• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kabakçı, katıldığı panelde AKifi anlattı
01 Mayıs 2012 Salı 11:35

Kabakçı, katıldığı panelde AKif'i anlattı

TBMM İdare Amiri ve Konya Milletvekili Mustafa KabakcıAtatürk Araştırma Merkezinin organize ettiği Milli şairimiz Mehmet Akif e Bakışlar isimli panele Meclis Başkanı Sayın Cemil Çiçek adına katıldı.
TBMM İdare Amiri ve Konya Milletvekili Mustafa KabakcıAtatürk Araştırma Merkezinin organize ettiği Milli şairimiz Mehmet Akif’ e Bakışlar isimli panele Meclis Başkanı Sayın Cemil Çiçek adına katıldı.

Kabakcı yapmış olduğu açılış konuşmasında; “MehmetÂkif Ersoy, bu ülkede yaşayan herkes tarafından bilinen bir şairimizdir. Şüphesiz bu kadar yakından bilinmesinin birinci sebebi, istiklâl Marşımızın şairi oluşudur. Ancak Ersoy'un bilinmesini, yaygın bir şekilde sevilmesini sadece millî marşın şairi olmasına bağlamak ona haksızlık etmek olur. Yaşadığı dönem  savaş, acı, yokluk ve sıkıntı dolu bir dönemdir. Akif, böyle zor bir dönemde bir köşeye çekilip “Artık bu iş bitmiştir, bundan sonra yapılacak bir iş yoktur” dememiştir ve Akif Hakikatin dili olmuştur. Bugünkü kuşaklar, Mehmet Akif Ersoy denildiğinde, onun artık klişe haline gelmiş o resmini hatırlamaktadırlar. Çıplak bir baş, hüzünlü ve uzaklara dalmış gözler, temiz bir sakal, çileli bir yüz. Oysa Mehmet Akif Ersoy, kendi yaşadığı tarihin bir parçasıdır Onu anlamak, şiirlerini, eserlerini, konuşmalarını yerli yerine oturtmak için yaşadığı tarihi olduğu kadar, çok doğal olarak şiirlerini, yazılarını okumak, hayatının izini sürmek gerekir.” Diyerek sözlerini tamamladı.
Daha sonra diğer konuşmacılarda Akif’in bilinmeyen yönlerini anlattı.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA