• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstiklal Marşı yeniden bestelenmeli
14 Mart 2013 Perşembe 11:41

İstiklal Marşı yeniden bestelenmeli

Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Güçlü: Şahsiyetli ve seciyeli örnek alınabilicek karaktere sahip olan Mehmet Âkif, model insandır.
Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Güçlü: “Şahsiyetli ve seciyeli örnek alınabilicek karaktere sahip olan Mehmet Âkif, model insandır.”
Konya Aydınlar Ocağı’nın Salı Sohbetleri’nde, İstiklâl Marşı’nın TBMM’de kabulünün 92. Yıldönümü münasebetiyle “Mehmet Âkif ve Siyasi Mücadelesi” anlatıldı.
Konuşmacı Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü; 20 Aralık 1873 tarihinde anne tarafından Türkistan’lı, baba tarafından Arnavut olarak dünyaya gelen Mehmet Âkif Ersoy’un, ilk ve ortaokul tahsilinden sonra siyasi bilgiler bünyesinde açılan Baytar Mektebini1893’de birincilikle bitirdiğini söyledi. Baytar olarak Anadolu’yu, Balkanlar’ı ve Avrupa ile Afrika dahil Osmanlı coğrafyasını gezen
M. Âkif’in şahsiyetinden de bahseden  Dr. Güçlü, Âkif’in sportmen bir insan, yürüyüşü seven, iyi yüzen, ata iyi binen, çok iyi güreşçi bir insan olduğunu belirterek “Âkif, çok okuyan ve çok düşünen şahsiyetli ve seciyeli bir insan” dedi.
Âkif’in1898’de İsmet Hanım’la evlendiğini ve o dönemde Neyzen Tevfik’le tanıştığını ifade eden Güçlü, memuriyet hayatına devam ederken şiirle de meşgul olan M. Akif’in 1906’ya gelindiğinde mezun olduğu okula “Türkçe Hitabet” dersleri ile 1908’de Darülfunun’da Edebiyat hocalığına başladığını kaydetti. 1908’de ilân edilen 2.Meşrutiyet’teki serbestiyetten dolayı çıkartılan Sırat-ı Müstakim Dergisi’ne yazı işleri müdürü olan Akif’in, İttihat Terakki Cemiyeti’ne üye olmasıyla ilgili şunları dile getirdi: “Üyelikte sorun yaşanır. Gizli bir örgüt olduğu için üye kaydedilirken silah, bayrak Kur’an üzerine yapılan yeminde; İttihat Terakki’nin verdiği bütün emirlere kayıtsız şartsız itaat edileceğine, görevi yapmadığı taktirde öldürülüceğine dair bu yemini Akif, kabul etmiyor ve “Ben böyle bir yemin etmem. Kayıtsız şartsız itaat etmem. Kayıtsız şartsız emri yerine getirmem. Emirleriniz yanlış, çirkin, kötüyse yapmam. Emirler iyi, doğru ve güzel olursa..” şeklinde şahsiyeti ve seciyesi gereği tavrını ortaya koyuyor. Âkif gibi adamlara ihtiyaçları olduğu için İttihat Terakki Cemiyeti, yemin metnini “İttihat Terakki’nin verdiği doğru, iyi ve güzel emirlere itaat edeceğime..” şeklinde değiştirmek suretiyle Akif’i üye yapar. Dik duruşun, kararlı duruşun ve seciyenin gereği böyle bir duruşu biz her zaman örnek almalıyız. Her zaman iyi, güzel, doğru olanın yanında olmayı; kötü, çirkin ve yanlış olana karşı çıkmayı nerede olursa olsun ilke edinmeliyiz. Akif, müdürü Abdullah’a yapılan bir haksızlıktan dolayı 1893 yılında başladığı memuriyet hayatından 1913’de istifa ederek bırakıyor. Bugün bunu hangimiz yapabilir? Âkif’i bugün biz niye konuşuyoruz. İşte bu seciyesinden dolayı. Bizlerden niye kimse bahsetmiyecek? Dandik olduğumuz için! Onun için 100 sene sonra da bahsedilmek isteniyorsan.. 76 milyonda birleştiğim ve bir tek adama indirgediğim zaman benim karşıma model olarak Mehmet Âkif çıkıyor.”
İSTİKLAL MARŞI YENİDEN BESTELENMELİ
Müslüman Türk milletini senelerden beri etkileyen Mehmet Âkif’in iki şiirden birisinin Çanakkale Şehitlerine, diğerinin de “Kahraman Ordumuza” ithaf edilen İstiklâl Marşı olduğuna dikkati çeken Güçlü, “İstiklâl Marşı, milli ruhumuza uygun şekilde tekrar bestelenmeli” dedi. Mehmet Akif’in, siyasi mücadelesine Kuvayı Milliyecileri desteklemek üzere devam ettiğini ve Anadolu’da değişik cami kürsülerinden yaptığı vaazlarla milleti şuurlandırdığını belirten Dr. Mustafa Güçlü,
Sözlerini şöyle tamamladı: “27 Aralık 1937’de vefat eden Akif’in mekanı cennet olsun. Ruhuna el-Fatiha.”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA