• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kabakcı sahte oy iddialarına cevap verdi
08 Kasım 2012 Perşembe 11:52

Kabakcı sahte oy iddialarına cevap verdi

Geçtiğimiz hafta muhalefet partileri TBMMde oy sahtekarlığı iddiasında bulunmuştu.
Geçtiğimiz hafta muhalefet partileri TBMM’de oy sahtekarlığı iddiasında bulunmuştu. Ak Parti Konya Milletvekili Mutafa Kabakcı, bu iddiaların asılsız olduğunu belirten yazılı bir basın açıklaması yaptı. Kabakcı TBMM’nin çatısı altında mesnetsiz bir konuyla ithamda bulunmasının kimsenin haddi olmadığını belirterek iddiaların bir iftira olduğunu söyledi. Kabakcı açıklamasında şunlara yer verdi:
Geçtiğimiz hafta Perşembe başlayıp Cuma günü sabaha karşı biten Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) oturumunda bir partinin yoklama istemesi sonucunda elektronik cihaz ile yoklama yapılmış, bu yoklama sırasında birçok milletvekili elektronik cihazla yoklama verirken birçoğu da pusula ile yoklamaya katılmıştır. İç tüzük ve teamüller ile açık olarak tanımlandığı ve Meclis Başkanı’nın yoklama başlamadan sözlü olarak açıkladığı gibi pusula ile verilen yoklama milletvekili tarafından kavaslar eliyle başkanlık divanına ulaştırılır. Bu yoklama, elektronik cihazla yapılan yoklama ile aynı geçerliliğe sahiptir ve hiçbir şüpheye yer yoktur. Her partiden milletvekillileri pusula veya elektronik cihazla oylarını\yoklamalarını verdikten sonra genel kurul salonundan farklı sebeplerle ayrılabilirler. Verdikleri oy veya yoklama iç tüzüğe ve yasalara uygundur asla sahte değildir ve yapılan işlem de sahtekârlık değildir. Bu hakkını kullanan milletvekilini hangi yöntemi kullanırsa kullansın, asılsız ve mesnetsiz iddialarla itham etmek, bunu da kamuoyuna ilan etmek, özellikle TBMM’nin kutsal çatısı altında kimsenin haddi değildir. Bu iddiada bulunan bizzat kendisi milleti kandıran iftiracıdır. Dolayısıyla genel kurul salonundan çıkan milletvekilini sahtekarlıkla itham etmek, ya çok büyük bir cehalet göstergesi, ya da yıllarca grup başkanvekilliği yapmış ve içtüzüğü çok iyi bilmesi gereken birisi için çok kötü niyetli siyasi rant sağlama girişimidir. Siyasi tarihimizde ilk defa bir ana muhalefet partisi genel başkanı bu kadar acz içinde meclis çalışma yöntemlerinden bile çaresizliğine çare arar hale gelmiştir. Partisinin grup toplantısında dünya, ülke, bölgenin siyasi, ekonomik ve kültürel gündemleriyle ilgili söyleyecek hiçbir sözü kalmayan Sayın Genel Başkan’ın bu arayışlar içinde olması, siyasetimiz açısından üzücüdür. Kendisine bu notu verenler, milletvekiline sahtekâr denilmesinin ne kadar vahim bir ahlaki ve hukuki durum yarattığının ya farkında değiller ya da Genel Kurul Başkanları ile ilgili niyetleri başkadır.
Biz, CHP Genel Başkanı tarafından insafsız, kasıtlı, siyasi ahlak ve özenden yoksun olarak yapılan iftiranın muhatabı olan milletvekilleri olarak insan vicdanına aykırı bu davranışın karşılığında hakkımızı hukuk yollarıyla arayacağımızı, milletin iradesinin yegane tecelli mekanı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne olan inancımızı ve bağlılığımızı bir kez daha sarsılmaz bir inanç ile teyit ederek ilan ediyor, yüce milletimizi saygıyla selamlıyoruz.”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA