı, yüksek ve nitelikli iş gücü, sanayi altyapısı açısından,
4- Deprem riskinin az olması ve yerel yönetimlerimizin sağlamış olduğu faktörlerle birlikte
Yeni yatırımlarında merkezi haline gelecektir.  bu yatırımı yapan firma yöneticilerine teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Diğer şirketleri de bölgemize yatırıma davet ediyor bu işaret fişeğini hepsinin görmesini temenni ediyorum.
Konya Turizm alanında da önemli gelişmelere imza atmaya devam ediyor Mevlana Müzesi Gelirlerinin İl özel idareye aktarılması; Kültür ve Turizm Bakanımızın Konya ziyareti esnasında gündeme gelen önemli bir konudur. Konya müzesinin yapılması için Mevlana Müzesinin gelirlerinin 5 yıl süreyle İl özel idareye aktarılmasının uygun olacağı belirtildi. Sayın Bakanımız bu projeye olumlu görüş vererek destek olacağının sözünü verdi İl Kültür müdürümüz Sayın Mustafa ÇıpanAnkara ya gelerek ilgili bakanlıkla protokol üzerinde mutabakata vardı. Önümüzdeki günlerde bu mutabakat imzalanarak yürürlüğe girecek.Bu sayede müze gelirleri Konya’mıza kazandırılmak üzere Konya Müzesi için İl özel idareye aktarılacak. Bu süre 5 yıl olacak. Bu proje Konya’ yı ciddi manada bir gelire kavuşturacaktır. Bunun haricinde Konya Turizm yollarına alınıyor neresi bu yollar Çatalhöyük Yerköprü Şelalesi ve Kilistra. Çatalhöyük ve Kilistra, Konya’nın en eski medeniyet merkezleridir. Bu nedenle bu merkezlerin turizme kazandırılması Konya için hayati önem taşıyor. Konya turizmine yeni bir canlılık kazandıracak bir gelişmedir. Bunun haricinde Karatay evleri ile de ilgili çalışmalar da devam etmektedir.
Tüm amacımız Selçuklunun başkenti olan Konya’nın bir turizm merkezi haline gelerek mevcut yerli ve yabancı turist sayısını en maksimum seviyesine ulaştırmaktır.

Tarım ile ilgili olarak bir güzel bir gelişmeyi de sizinle paylaşmak istiyorum;  Tarla Günleri Fuarı adı altında Çok uzun zamandan beri Almanya’da uygulanmakta olan bir fuar şeklinin ülkemizde de uygulanmaya başlandığı malumlarınızdır.  Bu fuar kapsamında tarıma girdi sağlayan tüm firmalar ürünlerini, üniversiteler ve araştırma enstitüleri çalışma sonuçlarını arazide uygulamalı bir şekilde çiftçilere göstermektedirler.
DLG (Alman Tarım Birliği olarak bilinen bir sivil toplum kuruluşudur) ve ÖÇP (Önder Çiftçi Projesi)  ile Tarım Bakanlığımızın ortak bir projesi olan tarla günleri Fuarı ilki 2010 yılında Tekirdağ’ da ikincisi Adana da üçüncüsü Bursa da düzenlenmiş olup dördüncü nasip olursa 2013 yılında Bahri Dağdaş Uluslararası Hububat Araştırma Enstitüsünde Haziran Ayında düzenlenecektir. Bu fuara Konya ili ve çevresinden 100.000 yakın ziyaretçi beklenmektedir. Fuarda her firmanın bir deneme ve gösteri alanı olacaktır. Firmalar ürünlerini bu alanlara ekerek, dikerek ya da uygulayarak çiftçilerimizin beğenisine sunacaktır.
Tarla Günleri Fuarının Konya ilinde yapılacak olması; Konya ilinin Tarımsal Potansiyelini ve bu potansiyel arkasında çiftçisi ile, kamu kurumları ile, sivil toplum kuruluşları ile ahenk içinde çalışmasının ve bunun sonucunda tarımsal alanda göstermiş olduğu ilerlemenin bir göstergesi olarak görmekteyim. Bu konuda gayret sarf eden emeği geçen  tüm yetkililere de teşekkürlerimi sunmak istiyorum.
Organize Hayvancılık Yeri İle İlgili Çalışmalar: Valilik, İl Tarım Müdürlüğümüz ve İl Milli Emlak Müdürlüğümüz işbirliği ile; Hazine arazilerinin yatırımcılara tahsisine başlanılmıştır. İlk etapta dokuz yatırımcıya tahsis edildi. Bu tahsiste 18.250 büyük baş hayvan ile 13.000 küçükbaş hayvan tahsisat yapıldı. İkinci arazi tahsisatı altı yatırımcı için yapıldı. Bunda ise yaklaşık 5000 yakın büyük baş hayvan ile yaklaşık 3000 küçükbaş hayvan tahsisatı yapılacak.
Birinci tahsisat için yaklaşık 21.266.217,63 metrekare  alan tahsis edilmiştir ve 202.823.135,00 TL lik yatırım yapılacaktır ve  460 kişilik istihdam sağlanacaktır.. İkinci tahsisat ise henüz yeni planlanması yapıldı. Millî Emlak il Müdürlüğümüz tarafından Bakanlığa bildirildi tahsisi beklenmektedir.
Hızlı Tren İstasyonu ile ilgili; Genel Müdürlükten Mayısın son haftası itibariyle geldiğimiz nokta; İkinci istasyon yatırım programına alınması ile ilgili çalışmalar büyük bir hızla devam etmektedir. Fizibilite çalışmaları son noktaya geldi. İkinci konu ise kamulaştırma çalışmaları buda hızlı bir şekilde devam ediyor. Bunun için 70 milyon TL tahsis edildi. Bunun 40 Milyon TL si kamulaştırma için kalan 30 Milyon Tl ise yatırım amaçlıdır. Cari yıl olan 2012 senesinin sonuna doğru tüm çalışmaların bitirilmesi için gayret sarf etmekteyiz. Bilindiği üzere kamulaştırma zor ve sıkıntılı bir süreçtir bu konuda titiz bir çalışma yapılmaktadır. Kamulaştırma bittikten sonra önümüzdeki senede inşaat çalışması başlayacaktır.
Stadyum ihalesi; Malumlarınız olduğu üzere Konya bugüne kadar kendisine yakışan bir stadyuma ihtiyaç duymaktadır. Milletvekili arkadaşlarımızla beraber spordan sorumlu bakanımız sayın Suat KILIÇ ile birlikte yaptığımız görüşmeler neticesinde Selçuklu İlçesinde yaklaşık 400.000 m2 arsa içerisine, değişik spor komplekslerinin de bulunduğu bir  Olimpiyat Köyü  yapılması planlanmaktadır, yaklaşık 90.000 m2 inşaat alanına, 42.276 koltuk kapasitesine sahip stadyum projesi kapsamında içerisinde alışveriş merkezlerinin, lokantaların, mağazaların, otoparkların, toplantı salonları ve çok amaçlı salonların  mevcut olacağı bir projenin takipçisi halindeyiz.
Stadyum ihalesi 07.05.2012 tarihinde başlamış olup, Stat uluslararası standartlara (FİFA) uygun olarak planlanmıştır. 27.04.2012 tarihinde sözleşmesi imzalanmış olup, 07.05.2012 tarihinde yer teslimi yapılarak işin süresi başlamıştır. Şu anda şantiye kurulum, yerleşim planları ve iş programı için çalışmalar devam etmektedir. Süresi 660 iş günü ve bitiş tarihi 25.02.2014 olarak planlanmıştır. Proje bittiği anda Konya muazzam bir tesise kavuşmuş olacaktır.

KONYA İKİNCİ ÇEVRE YOLU BİLGİ NOTU;

Sayın Bakanımızın talimatları ile Çevre Yolu için Revize Proje yapımı planlanmıştır. Buna göre yolun uzunluğu 114 km olarak öngörülmüştür. Çevre Yolu yatırım programında bulunmamaktadır. Çevre Yolu 11 Mayıs 2010 tarihinde Karayolları yol ağına alınmıştır. Ankara Ayr.-Ereğli Ayr. Arasındaki yaklaşık 25 km’lik kesimde projede değişiklik ihtiyacı düşünülmediğinden, kamulaştırma sorunlarının çözülmesi ve uygun görülmesi halinde bu kesimlerde yol yapım çalışmalarına başlanabilecektir. Bu yolun yapılması halinde Konya ilinin devlet yolu çıkışlarının tamamı birbirine bağlanmış olacaktır.
Kamulaştırma planları, proje ihalesi bünyesinde yaptırılmış ise de kadastro yenileme çalışmaları kapsamında, planların güncelleme ihalesi yapılarak çalışmalar tamamlanmıştır. Kadastro kontrolü devam etmektedir.  Toplam kamulaştırma alanı 12 120 151 m² dir.

KONYA HAVALİMANI’NA İLİŞKİN BİLGİ NOTU

Bilindiği üzere mevcut Konya havaalanımızda yaklaşık 30.000 metrekare alana şuanda apron ve terminal inşaatı devam etmektedir.  Terminal inşaatı Yüklenici firma tarafından 700 gün içerisinde tamamlanması taahhdü ile 09.04.2014 tarihinde teslim edilmek üzere   44.220.000,00 TL bedelle ihale edildi.
Apron inşaatı ise kapsamında 120 x 220 m ebatlarında apron, Apron kenarında yer hizmetleri araçlarının kullanımına yönelik 23 metrekarelik yer hizmetleri araçları sahasını kapsamaktadır. Yüklenici firma tarafından 3.137.472,58 TL sözleşme bedeli ile ihale edilmiştir. Elbette ki gönlümüzden gecen daha yakışır bir havaalanına kavuşmaktır.  Amacımız Konya ya yakışır tam donanımlı ulusal ve uluslararası bir havaalanına kavuşturmaktır.


KARAPINAR GÜNEŞ ENERJİSİ ORAGANİZE SAHASI
Karapınar da
1.Bölge 27.Milyon metre kare,
2.Bölge 19.milyon metre kare,
3.bölge 12 milyon metre kare,
olmak üzere üç alan belirlendi. Bu alanlar verimsiz ve çorak mera arazileri olup organize ihtisas alanı olarak belirlemesi için sanayi bakanlığına müracaat edildi ve son aşamaya gelindi. Burası güneş enerjisi açısından en ideal yer olarak gösteriliyor. Bu alanlarda Güneş enerjisi panelleri kurularak güneş enerjisi tarlası olması planlanmaktadır.
Termik santral ve güneş enerji olarak üreteceği enerji Türkiyenin bir yılda tükettiği enerjinin % 8 tekabül etmektedir ki bu oran ciddi bir orandır.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA