• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İtikaf huzur veriyor
02 Ağustos 2013 Cuma 11:10

İtikaf huzur veriyor

Ramazan ayının kuvvetli sünnetlerinden olan 'itikâfın eskiye oranla daha fazla talep gördüğünü dile getiren İlahiyat Profesörü Orhan Çeker ...
Ramazan ayının kuvvetli sünnetlerinden olan 'itikâf’ın eskiye oranla daha fazla talep gördüğünü dile getiren İlahiyat Profesörü Orhan Çeker, ‘‘Biz ibadethanelerde genel anlamda yaşlılar ile karşılaşıyorduk ama gençlerin itikâf için heyecanlı olması bizleri mutlu ediyor’’ dedi.
11 ayın Sultanı Huzur ayı Ramazan’ı ibadet ile geçirmek isteyen vatandaşlar, peygamber sünneti olan itikâfa girdi. Konya’da çeşitli camilerde itikâfa giren vatandaşlara gıda ihtiyaçları aileleri tarafından sağlanıyor.
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İlahiyat Profesörü Orhan Çeker, bir beldede bir kişi dahi itikafa girse o belde sünneti işlemiş olur, dedi. Çeker, ‘‘İtikâf bütün peygamberlerin uyguladığı bir ibadettir. Peygamberimiz (S.A.V) itikâfı hiç terk etmemiştir hatta savaş sebebiyle terk ettiği zamanlarda sonradan kaza etmiştir. Vefat edeceği yıl 10 gün yerine 20 gün itikâf yapmıştır. İtikâf kuvvetli sünnetlerdendir. Bir beldede hiç itikâf yapan çıkmazsa, o beldenin camileri bu zamanı itikâfsız geçirecek olursa o belde sünneti işlememiş olur. Ama bu beldeden 1 kişi dahi itikâfa girecek olursa tüm beldenin üzerinden sünnet sorumluluğu kalkmış olur. Eskiden bu sünnet pek bilinmiyordu ama son yıllarda bilinirliği arttı. Yaygınlık kazandı. Biz ibadethanelerde genel anlamda yaşlılarla karşılaşıyorduk ama itikâfta daha çok gençleri hevesli görüyoruz. Buda ayrıca bizi sevindiriyor. İtikâf Ramazan ayında orucun 20sinden sonra son 9-10 gün camiye kapanmak suretiyle yapılır. 20. İftarı camide yaparak başlanır, orucun son günü iftarı açtıktan sonra son bulur. Bir insan uzak bir beldeden gelip itikâfa girdi ise son gün ikindi namazından sonra itikâfı bitirebilir. Kadınlar ise evin bir odasını ibadethane olarak hazırlarlar ve itikâf için o odaya kapanırlar, itikâf süresinin sonuna kadar o odadan çıkmazlar. İtikâfa giren erkek veya bayan zaruri ihtiyaç dışında dışarıya çıkamazlar. Burada kendilerini tamamen ibadete verirler. İtikâf demek odaklanmak demektir. İnsan bugünlerde dış dünyadan kopup her şeyiyle Allah’a odaklanmalıdır. Bu kuvvetli sünnet peygamberlerce uygulanmıştır’’ ifade etti.
Çeker “Ramazanı, insanın yıllık manevi bakımı olarak kabul edersek itikâf, son 10 günde daha bir yoğunlaşma ve iç dünyaya yönelmedir. İtikâf haricinde oruç tutan kişiler, dünya işleriyle de uğraşabilmektedir ama itikâfta kendini tamamen Allah'a vermiş oluyor" diye konuştu.
İtikâf’ın şartlarını da sıralayan Çeker, "İtikâfın şartları var. Mümkün olduğunca dünyayla ilgilenmemek, dünya kelamı konuşmamak, dilin zikirde olması, sık sık namaz kılma, Kur'an-ı Kerim okuma ve tefekkür' gibi. Bu ibadetin en önemli ayaklarından biri de tefekkürdür. Kişi sadece abdest ihtiyacı olduğunda gidip bunu giderir. Yemek olarak da az ile yetinmeyi tercih etmek gerekir" şeklinde konuştu.
- İtikâf nedir?
Kelime anlamı "bir kenara çekilme, ortalıkta görünmeme" olan itikâf, dini bir terim olarak da akıllı, ergenlik çağına gelmiş bir Müslüman'ın 5 vakit namaz kılınan bir mescitte ibadet ve Allah'a yakınlık elde etme niyetiyle bir süre durması anlamına geliyor.
Kur'an ve sünnetle sabit olan itikâfa erkekler mescitte girebilirken, kadınlar ise evlerinde namaz kılmak üzere belirledikleri yerlerde girebiliyor. İtikâfa giren bir kişinin tüm ihtiyaçlarını camide gerçekleştirmesi de itikâfın şartları arasında yer alıyor. Yeme, içme, uyuma gibi ihtiyaçlarını camide geçiren Müslümanlar, tuvalete, abdest gibi ihtiyaçlar için camiden çıkabiliyor. Özellikle ramazan ayının son 10 gününde camilere itikâf için gelenler, bu süre içinde nefis terbiyelerini daha da arttırarak, ramazanı en verimli şekilde geçirmeyi amaçlıyor. SAMİ GEDİZ
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA