• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kabakçı Azerbaycandan mesaj verdi
18 Ağustos 2010 Çarşamba 15:45

Kabakçı Azerbaycan'dan mesaj verdi

İki günlük resmî bir ziyaret için 16 Ağustos Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve beraberindeki heyet ile birlikte Azerbaycana giden Konya Milletvekili ve Azerbaycan - Türkiye Parlamentolar

İki günlük resmî bir ziyaret için 16 Ağustos Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve beraberindeki heyet ile birlikte Azerbaycan’a giden Konya Milletvekili ve Azerbaycan - Türkiye Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı Mustafa Kabakçı Türkiye ile Azerbaycan’ın bir millet 6 ayrı devletten ( Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Özbekistan) ikisi olduğunu ifade etti.

Mustafa Kabakçı; “İlişkilerimizin sağlamlığını bir kez daha gördük”
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile gerçekleştirilen gezide iki ülke arasındaki ilişkilerin ne kadar güçlü ve ne kadar derin olduğunu heyete gösterilen sıcak ilgi ve misafirverlikten dolayı bir kez daha anladıklarının altını çizen AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, İmzalanan Stratejik Ortaklık ve Karşılıklı Yardım Anlaşması ile de söz konusu siyasi ilişkilerin taçlandırıldığını belirtti. Kabakçı ziyaret hakkındaki izlenimlerini değerlendirdiği açıklamasını şöyle sürdürdü; “İkili ilişkilerimiz, siyasi, güvenli, ekonomik ve kültürel alanda giderek gelişmektedir. Bunları daha çok geliştirmek için bu ziyaretimizde birçok tedbirleri de görüştük” dedi.

Azerbaycan’ın kanayan yarası olan Dağlık Karabağ sorununun çözümü ve Azerbaycan’ın topraklarındaki işgalin sona ermesi için, son zamanlarda gerek uluslararası arenada gerekse Ermenistan ve Azerbaycan hükümetleri arasındaki çalışma ve istişarelere hem hükümet olarak hem de Parlementolararası Dostluk Grubu olarak devam edeceklerini söyleyen AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, bu meselenin çözümüne sadece Azerbaycan’ın değil Türk Milletinin ortak sorunu olarak baktıklarını ve bu tür ziyaretlerin iki ülke halkları için çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

Azerbaycan’da önemli ziyaretler
Ziyaret programı kapsamında Azerbaycan Devlet Mezarlığı’na gidilerek ilk olarak Haydar Aliyev’in kabri ziyaret edildi ve çelenk konuldu. Daha sonra Cumhurbaşkanımız Gül, ile birlikte Türk Şehitliği’ndeki mezarları da tek tek ziyaret ederek kırmızı karanfillerin bırakıldığı ziyaret programı, Azerbaycan Millî Meclisi’nin ziyaret edilmesi, Millî Meclis Başkanı Oktay Esedov ve Azeri milletvekilleriyle görüşmeler yapılması ve bazı temaslar ile devam etti.
Şeki şehrinde Yunus Emre ve Hacı Taptık’ın kabirlerinin bulunduğu Oğuz Kabristanı ve Şeki Türk Şehitliği’ni de ziyaret eden Türk heyeti, şehitlik ziyaretinin ardından Umum Millî Lider Haydar Aliyev ile Şair Bahtiyar Vahabzade’nin heykeline de çiçek koydu. Program çerçevesinde ayrıca tarihî Şeki Han Sarayı’na geçildi ve 370 yıllık Han Sarayı hakkında yetkililerden bilgi alındı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA