• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İttifak Holding Ar-Ge projesi başladı
18 Nisan 2012 Çarşamba 10:01

İttifak Holding Ar-Ge projesi başladı

İttifak Holding şirketlerinin grup sinerjisini yansıttığı Ar-Ge Değirmeni projesi üretime başladı. Ar Ge değirmenini İttifak Holding iştiraklerinden İmaş Makine projelendirdi
İttifak Holding şirketlerinin grup sinerjisini yansıttığı Ar-Ge Değirmeni projesi üretime başladı. Ar – Ge değirmenini İttifak Holding iştiraklerinden İmaş Makine projelendirdi, Seha Yapı inşa etti, Selva Gıda ise un üretiyor.
Anadolu sermayesinin Türkiye’deki en önemli temsilcilerinden olan İttifak Holding,TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) katkıları ile Selçuk Üniversitesi Gıda, Makine ve Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümlerinin danışmanlığında 2008 yılında başlattığı Ar-Ge değirmeni projesini devreye aldı ve üretim başladı. İmaş Makine’nin projelendirdiği Ar-Ge değirmeni İttifak Holding’in gıda sektöründeki markası Selva Gıda fabrika kompleksi içerisine, yine bir İttifak Holding şirketi olan Seha Yapı tarafından inşa edildi.
Enerjide % 30 tasarruf
İttifak Holding’in değirmen makineleri sektöründe faaliyet gösteren markası İmaş Makine’nin dünya piyasalarında rekabet gücünü geliştirmek ve pazar payını artırmak amacıyla geliştirilen Ar-Ge değirmeni; verimlilik, kalite, gıda güvenliği, iş güvenliği, çevre güvenliği, güvenilirlik, teknoloji kullanımı alanlarında da rekabetçi bir öğütme teknolojisini içeriyor. Yeni bir değirmen makineleri platformu olma özelliğine sahip proje, enerji sarfiyatını ve tesis hacmini ton başına %30 düşürmek, tam otomasyonlu tesis ile personel başına üretim miktarını 3 katına çıkarmak hedefiyle hayata geçirildi.
“Grup şirketlerimizin sinerjisini yükselten bir proje”
Proje hakkında bilgi veren İttifak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Korkmaz, şirketlerinin iş birliği içerisinde hayata geçirilen Ar-Ge projesinin aynı zamanda grup sinerjisini de yansıttığını belirtti. Korkmaz, “İttifak Grubu olarak araştırma ve geliştirmeye özel önem veriyoruz. Yatırımımız bulunan tüm sektörlerde sadece teknoloji kullanmayı değil kendi teknolojimizi üretebilmeye öncelikli hedeflerimiz arasında yer veriyoruz. Bu ilke ve hedeflerimizin meyvelerini de verimlilik, istikrarlı gelişim ve karlılığa katkı olarak almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün devreye aldığımız projeyi de, pazara yüksek katma değerli ürünler sunmak amacıyla tasarladık. Bir milyon euro’luk yatırım tutarı olan projeyi değirmen makineleri sektöründeki şirketimiz İmaş yürüttü. İmaş’ın ürettiği yeni değirmen makinelerini bu projemizde deneme ve sonuçlarını test etme imkanı buluyoruz. Değirmen sektörüne dair yaptığımız inovatif çalışmalarımız Selva Gıda’ya da fayda üretiyor. Projeyle; un, irmik ve makarna üretimi yapan Selva’ya un üretiminde rekabette farklılaşacağı, yenilikçi ve verimlilik odaklı bir üretim ortamı da sunmuş olduk. Selva, Ar-Ge değirmeni sayesinde maliyet, verimlilik ve personel bağlamında daha optimal seviyelerde üretim gerçekleştirecek. Projemizin bir diğer güzel tarafı ise; yine grup şirketlerimizden olan Seha Yapı’nın çelik konstrüksiyon atölyesi tarafından inşasının gerçekleştirilmiş olmasıdır. Seha’nın inşasını üstlendiği Ar-Ge değirmeni projesi, aynı zamanda İmaş-Seha dayanışmasını yurt dışına taşıyabilecek normlarda gerçekleştirildi. İmaş’ın anahtar teslimi ürettiği değirmen sistemlerinin fabrika inşaatlarını da farklı bir sistemle Seha Yapı gerçekleştirebilir duruma ulaştı. Ar-Ge değirmeni projesi ile üç şirketimizin ortak proje üretme kabiliyeti geliştiği gibi, ilgili şirketlerimizin ihracatçı kimlikleri sayesinde İttifak Grubu ve ülkemiz adına daha yüksek seviyede döviz kazandırma potansiyelimizi de geliştirmiş olduk.  Proje her üç şirketimiz için de  kendi alanlarındaki gelişimlerinde Ar–Ge merkezi olarak çalışmaya, birçok yeniliğin ve farklılaşmanın merkezi olmaya devam edecek. Grup sinerjimizi yükselten ve projede emeği geçen tüm şirketlerimizi tebrik ediyorum” dedi.
Üç ana hedef
İmaş Makine’nin geliştirdiği yeni nesil makinelerin piyasaya arzı öncesi saha testlerinin yapılacağı ve Ar-Ge platformu şeklinde kullanılacağı proje hakkında açıklamalarda bulunan İmaş Makine Genel Müdürü Tuncay Lamcı, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı, TÜBİTAK ve TEYDEB destekli yapmış oldukları projede üç ana hedefleri olduğunu dile getirdi. Lamcı, “Projemizin ana hedeflerinden ilki; her geçen gün değeri ve kıymeti daha fazla artan enerji tasarrufu sağlamak, ikincisi hacimsel olarak daha fazla çıktıyı alabileceğimiz daha küçük hacimde un fabrikası kurmak ve üçüncüsü de otomatik kontrol sistemleri kullanmak sureti ile işçilikten tasarruf etmek” dedi.
İmaş Makine tesislerinde Ar-Ge departmanının geliştirmiş olduğu yeni makinelerin özellikle piyasaya arzı öncesinde denenmesini ve performanslarının kontrolünü sağlamak amacıyla yola çıkılan tesiste yaklaşık iki senedir çalıştıklarını belirten Lamcı, “Kısa süre içerisinde meyvelerini alacağımız bu çalışmada desteklerini esirgemeyen TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı’na öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Selçuk Üniversitesi Gıda, Makine ve Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümlerine de akademik destekleri için ayrıca teşekkür ediyorum. Projenin başından beri koordinatörlüğünü yapan ve bizlerden bilgi ve tecrübelerini esirgemeyen İttifak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Adem Elgün’e, projenin her aşamasında sıkı bir işbirliği içerisinde çalıştığımız Seha Yapı Genel Müdürü Hüdaverdi Dursun’a, Selva Gıda Genel Müdürü Mehmet Karakuş’a ve ekip arkadaşlarıma  teşekkürlerimi sunuyorum. Şirketimiz ve grubumuza hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar
  • Konya'da gece yarısı korkutan yangın
  • Konya'da feci kaza! 6 saat yardım bekledi
  • Konya'da gergin gece! Pompalı ile dehşet saçtı: 9 yaralı
  • Milletin hastanesinde çalışmalar devam ediyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA