• Konya0 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İttifak borsaya giriyor
07 Mayıs 2009 Perşembe 11:00

İttifak borsaya giriyor

İttifak Holding borsaya açılıyor.
Sermaye Piyasası Kurulu kaydında olup hisse senetleri borsada işlem görmeyen şirketlerin, hisse senetlerinin halka arz edilmeksizin borsada işlem görebilmesine ilişkin 2008 yılı eylül ayında Kotasyon Müdürlüğü tarafından yayınlanan genelgeye göre İMKB’ye kote olmak için çalışmalarını başlattıklarını bildiren İttifak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Mehmet Buğa konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “1988 yılında İttifak Un ve Gıda A.Ş. olarak kurulan şirketimiz 1994 yılında holdingleşmiş ve aynı yıl içerisinde halka açık bir Anonim Şirket olarak İttifak Holding unvanıyla SPK kaydına girmiştir. Bu tarihten itibaren ortaklık ve ticari tüm faaliyetlerini SPK’nın ve TTK’nın hükümleri ve Holding Genel Kurulu kararları ışığında yürüten İttifak Holding zaman içerisinde birçok başarılı yatırıma imza atmıştır.”
 
 Grup bünyesinde Türkiye ve Dünya ölçeğinde birçok işletmeyi barındırdıklarına da vurgu yapan İttifak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Buğa; ülkemizin önemli perakende markalarından birisi haline gelen Adese’nin, toplam 8 şehirde 131 mağaza sayısına ulaştığını ve Capital dergisinin 2008 yılındaki araştırmasına göre de Türkiye’nin en büyük 188. Şirketi olduğunu ifade etti. Sektöründe 5 kıtada 60 ülkeye ihracat gerçekleştirerek 2008 yılının ihracat lideri olan, bunun yanında iç pazarda, Türkiye’nin 3. büyük markası haline gelen Selva Gıda’nın, ekonomik krize rağmen geçtiğimiz yılı %36’lık bir büyüme ile kapattığını da belirtti.
 
 İttifak Grubunun diğer firmaları hakkında da açıklamalarda bulunan Buğa sözlerine şöyle devam etti. “ Yıllık iki binin üzerinde konut üretim kapasitesine sahip olan ve yapı sektöründe ticari, sınaî, sağlık vb. yapılarda önemli projeler üreten Seha Yapı, Türkiye’nin farklı bölgeleri ile yurtdışında özellikle Libya ve Suudi Arabistan’da yatırım planlıyor ve görüşmeleri devam ediyor. Makine sektöründe faaliyet gösteren İmaş makine ise 40’a yakın ülkeye ihracat gerçekleştiriyor ve ülkemize ciddi oranda döviz kazandırarak bu alanda ödüller almaya devam ediyor” dedi.
 
 Ülkemiz ve insanımıza katma değer üreten, önemli sayıda istihdam sağlayan bir grup olduklarına da değinen Buğa, ekonomik krizde işçi çıkarımına gitmediklerini, aksine Adese ve Selva Gıda’nın yatırımları ile 675 yeni personeli bünyesine dahil ederek toplam personel sayısını 4.650’ye yükselttiğini vurguladı.
 
 İttifak Holding’in yüzde yüz halk şirketi olduğunu belirten Buğa; ortaklarının arasında zaman zaman hisse senetlerini nakde dönüştürmek isteyenlerin çıktığını ve bu ortaklarının piyasa şartlarında hisse senetlerini daha hızlı nakde dönüştürebilmeleri amacıyla 26.02.2009 tarihinde aldıkları yönetim kurulu kararı ile Kotasyon Müdürlüğü’nün 289 sayılı genelgesi çerçevesinde İMKB’ye kote olmak için müracaat ettiklerini ve gerekli çalışmaları başlattıklarını bildirdi.
 
 Konuyla ilgili bir aracı kurum ile sözleşme imzaladıklarını da söyleyen Buğa, sürecin yaklaşık altı ayda tamamlanmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA