• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Itrî olmasaydı, Türk Mûsikîsi olmazdı
21 Haziran 2012 Perşembe 11:49

Itrî olmasaydı, Türk Mûsikîsi olmazdı

Aydınlar Ocağında büyük bestekâr Mustafa Itrîyi anlatan Türk Mûsikîsi Sanatkârı Altunkeser, Itrî olmasaydı, Türk Mûsikîsi olmazdı dedi.

Aydınlar Ocağı’nda büyük bestekâr Mustafa Itrî’yi anlatan Türk Mûsikîsi Sanatkârı Altunkeser, “Itrî olmasaydı, Türk Mûsikîsi olmazdı” dedi. Anma gecesinde dinleyicilere, Itrî’nin resminin bulunduğu ve Yahya Kemal’in Itrî’yi anlatan şiirinin yer aldığı orijinal davetiyeler takdim edildi.


Konya Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki Salı Sohbetleri’nde, Büyük Bestekâr Buhûrîzâde Mustafa Itrî Efendi’nin 300. Vefat Yıldönümü münasebetiyle” Klasik Türk Mûsikîsi” dile geldi. Dinleyicililere ise, Aydınlar Ocağı Başkan Yardımcısı Mustafa Sinan Ümit’in hazırladığı ve üzerinde Itrî’nin resmi ile Yahya Kemal Beyatlı’nın Itrî’yi anlatan şiirinin bulunduğu “Prof. Dr. Bülend Behlül Altunkeser Bey’in sunumuyla Büyük Bestekâr Itrî’nin 300. Vefat yılı programını teşriflerinizi bekleriz” yazılı orijinal davetiyeler takdim edildi. Konuşmacı Prof. Dr. Bülend Behlül Altunkeser, “Itrî olmasaydı, Türk Mûsikîsi olmazdı” dedi. Bu seneki Şeb-i Arûs törenlerinde Mevlevî olduğu söylenilen Mustafa Itrî Efendi’nin Segâh Ayîn-i Şerîfi’nin icra edileceğini söyleyen Prof. Dr. B. Behlül Altunkeser, ünlü bestekârın milletimiz tarafından segâh makamındaki Kurban Bayramı Tekbiri ve Segâh Salât-ı Ümmiye ile tanındığını belirtti. Altunkeser, 2012 yılını “Itrî Yılı” olarak ilân etmesinden dolayı UNESCO’ya ve geçtiğimiz günlerde İstanbul’da Itrî için 41 yıl sonra icra edilen konser ve anma toplantısına zemin hazırlayan devlet ricaline de teşekkürlerini iletti. Büyük bestekâr Itrî’nin çok az bilinen hisar makamında 6 eserinden de bahseden Türk Müziği Sanatkârı Altunkeser, ağır semainin Türk mûsikîsinde bir ekol ve şeklin adı olduğunu ifade etti. Kendisini dinlemeye gelen katılımcılara, 1070’li yıllarda kaydedilen Itrî’nin hisar murabba makamındaki bestelerini de dinlettiren mûsikîşinas Altunkeser, ünlü bestekâr Itrî’nin 1640’da İstanbul’da Yaylak (Şehremini yakınlarında bir yer)’ta dünyaya geldiğini ve asıl adının Mustafa, mahlasının ise ITRÎ olduğunu söyledi. Itrî’nin ailesini ve babasının olup olmadığının bilinmediğini kaydeden Altunkeser, bir divanının olduğunun söylendiğini fakat günümüze kadar ulaşmadığının altını çizdi. Peşgâh makamında iki eserinin olmasına rağmen bunların bir asırdır çalınmadığına dikkati çeken Altunkeser, hattat olduğu söylenilen Itrî’nin hocalarının Hafız Post ve Kasımpaşalı Koca Sinan, vefat tarihinin de 1711 olduğunu söyledi.  Itrî’nin sarayda mûsıkî hocalığı yaptığını ve II. Selim Giray Han tarafından korunduğunu kaydeden Altunkeser, soru-cevap kısmında “Mevlevî olduğu doğru mu?” şeklindeki bir soruyu cevaplandırırken şunları ifade etti: “Mevlevi olduğu söyleniyor, fakat biz ispat edemiyoruz. Muhtemelen öyledir, diyebilmeliyiz. Tarihçi Yılmaz Öztuna, öyle diyor.” Yahya Kemal Beyatlı da, Itrî başlıklı şiirinin girişinde onun için şunları dile getiriyor: Büyük Itrî’ye eskiler derler/ Bizim öz mûsikîmizin piri/O kadar halkı sevkedip yer yer/ O şafak vaktinin cihangiri/ Nice bayramların sanah erken/ Gögü, top sesleriyle gürlerken/ Söylemiş saltanatlı Tekbîr’i.”

 

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Suğla Tarım Meslek Lisesine belediye araç hibe etti
  • Özdemir'den Ilgın Devlet Hastanesi'ne ziyaret
  • Konya Şehir Kolejinden Sarıveliler’de eğitime destek
  • Konya'da komşu kavgası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA