• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsviçre 5 bin Türk İslam eserini depolarda çürütüyor
23 Kasım 2010 Salı 15:18

İsviçre 5 bin Türk İslam eserini depolarda çürütüyor

İsviçre'de Türk ve İslam ülkelerinden kaçırılan 5 bin Türk İslam eserinin ödenek yetersizliği gerekçe gösterilerek depolarda çürütüldüğü öğrenildi.
İsviçre'de 5 bin Türk İslam eserinin ödenek yetersizliği gerekçegösterilerek Bern Tarih Müzesi'nin depolarında bekletildiği bildirildi.

Almanya doğumlu Türk Arkeolog Dr. Bilgehan Köhler, İsviçre'nin başkentiBern'deki Tarih Müzesi'nde yaptığı araştırmalarda müzenin depolarındaTürk-İslam sanatına ait 5 bin eser bulunduğunu ancak bu eserlerin ödenek yetersizliği gerekçe gösterilerek sergilenmediğini ve depolardabekletildiğini söyledi.

Bu eserlerin dünyaca ünlü bir Türk-İslameserleri koleksiyoneri Henri Moser (1844-1923) tarafından Türk İslamcoğrafyasındaki ülkelerden toplandığını belirten Köhler, şöyle devametti:

“Sanayici bir ailenin oğlu olan Henri Moser, 21 yaşındaTürkiye'ye ve Türklerin yaşadığı ülkelere giderek o ülkelerde çalışır.Orta Asya Türk ülkelerinde çalışırken toplamış olduğu sanat eşyalarınıbir müze haline getirir.

Henri Moser ölmeden önce sahip olduğu 5bin eseri, İsviçre halkının Türk-İslam sanat ve kültürünü tanımasıamacıyla Bern Tarih Müzesi'ne bağışlar. Bu serginin mali bağlamdadesteklenmesi için de bir vakıf kurar.

Moser, Bern TarihMüzesi'nde topladığı bu eserleri ölmeden bir yıl önce 1922 yılındasergiler. Bu eserler zaman içerisinde dünyanın başka şehirlerinde desergilenir.

Moser'in kurduğu bu vakıf ona ait bu eserlerin Bernmüzesindeki mali desteğini sağlayacaktı. Fakat Henri Moser Vakıfı'nınzaman içinde kapanması ve mali yetersizlikler nedeniyle müzedeki eserler sergiden kaldırılarak müzenin deposuna kilitlenmiş. Yıllardan beridepoda unutulan bu eserlerin yeniden sergilenmeye başlanması, Avrupainsanının Türk İslam sanatını tanıması açısından son derece önemli.”


SERGİ KÜLTÜRLER ARASI ETKİLEŞİMİ HIZLANDIRIRDr. Bilgehan Köhler, Moser'in Türk İslam coğrafyasındaki ülkelerdentopladığı 5 bin eserden oluşan sergisinin, Bern Tarih Müzesi'nde ilkolarak 88 yıl önce açıldığını kaydederek, söyle devam etti:

“1922 yılında açılan bu sergi 1969 yılına kadar açık kalmış. Henri MoserVakfı'nın kapanmasının ardından sergi 20 yıl sonra Henri Moser'in yeğeni Roger Nicholas Balsiger'in gayretleri ile 1989 yılında yeniden açılmışve 2003 yılında tekrar kapatılmış. Ödenek yetersizliği gerekçegösterilerek 7 yıldan beri açılmayan serginin yeniden açılması halindeİsviçre ve Avrupa'da yaşayan Türklerin bu sergiye büyük ilgigöstereceğini ümit ediyorum.

Türk İslam eserleri sergisininyeniden açılması, Avrupa'ya Türk İslam kültürünü tanıtma ve kültürlerarası etkileşimi hızlandırması açısından da ayrı bir önem arz ediyor.”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA