• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Jandarma Beyşehir Gölünü kirlilikten kurtarıyor
26 Şubat 2014 Çarşamba 13:33

Jandarma Beyşehir Gölü'nü kirlilikten kurtarıyor

Konya’nın Beyşehir İlçe Jandarma Komutanlığı’nın Beyşehir Gölü üzerinde yürüttüğü çalışmalar, Türkiye’nin en büyük tatlı su alanını kirlilikten de kurtarıyor.

Konya’nın Beyşehir İlçe Jandarma Komutanlığı’nın Beyşehir Gölü üzerinde yürüttüğü çalışmalar, Türkiye’nin en büyük tatlı su alanını kirlilikten de kurtarıyor. 
Beyşehir Jandarma Asayiş Botu Timleri, gölde kirliliğe yol açan, yasaklanmasına rağmen hala balıkçılar tarafından kullanılmaya devam eden misina ağları saatlerce yürüttüğü zor mesainin ardından toplayarak imha edilmesini sağlıyor.
Beyşehir Gölü’nde balıkçılık faaliyetlerini mercek altına alan jandarma timleri, geride kalan 2013 yılında yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde değişik noktalarda göle serilen sahipsiz 100 kilometre yasak ağ ele geçirdi. Jandarmanın İlçe, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne teslim ettiği yasak ağlar yakılarak imha edilirken, üzerinden çıkarılan kurşunların ise Beyşehir Mal Müdürlüğü aracılığıyla ihale ile satışa çıkarılarak milli ekonomiye gelir olarak dönüşümü sağlandı. Uzmanlar tarafından sulak alanlarda zehir saçarak kirliliğe yol açtığı öne sürülen kurşunlar, jandarmanın çalışmalarıyla gölden de bertaraf edilmiş oldu.
Jandarmanın yürüttüğü çalışma sonucunda toplanan 100 kilometrelik ağdan 3 ton kurşun çıkarıldığı, Beyşehir Milli Emlak Müdürlüğü’nün ise bunun ihale yöntemiyle satışından yaklaşık 8 bin 500 liralık gelir elde ettiği öğrenildi. Jandarma, göl üzerinde yasak ağlara yönelik çalışmalarını bu yıl da durmadan devam ettiriyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, deniz ve iç sularda geçtiğimiz yıllarda kirliliğe yol açtığı gerekçesiyle misina ağ uygulamasına son vermiş, yerine ip ağ kullanılması zorunluluğunu getirmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA