• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Jet İmamlara" uyarı!
29 Temmuz 2011 Cuma 11:04

'Jet İmamlara" uyarı!

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, Ramazan'a birkaç gün kala, teravih namazını hızlı kıldırmasıyla halk arasında 'Jet imam' olarak ün salan din görevlilerine uyarıda bulundu.

"İbadetler cemaat razı olsun diye değil, Allah rızası için yapılır.” diyen Çağrıcı, “Namazı Allah’ın istediği şekilde kılmak boynumuzun borcudur.” şeklinde konuştu. Namazın tadil-i erkana göre kılınması gerektiğini belirten Çağrıcı, “Namazın da edebi olduğuna göre, bu bir edepsizliktir. Herkes nazını tadil-i erkana uygun güzel güzel kıldırsın.” dedi.

Mustafa Çağrıcı, geçtiğimiz yıllarda normalden hızlı bir şekilde kıldırdıkları teravih namazıyla halk arasında ‘Jet imam’ olarak adlandırılan imamlara uyarıda bulundu.

İbadette esas olanın Allah rızası olduğunu söyleyen Prof. Dr. Çağrıcı, “İbadet cemaat razı olsun diye yapılmaz. Allah razı olsun diye yapılır. Siz cemaate iyilik edecekseniz başka türlü edin. Mihrabiyeyi, ezanı, kameti uzatmayın. Bunlar zorunlu değildir. Ama namazı Allah’ın istediği şekilde kılmak bizim boynumuzun borcudur. Namaz farzdır ve usulüne uygun olarak kılınmak zorundadır. İmamlarımızın ‘cemaat memnun olsun, karşı mahallenin camisinden daha çabuk çıkarayım ben cemaati’ diye böyle namaz kılınmaz, ibadet olmaz.” diye konuştu.

Teravih namazının hızlı kıldırılmasının din adamına yakışmayacak bir davranış olduğunu dile getiren İstanbul Müftüsü, namazın da bir edebi olduğunu belirterek bunun aksinin 'edepsizlik' olacağını dile getirdi. Herkesin namazını tadil-i erkanına uygun ve diğer rukünleriyle kıldırması gerektiği uyarısında bulunan Çağrıcı, “Namaz sureleri okuduğunu dinleyen anlayacak gibi kılınmalı. Birbirimizle Türkçe konuşuyoruz ve birbirimizi anlıyoruz. Muhatabın sağlıklı bir şekilde anlayabileceği şekilde konuşulan Türkçe doğrusudur. Allah’ın kelamını konuşurken biz öyle yaygaraya getirmek şeklinde değil, okununca cemaatin anlayacağı şekilde okumalıyız. Rükunun, secdenin gayet güzel yapılması, tahiyyatın gerektiği şekilde yapılması gerekmektedir.” ifadesini kullandı.

MÜFTÜDEN TERAVİHTE CAMİLERE DENETLEME
Geçen sene Ramazan boyunca farklı camilerde teravih namazı kıldığını ve dakika tuttuğunu bildiren Çağrıcı, hızlı kılınan namaz ile yavaş kılınan namaz arasındaki farkın ortalama 5 dakika olduğunu belirtti. Müftü Çağrıcı şöyle konuştu: "Bundan çok rahatsız olduğum için çeşitli camileri ziyaret ettiğimde saat tutuyorum. Hızlı kılınan namaz ile yavaş kılınan teravi arasında 7-8 dakikayı geçmez, asla 10 dakikayı bulmaz. Ortalama 5 dakikadır. Yani hızlı kılarsanız diyelim ki 20 dakikada kıldırırsınız, yavaş kılarsanız 25 dakika. Bu kadardır. 5 dakika için cemaatin de imam olarak kendimizin de namazını zayi etmek aptalca bir şeydir."

Ramazan ayından önce namazların gereğine göre kıldırılması konusu da dahil tüm din görevlilerine ilçe müftülükleri aracılığıyla toplu bir uyarı gönderdiklerini aktaran Mustafa Çağrıcı, ‘Jet imam’ sorununun da eskisi kadar çok yaşanmadığını aktardı.

Cami cemaatine da çağrıda bulunan İstanbul Müftüsü, “Cemaatimizin abuk sabuk şeylere itibar edecek kadar yüzeysel olmaması gerekiyor. ‘Falan imam hızlı kıldırıyor’ Siz o camiye Allah rızası için gidiyorsunuz. Çarçabuk oradan gitmek için çıkmıyorsunuz.” dedi.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA