• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstiklal şairinin evi çürüyor
15 Eylül 2010 Çarşamba 17:39

İstiklal şairinin evi çürüyor

İstiklal Marşı yazarı milli şair Mehmet Akif Ersoy'un, anılarına da kendisine davranıldığı gibi davranılıyor...
Mehmet Akif Ersoy'un adeta inzivaya çekildiği ve Kur'an-ı Kerim tercümesi çalışmasını sürdürdüğü Hilvan'da bulunan ve yıllardır restore edilmeyen ev, bakımsızlıktan yıkılma riski taşıyor. Orijinal avlu duvarlarının yarım metre kadar kırmızı ile tuğla ile yükseltildiği, duvardaki deliklerin kapatıldığı evin, demirden yapılmış avlu kapısına da zincir vurulmuş durumda.

Akif'in evinin bulunduğu Kahire'nin banliyö semti Hilvan'da yaşayan Mısırlılar, bu bölgede bir zamanlar ülkenin ileri gelen etik tabakası, zenginler ve paşaların yaşadığını söylüyor. Ahmed Abdulkerim isimli öğrenci, "Ben bu bölgede 5 yıldan beri yaşıyorum. Bu evde bir zamanlar Türk şair Mehmet Akif Ersoy'un oturduğunu ilk kez şimdi duyuyorum. Tarih ve kültürle biraz ilgiliyim ancak, Ersoy hakkında maalesef fazla bilgim yok. ÇünküTürkiyeve Türk kültürü ile ilgili okullarda fazla bilgi verilmiyor.

Son dönemde Türk dizileri ve filmleriyle Türkiye'yi daha yakından tanışmaya başladık" diye konuşurken Ahmed Mecdi, "Mehmet Akif Ersoy'un bir zamanlar burada oturduğunu ilk kez sizden duyuyorum. Türk kültürü ve Türkiye ile çok yakından ilgili değiliz. Eğer öyle ise bu binayı Türk Büyükelçiliği veya diğer yetkililer müze veya başka bir kültürel faaliyet gösteren kuruma çevirseler, bu şekilde Türkiye'yi, Ersoy'u ve onun hayatını ve şiirlerini daha yakından tanıma imkanı bulurduk. Sadece Ersoy için söylemiyorum, diğer şahsiyetler için de aynı şey geçerli diye düşünüyorum. Burası terk edilmiş bir harabeye benziyor. Mısırda birçok sanatçının evi müzeye çevrildi" ifadelerini kullandı.

Mahmud Seyyid isimlimemurise "Burada bir Türk'ün önceden oturduğunu duymuştum ancak fazla ilgilenmemiştim. Mısır Kültür Bakanlığı aslında bu tür yerler ile yakından ilgileniyor. Gerekirse eski binaları restore ettiriyor. Türk Büyükelçiliği ve Mısır Kültür Bakanlığı el ele verip burayı canlandırabilirler. Özellikle de böyle büyük insanlar için bu tür çalışmalar her zaman gerekir. Mısır Kültür Bakanlığı ile Türkiye Büyükelçiliği iş birliği yaparak burayı restore etseler çok iyi olur. Hilvan'da bir zamanlar ülkenin zenginleri, devlet ricali, elit tabakası ve paşalar yaşamış" dedi.

Mehmet Akif Ersoy'un Helvan'da 11 yıl ikamet ettiği evin mirasçıları evin yerine bir apartman yaptırmayı planlarken, Başbakan RecepTayyip Erdoğanile Dışişleri Bakanlığı zamanında Abdullah Gül, evin satın alınması için talimat vermişti, ancak bu konuda olumlu bir netice alınamamıştı. Tarihi binanın yıkılma tehlikesi olduğu için boşaltılmış, daha sonra Mısır Tarihi Eserler Kurumu'na bağlanmıştı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da alkollü sürücü otomobiliyle önce yayaya ardından 2 araca çarptı!
  • Konya'da 'Zeytin Dalı Harekatı'nın zaferi için dua edildi
  • CENTCOM Komutanı Votel'den 'Afrin' açıklaması
  • Başbakan Yardımcısı Şimşek Davos'ta yoğun mesai yapacak
  • Azerbaycan'dan Zeytin Dalı Harekatı'na destek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA