• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Japon doktor adayları Akademi Hastahanesinde
18 Ağustos 2011 Perşembe 13:03

Japon doktor adayları Akademi Hastahanesi'nde

Geçtiğimiz yıl, Japon Kültür Merkezi ile sağlık hizmeti protokolü imzalayan ve Konyaya gelen Japonlara ücretsiz sağlık hizmeti sunan Akademi Hastanesi, dün de Japonyadan gelen..

Geçtiğimiz yıl, Japon Kültür Merkezi ile sağlık hizmeti protokolü imzalayan ve Konya’ya gelen Japonlara ücretsiz sağlık hizmeti sunan Akademi Hastanesi, dün de Japonya’dan gelen doktor adaylarını ağırladı.

Ekonomik karşılığı olmadan verilen bir sağlık hizmetini anlamakta güçlük çeken Tıp Fakültesi öğrencileri, kendilerine ülkemizdeki sağlık uygulamalarını anlatan Başhekim Op.Dr. Esat Mehmet Arslan’ın verdiği bilgiler karşısında da şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Özel Akademi Hastanesi Japon Yılı ilan edilen 2010’ nun Nisan ayında, Kyoto Parkı’nın açılışı sırasında, Konya Valiliği ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın himayesinde Konya Japon Kültür Merkezi ile bir sağlık hizmeti protokolü imzalamış ve Konya’ ya geldiklerinde hastalanan Japon turistlerin tüm tetkik ve tedavileri bu protokol doğrultusunda hastane tarafından ücretsiz gerçekleştirilmiş, reçete edilen ilaçları da hastane tarafından karşılanmıştı. Ekonomik karşılığı olmadan verilen bu sağlık hizmetini anlamakta güçlük çeken ve Akademi Hastanesi’nin bu jestini takdirle karşılayan Okayama Tıp Fakültesi öğrencileri, Japon halkına gösterdikleri yakınlık ve Türk-Japon ilişkilerine  katkılarından dolayı teşekkürlerini sunmak amacıyla dün hastaneyi ziyaret etti. Çoğu doktorasını tamamlamış 15 doktor adayı, öğretmenleri Okayama Üniversitesi Tıp Fakültesi Genetik Bölümü Öğretim Görevlisi Ömer Faruk Hatipoğlu ve Konya Japon Kültür Merkezi Başkanı Mehmet Ali Arpacı ile birlikte gerçekleştirdikleri ziyaret sırasında Akademi Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Esat Mehmet Arslan’ a, memnuniyetlerinin ve teşekkürlerinin ifadesi olarak;  "Washi" adı verilen ve bitki kökleri ile tamamen el yapımı olarak imal edilen kağıda, Japonların geleneksel sanatlarından "Genji Monogatari"  adı verilen ve yine bitkilerden elde edilmiş boyalar kullanılarak Japon Halk Edebiyatından sahnelerin resmedildiği bir eser hediye etti.

Başhekim Yardımcısı Dr. Kemal Kuruoğlu ve Hastane Müdürü Cem Olcay Böke ile birlikte Japon heyete hastaneyi gezdirirken ziyaret ile ilgili bir açıklama yapan Başhekim Op.Dr. Esat Mehmet Arslan, “Japon hastaların tetkik ve tedavilerini bedelsiz yapmamız, Japonlar tarafından çok sevindirici ve ilginç karşılandı. Hastalarımız o kadar memnun kalmışlar ki, bir kısmı Konya’dan ayrıldıktan sonra da bizimle irtibatı kesmedi. Bu hizmetimiz gerek Türkiye’de gerekse Japonya’da basım yayın organlarında yer aldı. Japon ulusal televizyonu bu konuyla ilgili özel bir program yaparak, Japonya’da yayınladı. Bu aktiviteler, Japon halkının kendilerini Konya’da sağlık hizmetleri açısından daha güvende hissetmesini ve seyahat tercihlerini Konya’dan yana kullanmaları konusunda teşvik edilmesini sağladı.” dedi.

Akademi Sağlıklı Yaşam Merkezi’ni de gezen Okayama Tıp Fakültesi öğrencileri, Başhekim Arslan’ın Türkiye’deki sağlık sistemi ve işleyişi hakkında verdiği bilgiler karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediler. Türkiye’de sağlık hizmetlerinin ulaştığı noktanın inanılmaz olduğunu; sağlıkta teçhizat ve teknoloji bakımından da Türkiye’nin, dünyanın en gelişmiş ülkeleri ile yarışabilecek seviyeye gelmiş olduğunu belirten öğrenciler, Türklere ve Türkiye' ye karşı hayranlıklarının olağanüstü arttığını dile getirdiler.

Ziyaretin sonunda Tıp öğrencilerine doktorların, meslekleri gereği insanlarla iç içe olduklarını, bu nedenle de insanlar arası, kültürler arası ve hatta milletler arası diyaloğa ciddi anlamda katkıda bulunabileceklerini anlatan Op.Dr. Esat Mehmet Arslan, kendilerinden yarının Japon hekimleri olarak, ülkelerinde, Türkiye ve Türk insanının tanıtımı  açısından katkı beklediklerini belirtti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA