• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İtibarlı olmanın yolu çağdaş eğitimdir
05 Nisan 2011 Salı 11:26

'İtibarlı olmanın yolu çağdaş eğitimdir'

Konya Baro Başkanı Fevzi Kayacan, Avukatlar Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
     Konya Baro Başkanı Fevzi Kayacan, Avukatlar Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
     Kayacan, mesajında, her yıl 5 Nisan'da kutlanan Avukatlar Günü'nün, Türkiye Barolar Birliği'nin aldığı bir kararla bundan sonra ''Avukatlar Haftası'' olarak kutlanacağını bildirdi.
     Türkiye'nin, Cumhuriyetin ilanı ile birlikte çağdaş medeniyetler düzeyine ulaşabilmenin çabası içine girdiğini belirten Kayacan, bu anlamda en önemli kazanımın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin kabul edilmesi olduğunu vurguladı.
     Türkiye'de bir dönem sistemli bir şekilde uygulanan işkence ve kötü muamelelerin azalmasının oldukça sevindirici bir gelişme olduğuna dikkati çeken Kayacan, mesajında şunlara yer verdi:
     ''Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin diğer ülkeler için de emsal olarak verdiği kararların yoğunlukla ülkemizde yaşanan olaylara münhasır olması, devlet itibarımızı ciddi bir şekilde sarsmıştır. Özellikle polislerimizin yetiştirildikleri akademilerde konunun öneminin vurgulanması ve bu konuda elle tutulur önlemlerin alınması önemsenmelidir.
     Zaman zaman kamuoyuna gelen hunharca katliamlardan sonra idam cezalarının yeniden mevzuatımıza girmesi gerektiği yolundaki tartışmalar asırlık kazanımlarımızı bertaraf edeceği gibi, pozitif düzenlemelere de aykırı bir düşüncedir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine ekli, Ek 6 ve Ek 13 Protokolleri'nin de tarafı olan ülkemizde yeniden idam cezasının gündeme gelmesi Konseye üye olan ülkemizin, üyeliğinin düşürülmesi sonucunu doğurur. Hukuki gerçeklerle bağdaşmayan bu nevi düşünceler yerine, toplumda suç ve suçluyla mücadele konusunda başta güçlü ve sağlıklı aile yapısı olmak üzere, eğitim ve ekonomik yapının güçlendirilmesi için gerekli önlemler alınmalıdır. Ülkemizin hakkettiği konuma gelmesi ve uluslararası alanda itibarlı olabilmesinin yolu çağdaş eğitimden geçmektedir.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA