• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Jolieden sığınmacılar için yardım çağrısı
25 Ocak 2015 Pazar 18:12

Jolie'den sığınmacılar için yardım çağrısı

Irak'ta çadır kamp ziyaretinde bulunan BM Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi Jolie, dünya halklarına sığınmacılar için daha fazla yardım çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie, Irak'ın Duhok ilinde BM'nin 18 bin Suriyeli ve Iraklı Yezidi sığınmacı için kurduğu Hanke Çadır Kampı'nı ziyaret ettikten sonra Duhok Valisi Ferhat Etruşi ve BM yetkilileriyle basın toplantısı düzenledi.

Uluslararası medyanın büyük ilgi gösterdiği toplantıda Angelina Jolie, kampta gördüklerinin "gerçekten üzüntü verici" olduğunu belirterek, sığınmacıların "çok ağır şartlarda" barındığını söyledi.

Irak'a 2007 yılından beri beşinci kez geldiğini hatırlatan Jolie, geçen süreçte yaşam koşullarının daha da kötüye gittiğine şahit olduğunu dile getirdi.

Irak'taki sığınmacı sayısının 2 milyonu geçtiğini ifade eden Jolie, Kürt bölgesinin, evlerini terk edenler için "bir sığınak" konumunda olduğunu söyledi.

"Son 6 aydan evlerinden zorla çıkarılan insanlara Kürdistan yönetimi ve halkı kucak açmıştır. Kürdistan bölgesindeki sığınmacıların sayısı gerçekten çok fazla ve Kürt halkı yardımcı olmak için elinden geleni yapıyor" diyen Jolie, buna karşılık uluslararası kamuoyunun yardımlarda yetersiz kaldığına dikkati çekti.

Dünyaya yardım çağrısı

BM İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie, "Dünya halklarına yüksek sesle çağrıda bulunmak istiyorum. Bir kısmı Suriye'deki olaylardan kaçan bu insanlar, çok mağdur durumda. Suriye'deki olaylarda yaklaşık 13 milyon insan yerinden oldu. Aralarında hasta ve evsiz barksız olanlar var. Uluslararası kamuoyu bu insanlara yardım ulaştırmak için daha fazla çaba göstermelidir. Suriye olaylarının üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen sığınmacılar, hala zor koşullarda yaşam mücadelesi veriyor. Bu durum sona erdirilmelidir" şeklinde konuştu.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin de sığınmacılara yeterli yardımı yapamadığını anlatan Angelina Jolie, mağdur sayısının yüksekliğine dikkati çekerek, söz konusu yardımların "mutlaka" artırılması gerektiğini, aksi halde durumun daha da kötüye gideceği uyarısında bulundu.

Herkese bir soru sormak istediğini dile getiren Jolie, şöyle devam etti:

"Bu durum daha kaç sene sürecek? Bir yıl mı, iki yıl mı, üç yıl mı, yoksa daha fazla mı? Dünya liderlerine ve devlet başkanlarına sesleniyorum: Bu sorunun çözümü için bir yol bulun. İnsanların içinde bulunduğu bu ağır şartlardan kurtulması için girişimlerde bulunun. Gördüğüm insanlar gerçekten çok mağdur ve büyük zorluklarla karşılaşmış. Bu böyle devam etmemeli."

Angelina Jolie, ziyaret ettiği kampta gördüklerini ise şöyle aktardı:

"Daha önce kaçırılıp da kurtulan bir kadını kampta gördüm. Bu kadın hala çok korkuyordu. O kadar korkmuş ki bizimle konuşamıyordu. Kampta kalacak çadır bulamayan aileler gördüm. Ayrıca iki yıldır bu ağır kış şartlarında yaşayan aileler var. Eşi, kardeşi, oğlu, kızı IŞİD tarafından kaçırılan kadınlar gördüm. Ağır hastalıklara maruz insanlar gördüm. Teröristler tarafından köle gibi kullanılan kadınlar var. Bunlar gerçekten çok üzücü olaylar."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA