• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İthal ve GDOlu tohum tartışmalarına tepki
05 Ağustos 2012 Pazar 14:56

İthal ve GDO'lu tohum tartışmalarına tepki

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Hakkı Şafak Ses, kamuoyunda Türkiyedeki tohumların ithal ve GDOlu olduğu algısının yanlış olduğu ve bunun düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Hakkı Şafak Ses, kamuoyunda Türkiye’deki tohumların ithal ve GDO’lu olduğu algısının yanlış olduğu ve bunun düzeltilmesi gerektiğini söyledi.
TÜRKTOB Başkanı Hakkı Şafak Ses, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte bir otelde Türkiye’deki tohumlar hakkında açıklamalarda bulundu. Kamuoyunda tohum ve tohumluk denilince çok ciddi yanlış algılamalar ve yerleşmiş kanaatlar olduğunu belirten Ses, “Bunların birincisi Türkiye’de tohumun tümünün ithal olduğu, Türkiye’de tohumculuk diye bir sektörün varlığının etkinliğinin farkında olunmadığı, aksine Türkiye’de tohum üretimi yerine tohum ithalatının varlığının devamlı konuşulduğudur. İkincisi tohum ithalatının hemen hemen hepsinin İsrail’den olduğu ve buna bağlı olarak birçok yanlış ve haksız yaklaşımın da sektörümüz üzerinde olduğu hususudur. Üçüncü olarak da yine kamuoyunun genel olarak bildiği ve televizyonlarımızın bugüne kadar yanlış bilgiyi bilerek veya bilmeyerek desteklediği husus, o da tohumlarımızın GDO’lu olduğu ve sağlığa zararlı olduğu hususudur. Bu üç bilgi de temelden tümüyle yanlış, haksız ve Türk tohum endüstrisinin geldiği noktayı ve gitmekte olduğu noktayı göstermeyen şehir efsaneleridir. Türkiye’de tohumun yüzde yüzü ithal değildir. Türkiye topraklarında ekilen tahıldan sebzeye kadar tüm tohumlarımızın ithalat payı yüzde 6.7’dir. Yani Türkiye topraklarına ektiğimiz tohumların yüzde 93’ün üzerinde bir oranı yerlidir” dedi.

"İSRAİL'E TOHUM SATIYORUZ"
Kamuoyundaki bir diğer yanlış algının tohumların ithal olarak hemen hemen hepsinin İsrail’den geldiği algısı olduğu ifade eden Ses, “Bu İsrail algısıyla beraber kamuoyumuza yerleşmiş birçok negatif algıyla örtüşerek yine haksız bir suçlamayla karşı karşıyayız. Biraz önce söylediğim yüzde 6.7’lik tohum ithalatımızın, ki bunun içinde ağırlıklı olarak sera ve hibrit tohum yer almaktadır. Bu 6.7’yi yüzde yüz kabul ettiğimizde ithalatın yüzde yüzünün de yüzde 11’i İsrail’den gelmektedir. Yani ithal ettiğimiz tohumun yüzde 90’ı farklı ülkelerden gelmektedir. Bugün biz İsrail’e tohum satıyoruz dediğimde insanlar hayrete düşüyor. Evet biz İsrail’e tohum satıyoruz. Üretici firmalarımızın tohumları bugün İsrail’e satılmaktadır” şeklinde konuştu.

“BU TOPRAKLARDA BİR GRAM BİLE GDO’LU ÜRÜN ÜRETİLMİYOR”
Tohum sektörü üzerindeki bir diğer negatif algının tohumların GDO’lu ve sağlığa zararlı yönündeki düşünceler olduğunu söyleyen Ses, “Yanlış olan bu algıyı da düzeltmek için mücadele veriyoruz. Burada net bir ifade kullanmak istiyorum. Türkiye’de GDO’lu tohum üretilmemektedir. GDO’lu tohum ithal edilmemektedir. Bunlar Türkiye’de biyogüvenlik yasasıyla kriminal suçtur. Bu suçu işleyenler 7 yıldan 12 yıla hapis cezasıyla cezalandırılırlar. Kanunun yasak saydığı fiillerdeki durum ne ise, GDO’lu tohumda da durum odur. Bir gram bile bu topraklara GDO’lu tohum ekilmemektedir” şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA