• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İttifak Holding elektriğini kendi üretecek
04 Aralık 2010 Cumartesi 13:31

İttifak Holding elektriğini kendi üretecek

Adese, Selva Gıda, Seha Yapı, Selet ve İmaş Makine gibi 18 iştiraki ile; hızlı ve istikrarlı bir büyüme trendi içinde olan İttifak Holding kendi elektriğini üretmeye başlıyor.

1 Milyon Euro’luk yatırımla iştiraki Selva Gıda’ya kojenerasyon tesisi kuracak olan İttifak Holding enerji sektörüne de adım atacak.

 

İttifak Holding kendi elektrik ihtiyacını karşılamak üzere 1 Milyon Euro’luk yatırımla kojenerasyon tesisi kuruyor. İlk yatırımını iştiraki Selva Gıda’ya yapacak olan İttifak Holding, hem çağdaş bir “enerji yönetimi” sistemine geçmiş hem de ülke ekonomisine katkı sağlamış olacak. Selva Gıda’ya kurulucak olan kojenerasyon tesisinde Gaz Motoru kullanılacak ve motorun yakıtı doğalgaz olacak. Tesisin kurulu elektriksel gücü 1712kW, ısıl gücü 1989kW olacak.  Yatırım bedelinin ise 800 bin Euro ile 1 Milyon Euro arasında gerçekleşmesi bekleniyor. Selva Gıda’nın bugünkü  üretim ve enerji tüketim değerleri referans alındığında; yine bugünkü elektrik ve doğalgaz birim fiyatlarına göre yatırım geri dönüş süresinin 3 yıl olması öngörülüyor. Yatırım için satın alma süreci başlamış olup tesisin 2011 yılı Mayıs ayında devreye alınması planlanıyor.

 

Kojenerasyon Nedir?

Yakıt rezervlerinin azaldığı ve global rekabetin arttığı günümüz ortamında enerji girdilerinde süreklilik, kalite ve asgari maliyetleri sağlamak, kaçınılmaz hale geliyor. Bu anlamda kojenerasyon günümüz çağdaş "enerji yönetimi" teknikleri içinde ön sıralarda yer alıyor.

Kojenerasyon kısaca, enerjinin hem elektrik hem de ısı formlarında aynı sistemden beraberce üretilmesi anlamına geliyor. Bu birliktelik, iki enerji formunun da tek tek kendi başlarına ayrı yerlerde üretilmesinden daha ekonomik neticeler oluşturuyor. Sadece elektrik üreten bir gaz türbini ya da motoru kullandığı enerjinin %30-40 kadarını elektriğe çevirebiliyor. Bu sistemin kojenerasyon şeklinde kullanılması halinde sistemden dışarıya atılacak olan ısı enerjisinin büyük bir bölümü de kullanılabilir enerjiye dönüştürülerek toplam enerji girişinin % 70-90 arasında değerlendirilmesi sağlanıyor. Bu tekniğe "birleşik ısı-güç sistemleri" ya da kısaca "kojenerasyon" deniyor.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA