• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşverenler yurtdışından insan getirdi
04 Aralık 2011 Pazar 12:16

'İşverenler yurtdışından insan getirdi'

MÜSİAD Konya Şubesi Cuma konferansında katsayı düzenlemesinin getireceği faydalar konuşuldu. TİMAV Genel Başkanı Abdullah Ecevit Öksüz ile S.Ü İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı...

MÜSİAD Konya Şubesinde düzenlenen konferansın açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz, YÖK’ün katsayı farkını kaldırmasını değerlendirdi. Başkan Korkmaz, “ Katsayı kararının çıkmasının ardından meslek liselerine kayıtların azalmasından dolayı iş âlemi teknik eleman sıkıntısı yaşamaya başladı. Meslek liselerine gitmeyen birçok insan bugünün kalifiyesiz işsizlerini oluşturdu. Türkiye Cumhuriyeti olarak beslemek zorunda olduğumuz ve yok saydığımız bir nesil oldu. Bir dönem sorun o kadar büyüdü ki işverenlerimizin yurtdışından çalışacak insan getirmeye başladı” dedi.

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz’ın açılış konuşmasının ardından konferansa geçildi.

Konferansta ilk olarak konuşan TİMAV Başkanı Abdullah Ecevit Öksüz MÜSİAD’a bu konuya ilk tepki veren kurum olmasından teşekkür ederek sözlerine başladı.
Din eğitiminin ülkemizin gündemini sürekli meşgul eden bir konu olduğuna dikkat çeken Öksüz, “ Türkiye yeni bir milat yaşıyor. 28 Şubat sürecinde çıkan katsayı kararıyla beraber İmam Hatip Liseleri ve Meslek Liselerine olan ilgi ciddi şekilde düşmüştü. Katsayı uygulaması ciddi bir eşitsizlik yaratmıştı. İmam Hatip Lisesi mezunları geleceklerine dair ciddi endişeler yaşadı ancak bugün ki karar ülkemizin önünü açmada büyük bir gelişme oldu” ifadelerini kullandı.

Geleceği inşa etmek adına geçmişten ders alıp geleceğe umutla bakmamız lazım diyen Öksüz, “Türkiye’de din eğitimi üzerine ciddi kafa yormamız gerekiyor Din eğitimi sadece İmam Hatip Liselerinin tekelindeymiş gibi algılanmamalı. Okullarda din kültürü ve ahlak bilgisi dersi din algısını oluşturacak şekilde yeniden dizayn edilmeli” dedi.

Abdullah Ecevit Öksüz’ün ardından sözü alan S.Ü İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Muhittin Okumuşlar, “ İmam Hatip Lisesi mezunlarına üniversite sınavlarında uygulanan kat sayı farkının özellikle İlahiyat Fakültelerini yakından ilgilendirdi. Kat sayı ile birlikte yüksek öğrenime gelen öğrencilerimiz de farklılıklar oluştu. Özellikle katsayı yüzünden İmam Hatiplere giden erkek öğrenci sayısının düşmesi nedeniyle Bayan öğrenci sayımızda yüzde 80 oranında artış oldu” dedi.

 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin okullarda daha ciddiye alınması gerektiğini belirten Doç Dr. Okumuşlar, “ Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmenlerinin yetiştirilmesi bu dönemden sonra alınan kararla ilahiyat fakültelerinden, eğitim fakültelerine verildi. Bu önemli bir karar oldu ancak ilahiyatçılar arasında ki yaygın karar din kültürü öğretmenlerinin ilahiyat fakültelerinde yetiştirilmesi” ifadelerini kullandı. Toplantı soru – cevap bölümüyle sonu erdi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA