• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İyileşmeyen Ağız Yaralarına Dikkat
05 Kasım 2012 Pazartesi 11:45

İyileşmeyen Ağız Yaralarına Dikkat

Uzun süren ses kısıklığı, geçmeyen ağız içi yaraları, kulağa vuran ağrı gibi şikayetleriniz mi var?

Kulak Burun Boğaz (KBB) ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. İsmail Özdemir, uzun süren ses kısıklığı, geçmeyen ağız içi yaraları, kulağa vuran ağrı, boyunda şişlik gibi şikayetlerin ağız, boğaz, gırtlak ve yemek borusu gibi kanserlerin ilk belirtisi olabileceğini söyledi.

Uzun süren bu belirtilerde bir KBB hekimi tarafından muayene ve tetkik edilmesi gerektiğini kaydeden Özdemir, "Endoskopik ve radyolojik tetkikler yapılarak bu lezyonun belirlenmesi eğer bir bulgu var ise gerektiğinde biyopsi alınarak patoloji tahlili yapılarak teşhisin bir an evvel konulması gerekiyor." dedi.

Teşhis konduktan sonra hastalığın büyüklüğü, nerelere yayıldığının belirlenmesi gerektiğini vurgulayan Özdemir, ayrıca hasta akciğerler başta olmak üzere bazı bölgelere sıçrama yapıp yapmadığının da ortaya çıkarılması gerektiğini kaydetti.

Bu incelemeler sonrasında hastalığın hangi aşamada olduğu tespit edilerek baş ve boyun bölgesinde uzmanlaşmış bir KBB uzmanına başvurulması gerektiğini ifade eden Özdemir, "Yayılma türüne göre kısmı organı tümörün türüne gırtlak tümörünün alınması, boyundaki lenf bezelerinin temizlenmesi cerrahı yaklaşımının kapsamı içindedir. Ayrıca doku ve organ kaybına yönelik estetik ve kozmetik yönden tekrar operasyonlar yeniden düşünülebilir." diye konuştu.

Tedavide radyoterapi, kemoterapi veya bunların kendi aralarında kombine edilmesi ve cerrahi öncesi veya sonrası birlikte düşünülebilecek seçenekler olduğunu dile getiren Özdemir, sigara içenler, çok ağır yağlı ya da tütsülenmiş gıdaları yoğun tüketenler HPV gibi bazı cinsel yolla geçen virüs enfeksiyonları bulaşmış kişilerin bu tür hastalığın riski altında olduğu bilgisini verdi.

 

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA